Data publikacji:

Jak naprawić klawisz w laptopie? Poradnik

Uszkodzona klawiatura w laptopie to dość częsta usterka, która może zupełnie uniemożliwić korzystanie ze sprzętu. Na szczęście w wielu przypadkach komputer można uratować. Sprawdź, jak naprawić klawisz w laptopie w zależności od przyczyny awarii.
jak naprawić klawisz w laptopie

Jak naprawić klawisz w laptopie, który został zalany?

Jeśli klawiatura w laptopie nie działa na skutek zalania, możemy spróbować uratować sprzęt. Przede wszystkim należy zdemontować klawiaturę oraz sprawdzić, czy podzespoły są mokre. Jeżeli tak, należy je wytrzeć do sucha. Jeśli klawiatura została zalana np. przez sok czy inny napój zawierający cukier, niezbędne jest również dokładnie umycie klawiszy.
Oczywiście w tym momencie pojawia się pytanie: jak wyciągnąć klawisze z klawiatury laptopa? Na szczęście jest to dość proste. Najpierw wyłącz laptop. Następnie, przy pomocy małego, płaskiego śrubokręta albo po prostu paznokcia, podważ róg klawisza – powinien delikatnie odskoczyć. Jeśli tak się nie dzieje, użyj dwóch palców i nieco większej siły. Twoim oczom ukaże się nożycowy mechanizm. Jeśli i on jest zalany, wyjmij go, umyj i wysusz.
Uwaga! Pamiętaj, że porady, jak naprawić klawiaturę w zalanym laptopie, nie zawsze się sprawdzają. Jeśli domowe sposoby są nieskuteczne, oddaj sprzęt do specjalisty.

Jak naprawić klawisze w laptopie, który się zabrudził?

Zwykłe zabrudzenia również mogą przyczynić się do tego, że zawodzi klawiatura – nie działają niektóre klawisze. Aby usunąć kurz i okruszki, użyj sprężonego powietrza – najlepiej sprawdzi się kierowanie strumienia wprost pod klawisze. Jeśli z uwagi na budowę laptopa nie jest to możliwe, możesz podważyć poszczególne przyciski, zdjąć je, a następnie wyczyścić zabrudzone elementy przy pomocy sprężonego powietrza i/lub odrobiną alkoholu izopropylowego.

Jak naprawić klawiaturę – zmiana z polski (programisty) na polski (214)?

Jeśli szybko piszesz na klawiaturze, może się zdarzyć, ze za sprawą skrótu klawiszowego przełączysz klawiaturę z trybu polskiego (programisty) na polski (214). W efekcie system zamienia między innymi literki Y na Z. Jak naprawić klawisze w laptopie w takim przypadku?
Najprostszym sposobem jest użycie skrótu klawiszowego, czyli jednoczesne włączenie przycisków CTRL oraz SHIFT. Jeśli to nie pomaga, wejdź w Ustawienia, następnie kliknij Czas i język, potem Język i Klawiaturę, by ostatecznie z rozwijanej listy wybrać opcję „polski (programisty)”. Problem z pewnością zniknie.

Jak naprawić klawisze w laptopie – aktualizacja sterowników

Jeśli zastanawiasz się, jak naprawić klawiaturę w laptopie, a wiesz z całą pewnością, że komputer nie został zalany i że jest czysty, to być może chodzi o sterowniki. Może zdarzyć się, że ktoś je niechcący usunie albo że dojdzie do ich utraty w czasie aktualizacji systemu Windows.
Zainstalowanie sterowników na nowo nie jest szczególnie trudne. Możesz spróbować zrobić to przy pomocy systemu Windows (klikając po kolei: Menedżer urządzeń, Klawiatury, Urządzenie klawiatury, Aktualizuj sterownik, Wyszukaj automatycznie sterowniki) albo samodzielnie, wyszukując odpowiednie sterowniki w sieci i instalując je. Jeśli nie masz wprawy w tego typu działaniach, poproś o pomoc kogoś z większą wiedzą.

Jak zapobiegać problemom z klawiaturą w laptopie?

Zalanie klawiatury w laptopie może doprowadzić do jego zupełnego zniszczenia. Bardzo ważne jest zatem, aby podczas pracy trzymać kubki z napojami daleko od sprzętu. Dodatkowo warto unikać jedzenia nad komputerem – nawet niewielkie okruszki mogą doprowadzić do blokady klawiszy i konieczności ich demontażu.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.