Data publikacji:

Jak przestawić okna na tryb zimowy?

Czy wiesz, że większość okien plastikowych można wyregulować? Regulacja okien na zimę pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu oraz podnieść komfort we wnętrzu, dlatego warto wiedzieć, jak ją wykonać. Tryb zimowy zapobiega niechcianym podmuchom zimnego powietrza, dzięki czemu uszczelnianie okien w inny sposób nie jest konieczne. Jak przestawić okna na tryb zimowy i jakich narzędzi do tego potrzebujesz?
jak przestawić okno na tryb zimowy

Wieje z okna? To wcale nie musi być wada!

Istnieje wiele sposobów na doszczelnienie starych okien. Niektórzy decydują się na wymianę uszczelki na grubszą, inni zaś oklejają okno dodatkowym uszczelnieniem. Widok koców rozłożonych pod oknem również nie należy do rzadkości. Warto jednak wiedzieć, że takie rozwiązania były konieczne tylko w starych oknach drewnianych, które z zasady miały być nieco nieszczelne. Wynikało to z konieczności dostarczenia tym źródłem powietrza do mieszkania, aby wentylacja mogła działać. W ten sposób projektowane były chociażby bloki z wielkiej płyty.
Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku współczesnych okien podmuch powietrza wcale nie musi być wadą. Delikatne rozszczelnienie okien w trybie letnim pozwala na lepszą wentylację pomieszczeń i usuwanie z nich wilgotnego, letniego powietrza. Spadek komfortu termicznego nie jest wówczas odczuwalny, bo temperatury są wysokie.
Problem pojawia się zimą, gdy spod skrzydeł okiennych wyziera mroźne powietrze, a przebywanie w pobliżu okna staje się nie do zniesienia. Wówczas należy przestawić okna na tryb zimowy, który rozwiąże ten mankament.

Okna – tryb zimowy i letni

Czym jest tryb letni i zimowy okna? Nazwa ta wydaje się skomplikowana, ale w gruncie rzeczy oznacza bardzo prostą rzecz. Określa się w ten sposób siłę docisku skrzydła do ramy okiennej, którą można regulować za pomocą mimośrodowego trzpienia ryglującego okno.
W trybie letnim skrzydło okienne dociskane jest lżej, więc mogą pojawić się delikatne podmuchy, jednak w trybie zimowym okno dociskane jest znacznie mocniej. Wpływa to oczywiście na opór, z jaką działa klamka, dlatego czasem ustawienie pełnego trybu zimowego nie jest możliwe. Na szczęście regulacja ta ma kilka nastawień, więc łatwo dobrać odpowiednią siłę docisku.

Jak przestawić okna na tryb zimowy?

Rozróżnienie pomiędzy trybem zimowym a letnim jest bardzo proste, choć początkowo może wydawać się nieintuicyjne. Aby sprawdzić ustawienie okna, musisz otworzyć okno i zlokalizować rygle. To te elementy, które przesuwają się po naciśnięciu klamki. Jeśli przyjrzysz się im bliżej, zauważysz, że obręcz dookoła trzpienia nie ma jednakowej grubości. Z jednej strony jest grubsza i oznaczona najczęściej kropkami lub kreską, a z drugiej – cieńsza.
Tryb letni okien jest ustawiony wówczas, gdy cieńsza strona pierścienia skierowana jest do wnętrza mieszkania, a grubsza do zewnątrz. To wtedy okno dociskane jest do ramy najlżej.
Aby ustawić tryb zimowy okna, należy obrócić rygiel o 180 stopni, czyli tak, żeby grubsza część pierścienia była skierowana w stronę pomieszczenia. Możliwe jest także wypośrodkowanie ustawienia, np. grubszą stroną w dół lub w górę. Taka regulacja pozwala wyeliminować nadmierne naprężenia skrzydła okiennego.
Jak przestawić okna na tryb zimowy? Sposób regulacji różni się w zależności od producenta okna, a w niektórych przypadkach wcale nie spotkasz się z takim rozwiązaniem. Zazwyczaj jednak regulacja ustawienia trzpienia jest dość prosta i możesz wykonać ją podstawowymi narzędziami, np. śrubokrętem płaskim lub imbusem.
Czasem da się to zrobić nawet ręcznie, odciągając nieco grzybek i przekręcając go w odpowiednią pozycję. Niektórzy producenci wymagają natomiast specjalnych kluczy, np. ACP-S, który służy do regulacji okien. W większości przypadków da się jednak zastąpić je zwykłymi kombinerkami. Ilość trzpieni, które należy obrócić, również jest zależna od konkretnego okna. Czasem wystarczy wyregulować tylko jeden rygiel, a czasem należy obrócić nawet 3–4 pierścienie.

Regulacja skrzydeł okiennych

W sporadycznych sytuacjach ustawienie trybu zimowego nie rozwiąże problemu nieszczelnych okien, bo rygiel dociska skrzydło okienne głównie w okolicy klamki. Co zrobić, gdy wiatr przedostaje się w dolnej części skrzydła lub przy zawiasach? W tym przypadku należy skorygować ustawienie skrzydła okiennego, a także docisk przy zawiasach. Służą do tego osobne śrubki regulacyjne. W ten sposób można także wyeliminować ocieranie okna o ramę.

Tryb zimowy okien a zaparowane szyby

Uszczelnienie okna ma wiele zalet, w tym dwie najważniejsze: podnosi komfort termiczny i minimalizuje ucieczkę ciepła. Mniej pozytywną konsekwencją w wielu przypadkach jest jednak zaparowanie okien. Kondensacja pary wodnej na szybach okiennych, zauważalna zwłaszcza po nocy, to skutek niedostatecznej wentylacji w pomieszczeniu. Jeśli za dostarczenie powietrza odpowiadały głównie okna, po ich uszczelnieniu kłopot ten wzrośnie.
Rozwiązaniem jest zainstalowanie nawiewników w górnej części ramy okiennej, których zadaniem będzie dostarczenie powietrza do mieszkania. Ogranicza to oczywiście korzyści z uszczelnienia okien, ale jest niezbędne, by w pomieszczeniu nie rozwinął się grzyb. Dodatkowo umieszczony wysoko nawiew, który kieruje zimne powietrze na sufit, jest mniej uciążliwy niż okno rozszczelnione u dołu.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik