Data publikacji:

Jak odkamienić żelazko parowe?

Prasowanie przy pomocy żelazka pozwala względnie szybko uporać się ze stosami wypranych ubrań. Niestety wielu z nas bardzo często zapomina, że urządzenia te wymagają właściwej konserwacji i opieki. Poza problemami natury mechanicznej, żelazka najczęściej sprawiają problemy z powodu odkładającego się w nich wnętrzu kamienia. Radzimy więc jak poprawnie odkamienić żelazko i rozpoznać pierwsze znaki tego, że operację taką należy przeprowadzić jak najszybciej.
jak odkamienić żelazko parowe

Skąd bierze się kamień w żelazku?

Żelazka parowe używają dużych ilości wody, która z czasem może pozostawiać dobrze zauważalny osada. Przylega one nie tylko na wewnętrznych ściankach pojemnika na płyn, ale również w dyszach wypuszczających parę.
Kamień jest efektem powolnego odkładania się składników mineralnych rozpuszczonych w wodzie, zalicza się do nich przede wszystkim wapń i magnez. Choć są one nieszkodliwe dla zdrowia, prowadzą do powstawania trudnych do usunięcia zabrudzeń, wszędzie tam gdzie często używamy wody.
Na przyśpieszenie odkładania się kamienia ma również wpływa też to, jak często korzystamy z żelazka. Fatalnym wyborem jest np. jego odstawienie na dłuższy czas ze zbiornikiem, który napełniony jest wciąż częściowo wodą.
Szybkość, z jaką odkłada się kamień, zależy w dużej mierze od składu wody i stopnia jej twardości. Nie jest on uniwersalny i zależy w dużej mierze od regionu kraju, a nawet konkretnego miasta, wsi, ulicy, a nawet budynku w jakim mieszkamy. Wynika on bowiem nie tylko ze stanu wody dostarczanej do kranu wody, ale również wieku instalacji hydraulicznej lub grzewczej. Stopień twardości możemy sprawdzić sami korzystając z łatwo dostępnych testów. Im woda będzie twardsza tym większą uwagę musimy przykuwać do konserwacji żelazka, innego sprzętu AGD, takiego jak pralki lub bojlery, a także armatury kuchennej i łazienkowej.

Jakie są skutki kamienia w żelazku?

Kamień wytrącający się wewnątrz żelazka parowego obniża z czasem skuteczność urządzenia, a w najgorszym wypadku może prowadzić do jego awarii. Najczęściej orientujemy się, że coś jest nie tak, gdy na ubraniach pojawiają się drobne białe drobinki, które upuszczają dyszę wraz z parą. Zanieczyszczenia opuszczające zbiornik mogą przyjmować też rolę kleistych grudek, nie tylko zapychających kanaliki dostarczające wodę i parę, ale również brudzących ubrania i zostawiających brązowe plamy.
Producenci żelazek nieodmiennie zalecają, by uniknąć problemów używać wyłącznie wody destylowanej, która pozbawiona jest rozpuszczonych w niej minerałów. Większość z nas ignoruje jednak te wskazówki i pozostaje przy wodzie z kranu lub filtra. Należy jednak wspomnieć o tym, że nowoczesne modele wyposażone są często w dodatkowe zabezpieczenia, takie jak zawory odkamieniające i filtry antywapienne.
Przed podjęciem jakichkolwiek samodzielnych prób, w pierwszej kolejności warto zapoznać się z instrukcją obsługi żelazka i sprawdzić czy nie wspomina o specjalnych trybach automatycznego czyszczenia. Warto też przyjrzeć się zalecanym przez producenta środkom do odkamieniania.

Jak poprawnie odkamieniać żelazko parowe – najlepsze metody

W trakcie czyszczenie żelazka parowego usuwamy zarówno zanieczyszczenia powstałe we wnętrzu sprzętu, jak również odkładające się na jego stopce. Niektóre metody działają skuteczniej w przypadku konkretnych części urządzenia, warto więc wziąć to pod uwagę.

Czyszczenie żelazka parowego octem

Ocet jest uniwersalnym domowym środkiem do usuwania kamienia, stosuje się go np. do czyszczenia garnków i czajników, na skutek reakcji z węglanem wapnia tworzy on łatwo ścieralną i rozpuszczalną w wodzie sól (octan wapnia). Bez problemu środka użyjemy również w żelazkach parowych.
Eksperci polecają sięgnąć po ocet spirytusowy w butelkach sprzedawany w prawie każdym sklepie spożywczym. namaczamy nim ściereczkę, a następnie z jej pomocą ścieramy kamień osiadły na obudowie urządzenia i jego stopce. Aby porządnie oczyścić otwory w stopce, z których wydobywa się para, warto użyć patyczków higienicznych lub owinąć ściereczką wykałaczki. Jeżeli osad jest przypalony będziemy musieli użyć nieco więcej siły.

Czyszczenie żelazka parowego solą

Soli używamy wyłącznie do oczyszczania przypalonej i pokrytej kamieniem stopki. Eksperci zalecają, by rozsypać ja na papierze do pieczenia, po czym przejechać po niej ciepłym żelazkiem. Czynność tą można powtarzać wielokrotnie w zależności od potrzeb.

Czyszczenie żelazka parowego sodą

Sodę oczyszczoną stosujemy wraz z octem spirytusowym, tworząc mieszankę w proporcji 1:2. Tak otrzymany roztwór podgrzewamy w naczyniu, a następnie póki jest gorący ostrożnie rozsmarowujemy na stopce z pomocą ściereczki. Pamiętajmy, by zabezpieczyć ręce gumowymi rękawicami.
Powierzchnię szorujemy, aż do czasu usunięcia wszystkich zanieczyszczeń. Całość następnie oczyszczamy przy pomocy przefiltrowanej chłodnej wody. Warto zaznaczyć, że metoda ta nie nadaje się do usuwania najbardziej przypalonego kamienia, w tym celu lepiej użyć samego octu.

Czyszczenie żelazka parowego kwaskiem cytrynowym

Stosowanie kwasku cytrynowego poleca wiele osób, zazwyczaj w poradach wspomina się o roztworze składających się z dwóch łyżeczek spożywczego kwasku i szklanki wody. Środek stosuje się wyłącznie na zimno, jego zaletą nie jest gryzący i długo utrzymujący się zapach. Musimy jednak pamiętać, by nie umieszczać go w pojemniku na wodę, po podgrzaniu zostawi bowiem po sobie brązowy osad, a w najgorszym przypadku może się przypalić.
Zdjęcie: Envato Elements