Data publikacji:

Pralka nie chce się otworzyć? Zobacz, jak otworzyć zablokowaną pralkę

Nie istnieją bezawaryjne sprzęty. Prędzej czy później przynajmniej jedno urządzenie w twoim domu przestanie działać tak, jak powinno. Może być to na przykład pralka, która nie chce się otworzyć po zakończeniu prania. Co zrobić w takiej sytuacji? Sprawdzamy, w czym może tkwić problem i jak otworzyć pralkę!
pralka nie chce się otworzyć

Pralka nie chce się otworzyć – możliwe przyczyny

Dlaczego pralka nie chce się otworzyć? Jeśli właśnie cię to spotkało, to przede wszystkim pamiętaj, aby nie robić nic na siłę. Szarpanie drzwiczek czy uchwytu nie jest dobrym pomysłem, bo może doprowadzić do zalania albo uszkodzenia urządzenia, którego naprawa może okazać się kosztowna.
Zamiast tego zacznij od znalezienia przyczyny problemu. Dlaczego pralka nie chce się otworzyć?
 • Włączona blokada rodzicielska – to rozwiązanie stosowane w nowoczesnych urządzeniach, którego głównym zadaniem jest zabezpieczenie pralki przed przypadkowym otwarciem przez dziecko.
 • Brak zasilania – w przypadku problemów z prądem i chwilowego odcięcia energii programator może wyświetlić błąd, którego przyczyną jest niezarejestrowane zakończenie cyklu prania.
 • Uszkodzone drzwi lub zamek – awaria mechaniczna uniemożliwia otwarcie pralki i nie ma nic wspólnego z podzespołami urządzenia.
 • Woda w pompie odpływowej – jeżeli doszło do zanieczyszczenia filtra i w efekcie stoi w nim woda, to drzwi od pralki pozostaną zablokowane do momentu jego oczyszczenia.
 • Usterka modułu elektronicznego – to element, który blokuje i odblokowuje drzwiczki.
 • A jak odblokować pralkę Bosch, Samsung, Electrolux lub inną w zależności od przyczyny problemu? Czytaj dalej!

  Jak ominąć blokadę rodzicielską drzwi w pralce? Wystarczy ją wyłączyć

  Jeżeli zablokowane drzwiczki są wynikiem włączonej blokady rodzicielskiej, to rozwiązanie tego problemu jest banalnie proste – wystarczy ją wyłączyć. Jeżeli nie wiesz, jak to zrobić, to zerknij do instrukcji. Zazwyczaj należy przytrzymać jednocześnie określone przyciski, aby pralka bez problemu się otworzyła.

  Jak otworzyć pralkę, jeśli doszło do przerwy w dostawie prądu?

  Jak wspomnieliśmy już wcześniej, czasami pralka nie chce się otworzyć z powodu wcześniejszej przerwy w dostawie prądu, przez którą programator nie zarejestrował zakończenia cyklu prania. Jak w takiej sytuacji otworzyć zablokowane drzwi od pralki? Najlepszym rozwiązaniem jest odłączenie urządzenia od gniazdka, odczekanie chwili i ponowne podłączenie. Po włączeniu pralki drzwiczki powinny automatycznie się odblokować.
  jak otworzyć pralkę

  Uszkodzone drzwi albo zamek – jak otworzyć pralkę?

  W przypadku uszkodzonych drzwi albo mechanizmu zamka, przez które pralka nie chce się otworzyć, najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z serwisem. Doświadczony fachowiec przyjedzie i określi, czy trzeba jedynie naprawić usterkę, czy może konieczna będzie wymiana konkretnych elementów.

  Pralka nie chce się otworzyć? Sprawdź pompę odpływową

  Kolejną przyczyną, dla której pralka nie chce się otworzyć, jest woda w pompie odpływowej, a dokładniej w jej filtrze. Aby odblokować drzwi, konieczne jest wyczyszczenie danego elementu (znajduje się na z przodu dolnej części pralki). Pamiętaj jednak, aby robić to ostrożnie, aby woda nie zalała łazienki. Gdy wyczyścisz filtr, sprawdź, czy możesz otworzyć drzwi. Jeżeli nadal są zablokowane, to najpewniej trzeba wymienić go na nowy.

  Jak otworzyć pralkę, jeśli doszło do awarii modułu elektronicznego?

  Awaria modułu elektronicznego to poważniejsza, jednak dość rzadka usterka. Jeśli pechowo trafiłeś i to właśnie ona powoduje, że drzwi pralki są zablokowane, to nie próbuj naprawiać jej na własną rękę. Zamiast tego skontaktuj się z fachowcem.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Katarzyna Wendzonka
  Katarzyna Wendzonka

  Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.