Data modyfikacji:

Szczoteczka soniczna czy elektryczna? Którą z nich wybrać?

Szczoteczka soniczna czy elektryczna – zastanawiasz się, którą opcję wybrać? Pierwszy rodzaj szczoteczki wykonuje ruchy wymiatająco-pulsujące, drugi zaś – rotacyjne. Jakie są między nimi różnice? Czy rzeczywiście szczoteczka soniczna jest lepsza? Sprawdź!

Szczoteczka soniczna a elektryczna

Zastanawiasz się, jaka szczoteczka elektryczna będzie lepsza: soniczna czy tradycyjna elektryczna, i czym się od siebie różnią? Soniczna szczoteczka do zębów to stosunkowo nowy produkt do higieny jamy ustnej. Wiele osób zachwala jej właściwości oraz sposób, w jaki czyści zęby, dziąsła i przestrzenie międzyzębowe. Jednak jeszcze kilkanaście lat temu podobnie zachwalano działanie klasycznej szczoteczki elektrycznej. W artykule radzimy, na którą opcję się zdecydować.

Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej?

Szczoteczka soniczna do zębów to innowacyjny rodzaj szczoteczki elektrycznej. Emituje ona drgania o wysokiej częstotliwości. Wibracje wymiatająco-pulsujące, które generuje urządzenie, są znacznie delikatniejsze dla szkliwa, a przy tym skuteczniejsze w usuwaniu płytki nazębnej. Podczas mycia woda oraz pasta do zębów tworzą malutkie bąbelki, które dzięki silnym drganiom docierają w te miejsca, w które nie dotrze ani manualna, ani klasyczna elektryczna szczoteczka.
Jaka szczoteczka soniczna będzie dobrym wyborem? Szczoteczki soniczne emitują drgania o częstotliwości od 60 000 do nawet 96 000 drgań na minutę. Dzięki temu niezwykle skutecznie usuwają resztki jedzenia oraz osad nazębny. Nowoczesne produkty wyposażone są zwykle w kilka trybów pracy. Dzięki temu osoby z nadwrażliwymi zębami mogą ustawić sobie łagodniejszy program.
Jak myć zęby szczoteczką soniczną? To bardzo proste. Wystarczy, że przyłożysz urządzenie do zębów, a wyczyści je praktycznie samoczynnie. Jamę ustną należy czyścić partiami – najpierw prawa górna część szczęki, potem lewa górna, prawa dolna i lewa dolna.
Ważną kwestią jest odpowiednia siła nacisku. Wiele nowoczesnych szczoteczek jest wyposażonych w czujniki nacisku, a także aplikacje, w których sprawdzić można np. które partie zębów zostały niedokładnie umyte.

Czym się wyróżnia szczoteczka elektryczna?

Szczoteczka elektryczna do zębów to znane wszystkim urządzenie, które zostało wynalezione już w 1939 roku. Dzisiejsze szczoteczki wykonują ruchy rotacyjno-pulsacyjne. Okrągła główka szczoteczki obraca się w kółko, czyszcząc dokładnie zęby i przestrzenie między nimi.
Nowoczesne urządzenia mogą być wyposażone w specjalny wyświetlacz, aplikację czy też inne przydatne funkcje. Ładuje się je za pomocą akumulatora. Zwykle do jednej szczoteczki można doczepić kilka końcówek, dzięki czemu z urządzenia może korzystać np. cała rodzina. Jeżeli zdecydujesz się na ten wariant, poszukaj polecanych modeli w rankingu szczoteczek elektrycznych.

Szczoteczka elektryczna vs soniczna

Jaka jest różnica między szczoteczką soniczną a elektryczną? Pierwszą różnicą jest sposób czyszczenia zębów. Klasyczne szczoteczki elektryczne wykonują ruchy rotacyjne. Ścierają one osady oraz resztki jedzenia z zębów w sposób mechaniczny. Mogą generować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy ruchów rotacyjnych na minutę.
Natomiast szczoteczki soniczne emitują fale dźwiękowe, które wywołują drgania o wysokiej częstotliwości (60 000 – 96 000 na minutę). Wykonują ruchy wymiatająco-pulsujące, rozbijają płytkę nazębną i czyszczą niedostępne miejsca za pomocą bąbelków powietrza.
Kolejną różnicą między szczoteczką do zębów soniczną a elektryczną jest kształt główki czyszczącej. Szczoteczka soniczna ma niedużą, podłużną główkę, zaś elektryczna – okrągłą (jest to potrzebne do wykonywania ruchów rotacyjnych).
Jakie jeszcze apsekty należy wziąć pod uwagę w pojedynku szczoteczka soniczna a elektryczna? Ta pierwsza jest delikatniejsza dla zębów. Obydwa typy urządzeń mogą ponadto być wyposażone w dodatkowe funkcje, różne programy, tryby pracy oraz aplikacje internetowe.
Dentyści nie są zgodni co do tego, czy lepsza jest szczoteczka soniczna czy elektryczna. Obydwa urządzenia mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Przeanalizuj je samodzielnie i wybierz idealną szczoteczkę dla siebie!

Szczoteczka elektryczna czy soniczna? Poznaj ich wady i zalety 

Jak zdecydować, co jest lepsze – szczoteczka elektryczna czy soniczna? Poznając zalety i wady każdej propozycji. Poniżej zebraliśmy dla ciebie najważniejsze plusy i minusy dwóch modeli.

Jedną z największych zalet szczoteczki sonicznej są jej ruchy, które odpowiadają dokładnie tym, które są rekomendowane przez stomatologów. Choć wielu osobom mogą wydawać się one zbyt delikatne, to gwarantujemy, że są skuteczne i dokładnie oczyszczają jamę ustną, chroniąc cię przed próchnicą czy przebarwieniami.

Z kolei szczoteczka elektryczna może pochwalić się prostą obsługą, oszczędnością czasu i wielozadaniowością. Dodatkowo o wiele lepiej radzi sobie z usuwaniem płytki nazębnej i czyszczeniem przestrzeni międzyzębowej niż model manualny.

A jak to wygląda w kwestii wad – czy więcej minusów ma szczoteczka soniczna, czy elektryczna? Pierwszy model jest przede wszystkim dość drogi. Przez to jego cena jest dla niektórych zbyt wysoka. Dobrym pomysłem jest polowanie na wyprzedaże i promocje, dzięki którym można zafundować sobie szczoteczkę soniczną o wiele taniej.

Szczoteczka elektryczna, podobnie jak i soniczna, musi być regularnie ładowania. Dla wielu osób minusem jest brak możliwości korzystania z urządzenia bez dostępu do prądu. Dodatkowo modele obrotowe mogą powodować nadwrażliwość zębów. Powodem jest zbyt duży nacisk na zęby i szybkie ruchy szczoteczki.

Bez względu na to, czy wybierzesz szczoteczkę elektryczną, czy soniczną – musisz mieć świadomość, że urządzenie może ulec awarii. Właśnie dlatego tak ważne jest kupowanie wyłącznie urządzeń od zaufanych producentów, którzy dają kilkuletnią gwarancję na swoje produkty.

Szczoteczka soniczna vs elektryczna – dla kogo będzie lepszym wyborem?

Nie wiesz, czy lepszym wyborem jest szczoteczka soniczna, czy elektryczna? Pierwszy model jest polecany osobom, które zmagają się z nadwrażliwością dziąseł i zębów. Delikatne działanie tego typu urządzenia do higieny jamy ustnej sprawia, że jest ono bezpieczne i niesie za sobą minimalne ryzyko podrażnienia i zębów, i buzi.

Z kolei szczoteczka elektryczna jest doskonałą propozycją dla osób, które chcą zrezygnować z modelu manualnego, jednak ich budżet nie pozwala na zakup urządzenia sonicznego. Równie świetnie sprawdzi się w sytuacji, gdy czujesz, że zwykła szczoteczka nie doczyszcza odpowiednio jamy ustnej. 

Szczoteczka soniczna czy elektryczna dla dzieci?

A co z najmłodszymi członkami rodziny – lepsza jest szczoteczka soniczna czy elektryczna dla dzieci? Tak naprawdę specjaliści uważają, że skuteczność ich działania jest porównywalna, jednak za bezpieczniejsze uważa się modele wykonujące ruchy wymiatająco-pulsujące. Powód jest prosty – szczoteczki soniczne są delikatne zarówno dla szkliwa, jak i dziąseł, zazwyczaj mają czujnik zabezpieczający przed zbyt mocnym dociskaniem ich do zębów, a do tego są bezproblemowe w obsłudze.

Decydując między szczoteczką soniczną a elektryczną dla dzieci, warto także wziąć pod uwagę wiek maluszka. Wielu producentów oferuje modele dedykowane pociechom już w wieku 3 lat, jednak konieczne jest wcześniejsze opanowanie techniki szczotkowania zębów manualną szczoteczką. Bez względu na to, który model wybierzesz – koniecznie dopasuj wielkość główki i rozmiar rączki do wieku dziecka. Im jest ono młodsze, tym wspomniane elementy powinny być mniejsze.

Na tym nie koniec! Zarówno szczoteczka soniczna, jak i elektryczna dla dzieci musi mieć miękkie włosie. Najlepszym wyborem jest zakup oddzielnego modelu dla malucha – urządzenia dla dorosłych mogą wykonywać za dużo ruchów na minutę, a tym samym nie sprawdzić się w przypadku najmłodszych członków rodziny.

Zdjęcie: Manuta / Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.