Data publikacji:

Jak podłączyć mikrofon do telefonu?

Mikrofony montowane nawet w najlepszych smartfonach pozostawiają wiele do życzenia, zwłaszcza w przypadku, gdy wykorzystujemy je do czegoś więcej niż zwykłej rozmowy telefonicznej. Kiedy oczekujemy bardzo dobrej jakość nagrania, np. kręcąc film lub prowadząc telekonferencję, sięgamy po urządzenia zewnętrzne, których wybór w sklepach jest niezwykle duży. W tym miejscu pojawia się zasadnicze pytanie, jak podłączyć mikrofon do telefonu i czy jest to w ogóle możliwe.
jak podlaczyc mikrofon do telefonu

Czy można podłączyć mikrofon do telefonu?

Tak, jak najbardziej. Do telefonu przy użyciu różnych metod podłączymy prawie każdy mikrofon dostępny na rynku, od najtańszych modeli za kilkadziesiąt złotych, po profesjonalne za kilka tysięcy złotych.

Po co podłączać mikrofon do telefonu?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, dzisiejsze telefony zaskakują jakością swoich obiektywów fotograficznych, a także niezwykle wysoką rozdzielczością nagrywanych filmów, ale pod względem możliwości rejestrowania dźwięku nie dokonał się żaden postęp. Konstruktorzy smartfonów nie mogą bowiem oszukać praw fizyki, dobre mikrofonu muszą mieć odpowiednio duże rozmiary oraz budowę pozwalającą wychwytywać dźwięk z wielu stron.

Po zewnętrzne mikrofony sięga więc naprawdę wiele osób. Przydają się nie tylko podczas telekonferencji lub rozmów wideo w plenerze, ale przede wszystkim podczas nagrywania filmów i klipów, którymi dzielimy się w popularnych serwisach, takich jak YouTube czy Tik Tok. Z urządzeń korzystają też amatorscy i półprofesjonalni muzycy rejestrujący swoje występy w plenerze, klubach lub salach koncertowych.

Typ mikrofonu a sposób jego podłączenia do telefonu

Odpowiedź na pytanie, jak podpiąć mikrofon do telefonu, zależy wprost od wybranego od nas typu urządzenia. W najlepszym wypadku połączenie obu sprzętów zajmie kilka sekund, w najgorszym będzie wymagało instalacji specjalnego oprogramowania, a także wykorzystania specjalnych przejściówek. Przyjrzyjmy się więc z osobna każdej z tych sytuacji.

Mikrofony bezprzewodowe Bluetooth

Wybierając bezprzewodowy mikrofon Bluetooth, połączymy go z telefonem w sposób identyczny do tego, w jaki komunikujemy z nim np. słuchawki lub smartwatch. Po uruchomieniu mikrofonu włączamy funkcję parowania sprzętu (informacje na jej temat znajdują się w instrukcji obsługi) i wybieramy jego nazwę z listy wykrytych urządzeń Bluetooth na smartfonie.

Po sparowaniu telefon automatycznie wyłączy swój własny mikrofon i przełączy się na model zewnętrzny. Warto dodać, że często do odblokowania wszystkich funkcji i ustawień mikrofonu niezbędne będzie także pobranie dedykowanej aplikacji wytwórcy.

Mikrofony USB

Kolejną popularną rodziną mikrofonów są modele komunikujące się z urządzeniami za pomocą kabli USB. W przypadku najnowszych smartfonów najrozsądniej jest postawić na sprzęt z końcówkami USB-C lub Lightning (dla telefonów firmy Apple). Spotkamy się jednak także z mikrofonami z portami microUSB lub USB w standardowym rozmiarze.

Niektóre mikrofony USB wpinamy bezpośrednio do gniazda w telefonie, w innych przypadkach łączą się one ze sprzętem za pośrednictwem kabla. W zależności od wielkość, możemy przeczepić je wówczas np. do koszuli, ustawić na stole/biurku lub za pomocą specjalnej ramki przymocować do obudowy smartfona.

Jeżeli port połączeniowy w telefonie nie pasuje do tego, który jest zainstalowany w kablu mikrofonu, używamy uniwersalnych przejściówek, które rozwiążą problem, choć mogą przeszkadzać nieco w użytkowaniu sprzętu.

Systemy Android i iOS powinny automatycznie wykryć większość sprzedawanych na rynku modeli mikrofonów USB. Jeżeli niezbędne jest zainstalowanie dodatkowego oprogramowania, zostajemy o tym poinformowani przez producenta na opakowaniu.

Mikrofony XLR

Kable audio z końcówkami XLR są używane przez profesjonalne mikrofony, instrumenty muzyczne oraz sprzęt nagłaśniający. Aby połączyć z telefonem np. mikrofon estradowy, musimy skorzystać z odpowiedniej przejściówki. Z pomocą przychodzi tutaj wielu producentów oferujących całą gamę rozwiązań.

Najwygodniejszy będzie najprawdopodobniej adapter XLR Bluetooth, który po podłączeniu do urządzenia wysyła sygnał Bluetooth do telefonu. Gadżety tego typu działają jednak na naładowanych akumulatorach, z czasem pracy wynoszącym kilka godzin.

Kolejnym rozwiązaniem są przejściówki lub adaptery XLR na USB, pozwalające skorzystać z połączenia kablowego. Pamiętajmy jednak, że przewód nie będzie dostarczał odpowiedniej mocy, musimy w tym wypadku korzystać z mikrofonów z bateriami lub użyć specjalnych zasilaczy.

Ostatnim rozwiązaniem jest wybranie przejściówki XLR na klasyczny słuchawkowy kabel mini-jack. Wtyczki tego typu coraz rzadziej montowane są jednak w telefonach.

Mikrofony ze złączem audio 3,5 mm

Na koniec radzimy, jak podpiąć mikrofony do telefonu, które wyposażone są w zwykłe złącze słuchawkowe. Jest to również dość szybki sposób na skorzystanie z możliwości zewnętrznego nagrywania dźwięku, ale jak już wspomnieliśmy, złącza tego typu są coraz rzadszym widokiem we współczesnych smartfonach.

Podczas wyboru mikrofonu z kablem audio jack wybieramy modele z wtyczkami typu TRRS, a więc takimi, które transmitują równocześnie sygnał audio dla słuchawek/głośników oraz dźwięk z mikrofonu. W telefonach montuje się wejście tylko tego typu. Wtyczkę poznamy po tym, że na jej końcówce umieszczone są cztery, a nie trzy koncentryczne czarne pasy. Poza tym należy wspomnieć, że w sklepach znajdziemy też przejściówki audio jack na USB, a nawet adaptery Bluetooth.

Zdjęcie: Envato Elements