Data publikacji:

Jak podłączyć myszkę bezprzewodową?

Myszki bezprzewodowe to dla atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych kablowych gryzoni. Modele tego typu dostępne są obecnie w bardzo szerokim przedziale cen, kształtów oraz rozmiarów. Atutem sprzętu jest jego mobilność, łatwość przechowywania, a także wysoki komfort pracy. Jak jednak podłączyć myszkę bezprzewodową do komputera stacjonarnego lub laptopa? W artykule tłumaczymy jak to zrobić.
Jak podłączyć myszkę bezprzewodową?
Jaka mysz bezprzewodowa może być podłączona do PC? Wszystkie dostępne na rynku myszki bezprzewodowe do komunikacji z PC używają dobrze znanej technologii Bluetooth, są więc kompatybilne z każdym sprzętem posiadającym odbiornik sygnału tego typu. Na komputerach z systemem Windows proces podłączenia trwa zaledwie kilka chwil i nie wymaga instalacji żadnych sterowników lub programów.
Warto jednak podkreślić, że wiele modeli gryzoni oferuje szereg dodatkowych funkcji. Mowa tutaj np. o konfiguracji podświetlenie LED, regulacja czułości sensora, a także ustawieniu skrótów funkcyjnych przypisanych do dodatkowych przycisków. Aby skorzystać z tych wszystkich udogodnień konieczne jest zainstalowanie oprogramowania producenta. W pudełku z urządzeniem lub w jego dokumentacji znajdziemy szczegóły na ten temat. Jeżeli nie mamy dostępu do takich informacji, pod spodem myszki znajdziemy naklejkę z nazwą producenta i numerem seryjnym, które pomogą nam ją zidentyfikować i wyszukać w sieci potrzebne szczegóły na jej temat.

Myszka bezprzewodowa – jak podłączyć do laptopa?

Podłączenie myszki bezprzewodowej do laptopa jest bardzo proste. Każdy komputer przenośny posiada wbudowany odbiornik Bluetooth, tak więc nie powinniśmy przejmować się specjalnie, czy urządzenie będzie w stanie skomunikować się z gryzoniem.
Myszka musi być naładowana i włączona. Większość modeli posiada dedykowane przyciski tzw. parowania, a więc trybu wyszukiwania nowego sprzętu. O tym, że proces jest w toku informuje nas najczęściej specjalna dioda lub migające podświetlenie obudowy.
Przechodzimy teraz do komputera i z menu startowego Windows wybieramy ikonę Ustawienia. W otwartym oknie klikamy w ikonę Bluetooth i inne urządzenia. W tym miejscu możemy włączyć Bluetooth w komputerze, jeżeli był do tej pory wyłączony. Następnie wybieramy polecenie „Dodaj urządzenie Bluetooth lub inne”.
System będzie teraz starał się automatycznie wyszukać znajdujący się w pobliżu sprzęt. Jeżeli myszka znajduje się w trybie parowania bardzo szybko pojawi się na liście. Po jej wybraniu, PC i gryzoń komunikują się ze sobą. Co ważne, komputera zapamięta ustawienia, tak więc procesu parowania nie trzeba będzie przeprowadzać przy każdym uruchomieniu Windowsa. Reset połączenia może być jednak rozwiązaniem ewentualnych problemów z łącznością, które mogą przydarzyć się z różnych powodów.

Myszka bezprzewodowa – jak podłączyć do komputera stacjonarnego?

Instalacja myszki bezprzewodowej przebiega w identyczny sposób na komputerze stacjonarnym. Pamiętajmy jednak, że odbiorniki Bluetooth nie są standardem w tym typie urządzeń. Zazwyczaj montuje się je tylko w droższych modelach płyt głównych. Problem rozwiążemy jednak zaopatrując się w specjalny adapter Bluetooth wpinany do portu USB. Jego koszt waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych. Niektóre myszki są sprzedawane w zestawie z tego typu przystawką.
Zdjęcie: Envato Elements