Data modyfikacji:

Jak skutecznie odnowić felgi aluminiowe domowym sposobem?

Lśniące felgi aluminiowe to „kropka nad i” zadbanego samochodu. To właśnie one w dużej mierze wpływają na to, jak wygląda twój samochód. Sporym problemem jest tymczasem domywanie felg z zanieczyszczeń, aby wyglądały jak nowe. Usunięcie całego brudu myjką ciśnieniową lub szamponem samochodowym jest w zasadzie niemożliwe. Jak skutecznie odnowić felgi aluminiowe domowym sposobem?
mężczyzna czyszczący felgi

Upewnij się, że felgi są chłodne, aby dokładnie je wyczyścić

Zanim sięgniesz po myjkę ciśnieniową oraz kosmetyki samochodowe, upewnij się, że felgi są zimne. Zasadowa lub kwasowa chemia mogłaby uszkodzić powierzchnię lakieru, a ponadto wysoka temperatura nie pozwoli zadziałać środkowi czyszczącemu w optymalny sposób.

Płyn do felg bardzo szybko odparuje na rozgrzanej feldze, pozostawiając nieestetyczne zacieki. Uwaga! Felgi nagrzewają się nie tylko od słońca, ale i w czasie jazdy. Działają bowiem jak radiatory tarcz hamulcowych.

Unikaj więc mycia felg bezpośrednio po przejechaniu trasy. Dobrym sposobem jest piaskowanie felg w celu wyczyszczenia i przygotowania do dalszego etapu odnawiania.

Jaki płyn do felg wybrać, żeby je skutecznie odnowić?

Środki do czyszczenia felg mogą mieć odczyn kwasowy, neutralny lub zasadowy. Silne płyny kwasowe lub zasadowe stosowane są najczęściej do czyszczenia bardzo zaniedbanych felg i mają agresywne działanie.

Najlepiej używać ich sporadycznie, gdyż mogą mieć negatywny wpływ na uszczelki, elementy gumowe oraz woski i powłoki ceramiczne.

Preparaty kwasowe wywołują dodatkowo korozję. Nie należy jednak przejmować się powierzchowną rdzą na tarczach hamulcowych – zostanie usunięta podczas pierwszego hamowania.

Do bieżącej pielęgnacji najlepiej wybrać środki o neutralnym pH. Choć nie są najskuteczniejsze, ich stosowanie nie wiąże się z dużym ryzykiem. W zupełności wystarczą do wyczyszczenia lekko zabrudzonych felg.

Aby preparaty mogły sprawnie domyć zanieczyszczenia, należy je pozostawić na felgach na kilka minut (wg zaleceń producenta). Nie można jednak dopuścić do zaschnięcia płynu. Najlepiej myć samochód w cieniu, przy niezbyt silnym wietrze.

Dlaczego mycie felg samą wodą lub szamponem nie ma większego sensu? Głównie dlatego, że nie usuną one osadów metalicznych. Brunatne zanieczyszczenia felg to nic innego, jak lotna rdza oraz pył z klocków hamulcowych. Do ich usunięcia potrzebne są środki z efektem „krwawienia”.

W kontakcie z zanieczyszczeniami, płyn przybiera intensywnie czerwoną barwę, co jest oznaką rozpuszczania metalicznych wżerów. Bez obaw, nie zabarwisz kostki brukowej. Środki typu „krwawiące felgi” najczęściej dostępne są w żelowej konsystencji, dzięki czemu dłużej utrzymują się na felgach.

Mechaniczne odnawianie felg

Jak usunąć pył z klocków hamulcowych w pełni? Niestety, środek chemiczny nie zawsze wystarczy. Czasem konieczne jest ręczne wzruszenie brudu. Najlepiej zrobić to za pomocą delikatnej szczotki do felg lub detailingowego pędzla.

Nałóż środek czyszczący na felgę, a następnie wyszczotkuj dokładnie wszystkie zakamarki. Na koniec spłucz środek wodą pod dużym ciśnieniem. Bez mocnej myjki ciśnieniowej ani rusz! Następnie przetocz samochód o pół obrotu koła – domyjesz felgi z każdej strony.

Jak zabezpieczyć felgę aluminiową?

Aby następne domywanie felg było znacznie łatwiejsze, zabezpiecz je powłoką ochronną. Warto to zrobić zwłaszcza przed zimą, zanim na drogach pojawią się sól i śnieg.

Do zabezpieczenia felg możesz użyć zwykłej powłoki ceramicznej lub wosku do lakieru. Niemal wszystkie felgi aluminiowe są lakierowane, a zatem pielęgnuje się je tak samo, jak karoserię.

Woskowanie felg

Woskowa powłoka na felgach aluminiowych nie tylko poprawi ich wygląd, ale i zabezpieczy przed osadzaniem się brudu i powstawaniem wżerów. Choć dostępne są dedykowane woski do felg, często z wygodnym aplikatorem, możesz użyć uniwersalnego wosku do karoserii. Warto bowiem wiedzieć, że większość felg aluminiowych to felgi lakierowane. Jeszcze skuteczniejszą ochronę felg zapewni powłoka ceramiczna lub kwarcowa. Ten zabieg najlepiej powierzyć specjalistom, jednak na rynku kosmetyków samochodowych znajdziesz też środki, które można bezpiecznie nałożyć samemu.

Czyste i zadbane felgi są niewątpliwe wizytówką samochodu. To właśnie alufelgi podkreślają linię auta i wpływają na jego odbiór. Łatwo to zauważyć, zakładając na zimę mniej estetyczne felgi stalowe. Nie dziwi więc, że do ich pielęgnacji powstało wiele środków i artykułów. Inwestując w kilka kosmetyków do felg, zapewnisz swojemu autu świetny wygląd.

Samodzielne odnawianie felg aluminiowych może dać wiele satysfakcji, dlatego wypróbuj powyższe sposoby już podczas najbliższego mycia auta. Kluczem do sukcesu jest dobranie dobrej jakości kosmetyków samochodowych.

Od razu podpowiemy, że te „marketowe” nie zawsze dają radę. Jakim markom warto zaufać? Dobrej jakości środki do czyszczenia i odnowienia felg znajdziesz w asortymencie firm m.in. ADBL, Shiny Garage, Sonax, Liqui Moly, Tuga, Fireball czy Tenzi.

Autor: Szymon Sonik