Data modyfikacji:

Jak pozbyć się kamienia w instalacji wodnej?

Kamień w wodzie wielu z nas spędza sen z powiek: to wytrącone związki wapnia i magnezu, które mogą powodować nie lada problemy w domu: osadzać się na armaturze, pozostawiać nieestetyczne nacieki na powierzchni pralki, wanny czy zlewu; niszczyć sprzęty. W trakcie podgrzewania wody z kamieniem w czajniku powstaje wapienny osad, który nie tylko wpływa na smak herbaty, ale i na nasze zdrowie. Jak się pozbyć kamienia w instalacji wodnej? Podpowiadamy.

kamień w wodzie

Kamień w wodzie a zdrowie

Istnieje wiele kontrowersji odnośnie tego, w jaki sposób kamień w wodzie wpływa na zdrowie. Niekiedy w debacie pojawiają się głosy, że związki wapnia i magnezu mogą mieć wręcz pozytywny wpływ na ludzki organizm, ponieważ pomaga uzupełnić niedobory składników mineralnych w organizmie, i to w zjonizowanej, czyli dobrze przyswajanej przez organizm formie.

Należy jednak pamiętać o tym, że zgodnie z aktualnymi zaleceniami ministra zdrowia (rozporządzenie z dnia 29 marca 2007 r.) optymalna twardość wody pitnej powinna wynosić 60-500 mg CaCO3/l. Niestety, jest to wyłącznie wartość zalecana, ustawodawca nie nakłada na przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne obowiązku wody o właśnie takich parametrach. Z tego powodu w niektórych wypadkach konieczne może być usuwanie kamienia z instalacji wodnej.

Usuwanie kamienia z instalacji wodnej: domowe metody i specjalne preparaty

Wiele osób pyta o to, w jaki sposób usunąć kamień z wody domowymi metodami. W Internecie możemy znaleźć wiele pomysłowych sposobów, na przykład odkamienianie czajnika czy ekspresu do kawy przy pomocy octu lub soku z cytryny. Są to rozwiązania, które sprawdzają się na krótką metę, a przy tym dość kłopotliwe w stosowaniu. Ich zaletą jest jedynie związany z tym niski koszt. O wiele lepszym sposobem będzie zakup specjalnego preparatu przeznaczonego do tego celu, na przykład ekologicznego płynu do usuwania kamienia.

Usuwanie kamienia z instalacji wodnej

Jeżeli zależy Ci przede wszystkim na poprawie jakości wody pitnej i nie chcesz montować specjalistycznych urządzeń ani wydawać na ten cel zbyt dużo pieniędzy, możesz po prostu zakupić specjalny dzbanek filtrujący.

Oczywiście, korzystanie z takiego dzbanka wiąże się z pewnymi niedogodnościami: za każdym razem przed spożyciem wody należy ją dodatkowo przefiltrować, co wymaga poświęcenia czasu i wykonania dodatkowych czynności. Z tego powodu bardziej praktycznym rozwiązaniem może być montaż filtra do wody pod zlew. W ten sposób możemy trwale poprawić parametry wody czerpanej z kranu - jej zapach, smak i skład. Taka woda będzie stanowiła idealną bazę do przygotowywania zdrowych, pełnowartościowych posiłków.

Usuwanie kamienia z instalacji wodnej - filtry odwróconej osmozy

Obecność kamienia w instalacji wodnej możemy stwierdzić obserwując zacieki na armaturze, czy też nieprawidłowe działanie sprzętów AGD.  Aby jednak rzeczywiście dociec źródeł problemu i dobrać skuteczną metodę jego rozwiązania, warto zlecić profesjonalne testy jakości wody i indywidualna konsultacja ze specjalistami.

Zwykle w przypadku znacznego przekroczenia wyników najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie montaż filtrów do uzdatniania wody działających w oparciu o mechanizm odwróconej osmozy. Pozwalają one nie tylko na pozbycie się kamienia, ale i wszelkiego innego rodzaju mikrozanieczyszczeń, bakterii i wirusów o rozmiarach przekraczających 0,0001 μm. Tego rodzaju systemy zazwyczaj montuje się w kuchni, pod zlewozmywakiem. Nowoczesne filtry odwróconej osmozy oferują także dodatkowe funkcje, takie jak jonizacja i mineralizacja wody.

Autorka: Anna Michalska