Data publikacji:

Jak podłączyć telefon do monitora?

Podłączenie telefonu do monitora to rozwiązanie, które może przydać się w wielu mniej i bardziej oczywistych sytuacjach. W praktyce bowiem telefon staje się obecnie wielozadaniowym urządzeniem, które pozwala z powodzeniem przeglądać strony internetowe, oglądać filmy czy wykonywać wiele obowiązków związanych z pracą. Niemniej jednak robienie tego wszystkiego na małym ekranie jest bardzo mało wygodne, dlatego też do takich zadań warto podłączyć telefon do monitora, by tym samym uzyskać większy obraz. Jak to zrobić? Przedstawiamy w dalszej części artykułu.

podłączenie telefonu

Zalety podłączenia telefonu do monitora

Najważniejszą z zalet łączenia telefonu z monitorem jest bezpieczeństwo dla oczu. Przeglądanie zdjęć czy filmów na małym ekranie jest bowiem nie tylko bardzo uciążliwe, ale również szkodliwe dla wzroku. Dzięki wykorzystaniu ekranu komputerowego ograniczamy więc szkodliwość spędzania wielu godzin przed telefonem, co znacząco wpływa na poprawę komfortu pracy.

Wykorzystanie monitora może być również bardzo przydatne, jeśli chcemy chociażby grać w gry czy używać aplikacji, które są dostępne wyłącznie na urządzeniach mobilnych. Dzięki temu telefon może z powodzeniem służyć jako centrala rozrywkowa, zapewniając możliwości bardzo zbliżone do chociażby komputera czy konsoli.

Sprawdź, jaki kabel HDMi będzie najlepszy

Telefon z połączonym monitorem to również przydatne rozwiązanie, jeśli pracujemy zdalnie i oprócz komputera chcielibyśmy mieć urządzenie obsługujące pakiet Office. Sprawdza się to idealnie, jeśli prowadzisz firmę czy pracujesz zdalnie, co jak wiadomo, w czasie pandemii stało się bardzo popularną formą wykonywania swoich obowiązków.

Podłączenie telefonu do monitora to również bardzo dobra alternatywa dla zakupu komputera. Płacąc bowiem za jedno urządzenie, możemy wyposażyć się w stację roboczą, która nie tylko sprawdzi się jako telefon, ale pozwoli na wykonywanie tych samych zadań, do których przystosowany jest komputer. Pozwala to na duże oszczędności i jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na wydatek związany z zakupem komputera, a potrzebują urządzenia do pracy.

Jak podłączyć smartfon do monitora?

Najważniejszym elementem, który należy sprawdzić jeszcze przed przystąpieniem do podłączania telefonu z monitorem, jest to, czy dane urządzenia posiada niezbędne oprogramowanie. Tryb PC pozwala bowiem na podłączenie telefonu do stacji dokującej, a jej następnie do monitora.

Drugim istotnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest oczywiście odpowiednie gniazdo w naszym monitorze. O ile w przypadku nowych urządzeń nie ma obaw, że nie będzie on wyposażony w wejście HDMI, o tyle starsze modele takowy problem mogą mieć. W takiej sytuacji niezbędne będzie zastosowanie adapterów, które pozwolą na połączenie dwóch odmiennych kabli.

Sposoby na połączenie telefonu z monitorem za pomocą kabla

Połączenia przewodowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które dzięki swojej prostocie jest najczęściej stosowane, daje użytkownikom kilka możliwości przesyłu obrazu. Możemy bowiem użyć w tym celu kabla HDMI w wersji micro lub mini. Są to złącza bardzo popularne w laptopach i tabletach, w których znajdziemy jeden z tych standardów. W przypadku różnych typów złączą HDMI, konieczne będzie zastosowanie przejściówki, jednak jest to koszt kilkunastu złotych i w żaden sposób nie wpływa to negatywnie na jakość przesyłanego obrazu.

Sprawdź nasz poradnik, jak podłączyć soundbar do telewizora kablem optycznym

Jak podłączyć telefon do monitora przez USB?

Alternatywą dla połączenia HDMI są złącza Micro USB, które znajdziemy w praktycznie każdym telefonie. Oczywiście rozwiązanie to ma swoje plusy i minusy, ponieważ niezbędne będzie zastosowanie adaptera lub odpowiedniej przejściówki – tylko nieliczne monitory posiadają wbudowane złącza USB.

Użytkowanie stacji dokującej

W przypadku połączenia telefonu z monitorem z wykorzystaniem stacji dokującej niezbędne jest jej odpowiednie podłączenie. Tutaj bowiem oprócz podłączenia samego telefonu do urządzenia za pomocą złącza Micro, łączymy również urządzenie z monitorem za pomocą kabla HDMI. Sama stacja dokująca musi być również podłączona do źródła zasilania, by móc prawidłowo działać.

Z pomocą stacji telefon możemy również przekształcić w pełnoprawne urządzenie multimedialne, poprzez połączenie myszki czy klawiatury. Dzięki temu możemy korzystać z telefonu jak z komputera, co jest niebywałą zaletą podłączenia go do monitora.

Port USB w adapterze można potraktować również jako podłączenie do zewnętrznego dysku twardego, co również bardzo mocno usprawnia pracę i pomaga w przechowywaniu ważnych danych.

Jak podłączyć telefon do monitora? Krótkie podsumowanie

Planując wykorzystanie telefonu jako mobilnego komputera, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o jego możliwościach. Nie każdy smartfon jest bowiem w stanie zagwarantować moc obliczeniową i odpowiednią jakość prezentowanego obrazu. Dlatego też do takich zadań warto wybierać urządzenia, które mają nie tylko bardzo mocne podzespoły, ale i są dedykowane do właśnie takich zadań.

Producenci telefonów przygotowali również stacje dokujące, które wykorzystują pełny potencjał podłączonego urządzenia. Najpopularniejsze z nich to Samsung DeX, Dell DA300 czy Elgato Thunderbolt 3. Oczywiście tutaj wybór urządzenia bardzo mocno uwarunkowany jest jego możliwościami oraz złączami, które posiada. Dlatego też warto przed zakupem dokładnie sprawdzić, jakie możliwości oferuje dane urządzenie i z jakimi sprzętami jest kompatybilne.

Autor: Jakub Grzelak