Data publikacji:

Jak podłączyć telewizor do gniazda antenowego?

Pomimo ogromnej popularności internetowych serwisów wideo, wielu z nas wciąż korzysta z tradycyjnej telewizji satelitarnej lub naziemnej. Oczywiście nie możemy cieszyć się ulubionymi programami bez odpowiedniej anteny. Urządzenie należy oczywiście podłączyć do telewizora. Radzimy zatem, jak się za to zabrać.
Old building roof with many different type receiver telecommunication antennas

Gniazdo antenowe w telewizorze

Gniazda antenowe znajdziemy w praktycznie każdym panelu telewizyjnym dostępnym w sprzedaży, rzadko montowane są one też w niektórych modelach monitorów komputerowych. Zawsze znajdziemy je z tyłu obudowy komputera.
Gniazda mają charakterystyczny okrągły kształt, obudowane są metalową osłonką, a pośrodku mają pusty w środku bolec, w którym zakleszcza się wtyczka kabla. Wymiary wejścia antenowej od kilku dekad pozostają identyczne, dzięki temu podczas instalacji nowej anteny lub telewizora możemy wykorzystać już posiadane przewody.
Warto pamiętać, że przez lata zmienił się format przesyłanego sygnału. Mimo tego samego wejścia, starsze modele telewizorów nie będą w stanie odbierać programów telewizji satelitarnej lub cyfrowej. Obraz i dźwięk jest bowiem kodowany w zupełnie inny sposób. Aby zaradzić temu problemowi niezbędny jest zakup specjalnych dekoderów, które odbierają sygnał z anteny i transformują go w taki sposób, by mógł być on wyświetlony na podłączonym do nich ekranie.
Podobnie jak gniazdo, także wtyczki kabli antenowe dostępne są w standardowym rozmiarze, który bez problemu pasować będzie do dowolnego gniazda antenowego.
Telewizor podłączony do anteny na kilka sposobów. Najprostszym z nich nich jest połączenie go kablem z gniazdem antenowym w ścianie, które przygotowane zostało np. przez instalatorów telewizji cyfrowej. Zazwyczaj będzie znajdowało się ono w plastikowej obudowie, przypominającej wtyczkę elektryczną. Zwróćmy uwagę na to, że w niektórych instalacjach istnieje kilka gniazd antenowych o różnym przeznaczeniu, przesyłających osobno np. sygnał naziemny z anteny zbiorczej w budynku, a także program z TV kablowej i satelitarnej.
Jeżeli mamy problemy z podłączeniem się do instalacji, warto sprawdzić czy gniazdo antenowe działa. W takim wypadku najlepiej poprosić o pomoc specjalistę, który sprawdzi jakość i siłę sygnału, winny może być tutaj bowiem ukryty w ścianie kabel lub samo gniazdko.
Do gniazda antenowego w telewizji podłączamy też oczywiście kabel odchodzący bezpośrednio od anteny telewizyjnej. W takim wypadku mamy zazwyczaj do czynienia z dość długim przewodem, który musi odznaczać się odpowiednio dobrymi parametrami technicznymi.

Jak wybieramy kabel antenowy?

Jak w takim razie wybrać odpowiedni kabel antenowy podłączany do gniazda w telewizorze? Jaki kabel antenowy do 4K? Na rynku znajdziemy wiele produktów, w których oznaczeniach można łatwo się pogubić, zacznijmy więc od podstaw. Kable antenowe określane są powszechnie również mianem koncentrycznych, często spotkamy się również z angielską nazwą coaxial, która nieraz opisuje gniazdo na obudowie telewizorów.
Kabel antenowy składa się z kilku różnych elementów, w jego samym centrum znajduje się żyła wykonana z metalu, która przenosi sygnał telewizyjny. Jest ona, w zależności od modelu, owinięta jedną lub kilkoma warstwami materiałów, które izolują i chronią rdzeń przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Większość kabli sprzedawanych w sklepach wymaga ręcznego przycięcia i założenia wtyczek. Do tych czynności nie są potrzebne skomplikowane narzędzia i z wyzwaniem tego typu poradzić sobie powinien każdy z nas. Jeżeli mamy jednak wątpliwości zawsze możemy poprosić o pomoc w sklepie lub zapłacić za usługę profesjonalnemu instalatorowi.
Wybierając nowy kabel antenowy, zwracamy uwagę na jego kilka podstawowych cech i parametrów. W pierwszej kolejności sprawdzamy jego osłonę zewnętrzną. Do jej wykonania używa się dwóch podstawowych typów materiałów. Kable PVC charakteryzują się elastycznością i przeznaczone są przede wszystkim do stosowania we wnętrzach. Na zewnątrz stosujemy natomiast przewody owinięte warstwą polietylenu, jest ona odporna na zmienną temperaturę, deszcz oraz uszkodzenia mechaniczna, pozostaje jednak sztywniejsza.
Kolejną ważną kwestią jest długość kabla. Oczywiście możemy ją regulować odcinając kolejne fragmenty, ale jeżeli założyliśmy już wcześniej wtyczkę, zmuszeni jesteśmy zrobić to ponownie. Dla zasady, kabel nie może zbyt długi lub zbyt krótki, jest on bowiem narażony wówczas naprężenia oraz przypadkowe zerwanie lub zaplątanie.
Na jakość sygnału wpływa wskaźnik tłumienności, który określa stopień jego osłabienia wraz z długości przewodu. Parametr interesuje nas zwłaszcza, gdy instalujemy antenę w dużych budynkach. Dobrej jakości kable odznaczają się tłumieniem na poziomie ok. 20 dB.
Na zabezpieczenie przewodu przed uszkodzeniem oraz działaniem fal elektromagnetycznych, wpływających na zakłócenie obrazu i dźwięku mają wspomniane już warstwy zabezpieczające, nazywane ogólnie oplotem. Dla najlepszych efektów poszukujemy przewodów o najgęstszym oplocie. Minimalnie powinien o mieć grubość ok. 0,16 milimetrów.
Gęstość oplotu – poszukujemy kabli o jak najbardziej gęstym oplocie, które nie tylko wzmocni przewód, ale dodatkowo zabezpieczy go przed zakłóceniami. Minimalnie zalecany jest oplot 0,16 mm.
Zdjęcie: Envato Elements