Data publikacji:

Jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej?

Czy wentylacja w domach jest obowiązkowa? W nowobudowanych – tak. Wymiana powietrza jest konieczna, aby zapewnić komfortowe warunki do życia dla mieszkańców. Jest ona również niezbędna ze względów bezpieczeństwa domu i domowników. Instalowanie i rozprowadzanie wentylacji powinno być zgodne z wszelkimi wymogami bezpieczeństwa. Więc skoro wiadomo, że warto przyłożyć się do wykonania tego systemu, to odpowiadamy na pytanie: jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej? 
kanały wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna (rekuperacja) – czy to skuteczne rozwiązanie?

Rekuperacja to skuteczniejsze rozwiązanie niż na przykład wentylacja grawitacyjna (której skuteczność zauważyć można dopiero, gdy temperatura na dworze spadnie poniżej 12 stopni Celsjusza. Tego ograniczenia w przypadku wentylacji mechanicznej nie ma). Działanie wentylacji mechanicznej nie jest zależne od temperatury na zewnątrz domu. Plusem tego rozwiązania jest, że nie będziesz musiał aż tak często wietrzyć mieszkania czy domu, więc zgromadzone w nim ciepło nie będzie uciekało na zewnątrz (mniejsza utrata ciepła). 

Jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej?

Kluczem do sukcesu jest prawidłowe zaprojektowanie kanałów wentylacji mechanicznej, które powinno się przeprowadzić już na etapie projektu budowlanego. Wtedy projektant w bryle domu uwzględnia rekuperację oraz rozprowadzenie rur i przewodów. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ aby wentylacja działała poprawie, a jej użytkowanie nie przysparzało problemów, musi być poprawnie zaprojektowana i wykonana. Podczas instalowania i rozprowadzania kanałów wentylacji mechanicznej konieczny jest specjalny sprzęt i dostęp do prądu. Oprócz rur i przewodów niezbędny jest rekuperator, którego zainstalowanie polecamy zlecić specjalistom. 

Czy warto wykonać samodzielny montaż wentylacji mechanicznej? Nie!

Nawet jeśli czujesz się na siłach, by to zrobić, to warto jednak samodzielny montaż wentylacji mechanicznej zamienić na montaż wentylacji mechanicznej przeprowadzony przez fachowca. Jeśli wykonujesz prace samodzielnie, najprawdopodobniej popełnisz przynajmniej jeden z wymienionych poniżej błędów:
  1. Brak projektu instalacji – schemat wentylacji mechanicznej w domu jednorodzinnym powinien być wykonany dla każdego domu oddzielnie. Projekt musi uwzględniać podstawowe parametry urządzenia oraz rodzaj i rozprowadzenie kanałów, wykonany na podstawie precyzyjnych obliczeń. 
  2. Brak przepływu między pomieszczeniami – konieczne jest zastosowanie kratek wentylacyjnych oraz podcięć w drzwiach wyznaczonych w projekcie. I tu znów kłania się schemat wentylacji mechanicznej w domu jednorodzinnym. Tu dużą rolę odgrywa również rozprowadzenie wentylacji na poddaszu. 
  3. Oszczędność na materiałach – to cię zgubi! Jeśli szukasz oszczędności i bierzesz się za nieumiejętne, bo samodzielne, instalowanie rekuperacji, możesz być potem świadkiem nieefektywnego działania systemu oraz być zmuszonym często naprawiać usterki. 

Jakie kanały do wentylacji mechanicznej?

Tradycyjnie obowiązujący podział kanałów do rekuperatora uwzględnia kanały sztywne (spiro) oraz kanały miękkie (fleksy).
  • Sztywne kanały (spiro) – odznaczają się dużymi średnicami, wysoką wytrzymałością i koniecznością dużej dbałości podczas ich instalacji. Zalety? Niska cena. Dobre wygłuszenie. Wytrzymałość. Wady? Jeśli zostaną zainstalowane nieprawidłowo (samodzielnie lub przez niewykwalifikowanych robotników), mogą cechować się dużymi oporami przepływu powietrza oraz głośną pracą instalacji.
  • Miękkie kanały (fleksy) – to nowoczesne systemy rozdzielaczowe dystrybucji powietrza, wykonane ze specjalnego, wytrzymałego tworzywa, które można bez problemu zginać pod kątem 90 stopni. Wyróżniają się bardzo małą średnicą (najczęściej używa się średnicy 75 mm). Są z powodzeniem instalowane w stropach zalanych betonem i na stropach w warstwie ich izolacji.

Ile kosztuje montaż wentylacji mechanicznej?

Cennik różni się od doświadczenia fachowca, który będzie się zajmował pracami związanymi z instalacją rekuperacji. Uśredniamy zabrane dane i piszemy: dla domu o metrażu 100 m2 koszt instalacji rekuperacji to minimum 9 tys. złotych, a dla domu o metrażu 150 m2 jest to kwota około 16 tys. złotych.

Rozprowadzenie wentylacji na poddaszu – ważna rzecz!

Na poddaszu system wentylacyjny musi dosięgać każdego kąta. Dlaczego? Ponieważ zanieczyszczone powietrze naturalnie ucieka do góry i gromadzi się właśnie pod skosami. Aktualnie obowiązujące przepisy określają, że we wszystkich pomieszczeniach zlokalizowanych na poddaszu zostały zainstalowane kanały wentylacji grawitacyjnej wywiewnej

Czy warto prowadzić kanały wentylacyjne w wylewce?

Jak ze wszystkim, tak z prowadzeniem kanałów wentylacyjnych w posadzkach – są i wady, i zalety tego rozwiązania. Plusy? Schowanie kanałów w posadzce sprawia, że są one niewidoczne. A wady? Jeśli kanałów nie widać, to oznacza, że nie możesz ich skontrolować ani tym bardziej zlokalizować potencjalnej awarii! A to już dość duży problem, by zrywać podłogę. Aby naprawić usterkę wentylacji prowadzonej w wylewce, niezbędne jest kucie posadzki. Naszym zdaniem nie warto jest decydować się na prowadzenie kanałów wentylacji w wylewce, bo wszelkie jej przeróbki (które być może będziesz chciał dokonać w toku użytkowania domu) będą znacznie utrudnione.

Płaskie kanały do wentylacji czy okrągłe?

Przy odpowiedzi na to pytanie należy uwzględnić prawa fizyki – a więc to, że wraz ze wzrostem średnicy przewodu wentylacyjnego spada prędkość powietrza, które przez niego przepływa. Plus z tego jest taki, że zmniejszają się również opory oraz spada hałas w instalacji. Projektując systemy wentylacji, projektant musi uwzględnić ilość dostępnego miejsca w posadzce oraz skoordynować kolizje z pozostałymi instalacjami, które są tam prowadzone i dopiero na tej podstawie zdecydować, czy montować płaskie kanały do wentylacji, czy okrągłe.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.