Data modyfikacji:

Szczoteczka soniczna czy elektryczna? Którą wybrać?

Szczoteczka soniczna czy elektryczna – zastanawiasz się, którą opcję wybrać? Pierwszy rodzaj szczoteczki wykonuje ruchy wymiatająco-pulsujące, drugi zaś – rotacyjne. Jakie są między nimi różnice? Czy rzeczywiście szczoteczka soniczna jest lepsza? Sprawdź!

szczoteczka elektryczna

Szczoteczka soniczna a elektryczna

Zastanawiasz się, jaka szczoteczka elektryczna będzie lepsza: soniczna czy tradycyjna elektryczna, i czym się od siebie różnią? Soniczna szczoteczka do zębów to stosunkowo nowy produkt do higieny jamy ustnej. Wiele osób zachwala jej właściwości oraz sposób, w jaki czyści zęby, dziąsła i przestrzenie międzyzębowe. Jednak jeszcze kilkanaście lat temu podobnie zachwalano działanie klasycznej szczoteczki elektrycznej. W artykule radzimy, na którą opcję się zdecydować.

Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej?

Szczoteczka soniczna do zębów to innowacyjny rodzaj szczoteczki elektrycznej. Emituje ona drgania o wysokiej częstotliwości. Wibracje wymiatająco-pulsujące, które generuje urządzenie, są znacznie delikatniejsze dla szkliwa, a przy tym skuteczniejsze w usuwaniu płytki nazębnej. Podczas mycia woda oraz pasta do zębów tworzą malutkie bąbelki, które dzięki silnym drganiom docierają w te miejsca, w które nie dotrze ani manualna, ani klasyczna elektryczna szczoteczka.

Jaka szczoteczka soniczna będzie dobrym wyborem? Szczoteczki soniczne emitują drgania o częstotliwości od 60 000 do nawet 96 000 drgań na minutę. Dzięki temu niezwykle skutecznie usuwają resztki jedzenia oraz osad nazębny. Nowoczesne produkty wyposażone są zwykle w kilka trybów pracy. Dzięki temu osoby z nadwrażliwymi zębami mogą ustawić sobie łagodniejszy program.

Jak myć zęby szczoteczką soniczną? To bardzo proste. Wystarczy, że przyłożysz urządzenie do zębów, a wyczyści je praktycznie samoczynnie. Jamę ustną należy czyścić partiami – najpierw prawa górna część szczęki, potem lewa górna, prawa dolna i lewa dolna.

Ważną kwestią jest odpowiednia siła nacisku. Wiele nowoczesnych szczoteczek jest wyposażonych w czujniki nacisku, a także aplikacje, w których sprawdzić można np. które partie zębów zostały niedokładnie umyte.

Czym się wyróżnia szczoteczka elektryczna?

Szczoteczka elektryczna do zębów to znane wszystkim urządzenie, które zostało wynalezione już w 1939 roku. Dzisiejsze szczoteczki wykonują ruchy rotacyjno-pulsacyjne. Okrągła główka szczoteczki obraca się w kółko, czyszcząc dokładnie zęby i przestrzenie między nimi.

Nowoczesne urządzenia mogą być wyposażone w specjalny wyświetlacz, aplikację czy też inne przydatne funkcje. Ładuje się je za pomocą akumulatora. Zwykle do jednej szczoteczki można doczepić kilka końcówek, dzięki czemu z urządzenia może korzystać np. cała rodzina. Jeżeli zdecydujesz się na ten wariant, poszukaj polecanych modeli w rankingu szczoteczek elektrycznych.

Szczoteczka elektryczna vs soniczna

Jaka jest różnica między szczoteczką soniczną a elektryczną? Pierwszą różnicą jest sposób czyszczenia zębów. Klasyczne szczoteczki elektryczne wykonują ruchy rotacyjne. Ścierają one osady oraz resztki jedzenia z zębów w sposób mechaniczny. Mogą generować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy ruchów rotacyjnych na minutę.

Natomiast szczoteczki soniczne emitują fale dźwiękowe, które wywołują drgania o wysokiej częstotliwości (60 000 – 96 000 na minutę). Wykonują ruchy wymiatająco-pulsujące, rozbijają płytkę nazębną i czyszczą niedostępne miejsca za pomocą bąbelków powietrza.

Kolejną różnicą między szczoteczką do zębów soniczną a elektryczną jest kształt główki czyszczącej. Szczoteczka soniczna ma niedużą, podłużną główkę, zaś elektryczna – okrągłą (jest to potrzebne do wykonywania ruchów rotacyjnych).

Jakie jeszcze apsekty należy wziąć pod uwagę w pojedynku szczoteczka soniczna a elektryczna? Ta pierwsza jest delikatniejsza dla zębów. Obydwa typy urządzeń mogą ponadto być wyposażone w dodatkowe funkcje, różne programy, tryby pracy oraz aplikacje internetowe.

Dentyści nie są zgodni co do tego, czy lepsza jest szczoteczka soniczna czy elektryczna. Obydwa urządzenia mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Przeanalizuj je samodzielnie i wybierz idealną szczoteczkę dla siebie!

Autorka: Olga Wacholc