Data publikacji:

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Specjaliści są zgodni co do tego, że manualna szczoteczka do zębów nie wystarczy, aby utrzymać jamę ustną w nienagannej higienie. O wiele lepsze rezultaty przynosi stosowanie szczoteczki elektrycznej lub jeszcze lepiej – jej nowocześniejszego wariantu, jakim jest szczoteczka soniczna. Na czym polega jej działanie? I jak myć zęby szczoteczką soniczną prawidłowo?

szczoteczka soniczna

Mycie zębów szczoteczką soniczną – na czym polega?

Nie każdy wie, że szczoteczka soniczna nie jest wcale nowym odkryciem. Jej prototypy pojawiły się na rynku już w latach 80. XX wieku. Dziś szczoteczka ultradźwiękowa przez dentystów uważana jest za najskuteczniejszy przyrząd do mycia zębów w warunkach domowych. Odpowiedź na pytanie, jaka szczoteczka soniczna, jest już za tobą, ale jeszcze nie stosowałeś nowego urządzenia? Dowiedz się, jak działa i jak używać jej w sposób prawidłowy.

W zależności od modelu szczoteczka soniczna w ciągu jednej minuty wykonuje od 31 do 62 tys. obrotów. Ponadto emituje ona fale ultradźwiękowe, wprawiające główkę w drgania, które pozwalają na bardziej precyzyjne mycie zębów. Poza tym, że szczoteczka soniczna czyści je na wszystkich powierzchniach, dokładnie wymiata resztki jedzenia i osad nazębny z przestrzeni międzyzębowych. Odpowiedzialne za to są mikroskopijne bąbelki, tworzone za pośrednictwem fal ultradźwiękowych.

Warto wiedzieć, że szczoteczka soniczna dba o dokładne czyszczenie zębów wzdłuż linii dziąseł. Tak wielu korzyści nie zagwarantuje ci żadna szczoteczka manualna.

Szczoteczka soniczna – jak używać?

Jak myć zęby szczoteczką soniczną? To bardzo proste. Można śmiało uznać, że mycie zębów szczoteczką soniczną jest mniej wymagające niż z użyciem szczoteczki manualnej. Po nałożeniu pasty na główkę szczoteczki należy ją włączyć i przyłożyć pod kątem 45 stopni do zęba. Przytrzymaj szczoteczkę w miejscu przez chwilę, by dzięki obrotom i drganiom mogła dokładnie oczyścić ząb z resztek pokarmu, osadu oraz bakterii.

Na każdą sekcję zębów (siekacze przednie, dolne, trzonowce górne, dolne) należy przeznaczyć około 30 sekund. W sumie mycie zębów szczoteczką soniczną powinno trwać około 2 minuty.

Jak używać szczoteczki sonicznej, by służyła jak najdłużej?

Po każdym zastosowaniu szczoteczki sonicznej pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu jej włosia z resztek pasty pod bieżącą wodą. Główkę szczoteczki zaleca się zmieniać nie rzadziej niż co 3 miesiące lub wtedy, gdy włosie ulegnie zniekształceniu bądź rozrzedzeniu.

Aby szczoteczka soniczna działała sprawnie, należy ją regularnie ładować. Jeśli zauważysz, że traci ona swoją moc, koniecznie wstaw ją do stacji ładowania. Tylko dobrze naładowana szczoteczka soniczna zapewnia skuteczne oczyszczenie zębów.

Wybieramy najlepszą szczoteczkę soniczną

Oferta szczoteczek sonicznych jest obecnie bardzo szeroka; możesz wybierać spośród modeli o różnych rozmiarach i funkcjach. Dużą popularnością cieszą się szczoteczki z opcją Bluetooth, umożliwiającą połączenie urządzenia z aplikacją, która podpowie ci, czy myjesz zęby odpowiednio starannie.

Najważniejszym detalem, na który należy zwracać uwagę podczas zakupu szczoteczki sonicznej, jest ilość obrotów. Bardzo istotna jest również duża pojemność baterii.

Postaw na mycie zębów szczoteczką soniczną

Czyszczenie zębów szczoteczką soniczną jest przyjemniejsze i dokładniejsze od tego, jakie zapewnia ci manualna szczoteczka. Zamień ją na nowoczesne urządzenie, które za pomocą ultradźwięków pozwoli ci cieszyć się idealnie czystymi, zadbanymi zębami.

Autorka: Joanna Stanuch