Data modyfikacji:

Jaka szczoteczka soniczna będzie dobrym wyborem? Na co zwrócić uwagę?

Na szczoteczki soniczne stawia coraz więcej osób. Przede wszystkim dlatego, że lepiej i szybciej czyszczą zęby. Ponadto polecają je też sami dentyści. Chcesz kupić taką szczoteczkę, ale nie wiesz, jaka szczoteczka soniczna będzie najlepsza? Zapraszamy do poniższego poradnika. Podpowiadamy w nim, na co zwrócić uwagę, kupując szczoteczkę soniczną. Ponadto przedstawiamy jej wady i zalety oraz dokładnie omawiamy, jak działa.

Szczoteczka soniczna do zębów: co to jest?

zastanawiasz się, jaka szczoteczka elektryczna będzie dobrym wyborem? Szczoteczki soniczne do zębów są nową, najlepszą generacją klasycznych modeli elektrycznych. Wyróżniają się dużo większą częstotliwością drgań oraz innym rodzajem wibracji. Poruszają się w sposób wymiatająco-pulsujący, dzięki czemu czyszczą zęby znacznie dokładniej niż zwykłe szczoteczki elektryczne oraz są bezpieczniejsze dla szkliwa.
Szczoteczki soniczne emitują drgania oraz fale dźwiękowe, które napowietrzają wodę i pastę do zębów. Powstałe bąbelki docierają w najgłębsze zakamarki jamy ustnej, czego nie jest w stanie zrobić żadna szczoteczka manualna. Ponadto używanie dobrych szczoteczek sonicznych nie wymaga żadnego nacisku. Są również delikatne dla dziąseł. Mycie zębów szczoteczką soniczną jest szybkie, proste i skuteczne. W artykule podpowiadamy, jaka szczoteczka soniczna będzie najlepsza.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna?

Lepsza będzie szczoteczka soniczna czy elektryczna? Czym się od siebie różnią? Przede wszystkim ta druga wykonuje jedynie ruchy z boku na bok oraz ewentualnie do przodu i do tyłu. Modele soniczne natomiast poruszają się w sposób wibracyjny.
Ponadto najlepsze szczoteczki soniczne mają częstotliwość nawet do 90 000 drgań na minutę, podczas gdy szczoteczki elektryczne robią jedynie 5000-8000 ruchów oscylacyjnych oraz maksymalnie 40 000 pulsacyjnych. Dzięki temu szczoteczki soniczne czyszczą zęby znacznie dokładniej niż zwykłe modele elektryczne.

Plusy i minusy szczoteczek sonicznych

Najlepsze szczoteczki soniczne mają wiele zalet:
  • czyszczą zęby i przestrzenie międzyzębowe znacznie dokładniej niż szczoteczki zwykłe, a nawet elektryczne,
  • usuwają znaczną ilość płytki nazębnej,
  • mają wiele trybów pracy, np. wybielanie czy masowanie dziąseł,
  • przynoszą ulgę osobom cierpiącym na nadwrażliwość dziąseł i zębów,
  • są łatwe w użytkowaniu,
  • mycie zębów za pomocą szczoteczki sonicznej trwa zaledwie 2 minuty,
  • wiele modeli posiada wbudowany timer,
  • model soniczny to doskonała szczoteczka do aparatu ortodontycznego, a także dla osób posiadających implanty, protezy, wąską szczękę, chorujących na parodontozę.
Największą wadą szczoteczek sonicznych jest ich wysoka cena. Są ponadto dość ciężkie, a także wymagają regularnego ładowania.

Jaka szczoteczka soniczna będzie najlepsza? Czym kierować się podczas wyboru?

To tyle z zasad ogólnych. Ale teraz skupmy się na konkretach i dokładnie je omówmy. Poniżej podpowiadamy, na jakie parametry musisz zwrócić uwagę, kupując szczoteczkę soniczną. Koniecznie przeczytaj to przed podjęciem decyzji zakupowej!

Rodzaj zasilania

Odpowiedni rodzaj zasilania jest niezwykle istotny podczas wyboru szczoteczki. Dlaczego? Ponieważ decyduje on o wygodzie pracy. Najlepsze szczoteczki soniczne będą posiadały zasilanie akumulatorowe. Co to oznacza? Że szczoteczka ma wbudowany akumulator, który należy ładować. Po naładowaniu szczoteczka może pracować przez pewien czas bezprzewodowo. W tym miejscu warto wspomnieć, że istotny jest też czas pracy na jednym ładowaniu. Zazwyczaj są to 2–3 tygodnie. Oczywiście przy założeniu, że z jednej szczoteczki korzysta jedna osoba i myje nią zęby 2–3 razy dziennie.
Niektóre szczoteczki soniczne mają zasilanie bateryjne. Po jakimś czasie baterie się zużywają i trzeba zazwyczaj wymienić je na nowe.
Inne rozwiązanie to szczoteczki o zasilaniu sieciowo-akumulatorowym. Z takich szczoteczek można korzystać bezprzewodowo (jeśli mamy naładowany akumulator) lub przewodowo, np. kiedy szczoteczka się rozładuje, a my potrzebujemy użyć jej w tym konkretnym momencie.

Prędkość maksymalna

Dobra szczoteczka soniczna powinna być szybka i wykonywać dużą ilość drgań na minutę. Zazwyczaj to około 60 000 drgań na minutę. Nie warto kupować szczoteczek sonicznych, które w ciągu minuty wykonują tych drgań mniej. Oczywiście na rynku znajdziesz też szczoteczki o wiele szybsze, np. takie, które wykonują w ciągu minuty nawet około 100 000 drgań.

Tryby pracy

Każda szczoteczka soniczna dostępna na rynku oferuje pewne podstawowe tryby pracy. Podstawą będzie czyszczenie codzienne. Szczoteczki z takim jednym podstawowym trybem są zazwyczaj najtańsze. Ale producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych trybów. Do wyboru masz przykładowo czyszczenie delikatne i czyszczenie intensywne. Niektórzy producenci oferują też dodatkowy tryb czyszczenia języka. Ale czy słyszałeś o trybie masażu albo takim, który sprawdzi się w pielęgnacji wrażliwych dziąseł? Niektóre szczoteczki mają nawet tryby przeznaczone do polerowania czy pielęgnacji aparatu ortodontycznego. Kupując więc szczoteczkę soniczną, warto zwrócić szczególną uwagę na tryby jej pracy.

Dodatkowe funkcje

Jaką szczoteczkę soniczną wybrać? Taką, która ma ciekawe dodatkowe funkcje. Oczywiście nie są one niezbędne, ale niektóre z nich będą bardzo wygodne i przydatne.
Świetną funkcją jest chociażby timer. Ten odmierza czas mycia zębów, a także sygnalizuje, że należy zacząć czyścić inny obszar uzębienia.
Warto też rozważyć szczoteczki z regulacją prędkości – zwłaszcza jeśli masz wrażliwe zęby i dziąsła. Ponadto zwróć uwagę na szczoteczki z sensorem nacisku. Wiele osób zbyt mocno dociska główkę szczoteczki do zębów, co wywołuje ryzyko uszkodzeń szkliwa. Szczoteczki z sensorem nacisku wyeliminują ten problem.
A co z nowinkami technologicznymi? Niektóre szczoteczki soniczne można połączyć ze smartfonem. Po co? Aby programować właściwie nawyki. Nierzadko aplikacja mobilna podpowiada np. aby pamiętać o wyczyszczeniu języka. Przypomina też o kontrolnych wizytach u dentysty czy sugeruje zastosowanie trybu mocniejszego, aby raz na jakiś czas zafundować zębom porządne czyszczenie.

Jaka szczoteczka soniczna dla dzieci?

Chcesz kupić szczoteczkę soniczną swojemu dziecku? To świetny wybór! Dlaczego? Ponieważ szczoteczka soniczna znacznie lepiej czyści zęby niż ta manualna. Co więcej, szczoteczką soniczną myjemy zęby krócej, co dla niecierpliwego malucha może okazać się niezwykle istotne. Nie wspominając już o tym, że czyszczenie zębów szczoteczką soniczną jest prostsze. Wystarczy kilka razy przejechać po powierzchni zębów, aby te były wyczyszczone dokładnie. Szczoteczką manualną należy się maksymalnie napracować, co dla dziecka jest nudne i niepotrzebne. Warto dodać, że szczoteczki soniczne należy kupować dzieciom powyżej 3. roku życia.
A jaka będzie najlepsza szczoteczka soniczna dla dzieci? Poniżej podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas jej wyboru.

Wbudowany timer

To istotne dla dziecka, ponieważ będzie ono wiedzieć, kiedy przyjdzie koniec czyszczenia. Później z pewnością będzie zaskoczone, że cały proces trwał tak krótko. Może nawet polubi takie mycie zębów?

Wygląd

Kolorowa szczoteczka soniczna ozdobiona ciekawą grafiką to niezwykle istotna kwestia dla każdego malucha. W końcu taki gadżet zwraca uwagę i aż chce się go używać!

Łączenie z aplikacją mobilną

Soniczna szczoteczka dla dzieci powinna mieć możliwość połączenia z dedykowaną aplikacją. W takiej aplikacji czeka na dziecko wiele ciekawych gier i zabaw, które dodatkowo uczą o prawidłowej higienie jamy ustnej. Dla malucha korzystanie z takiej aplikacji może być świetną nagrodą!

Zasilanie akumulatorowe

To ważne, aby dziecko mogło swobodnie wziąć szczoteczkę w dłoń i nie musiało stać przy kablu. Ponadto to też istotne ze względów bezpieczeństwa, aby maluch nie musiał sam podłączać szczoteczki do kontaktu.
Zdjęcie: Aleksandra_Iarosh / Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.