Data publikacji:

Jak przewozić lodówkę?

Transport używanej lodówki podczas przeprowadzki albo zupełnie nowego egzemplarza ze sklepu nie należy do łatwych operacji. Urządzenia te są bowiem nie tylko ciężkie, ale też wbrew pozorom dość wrażliwe na uszkodzenia, o które bardzo łatwo, jeżeli przed przeniesieniem i załadowaniem do auta nie zostały odpowiednio przygotowane i zabezpieczone. Przedstawiamy najważniejsze informacje i wskazówki, pozwalające skutecznie oraz bezpiecznie przewieźć dowolną lodówkę z miejsca na miejsce.
cropped view of two movers using hand truck while transporting refrigerator in apartment
Przeciętna domowa chłodziarka mierzy około 160–185 centymetrów wysokości, zalicza się więc do obiektów wysokogabarytowych, do tego doliczyć musimy również jej dużą wagę. Samodzielny transport sprzętu jest więc sporym wyzwaniem, nawet dla osób mających doświadczenie w przeprowadzkach. Z tego też powodu czynność tę zleca się bardzo często specjalistom. Oczywiście ich usługi nie należą do tanich, dlatego też niektórzy decydują się na przewóz we własnym zakresie.

Jak przygotować się do przewozu lodówki?

Pierwszym zadaniem jest znalezienie osoby do pomocy, bowiem ze względu na wymiary nie przeniesiemy samodzielnie nawet mniejszej chłodziarki. Na partnera wybieramy sprawną osobę, która nie ma problemów z kręgosłupem lub zdrowiem.
Bez względu na to, jak i czym przewozimy chłodziarkę, przed zabraniem jej z miejsca w pierwszej kolejności należy ją całkowicie opróżnić. Usuwamy z jej wnętrza nie tylko jedzenie i mrożonki, ale również wszystkie ruchome lub delikatne elementy wyposażenia, takie jak półki, podstawki szuflady itd., które mogą ulec uszkodzeniu w transporcie.
Pamiętajmy, że wewnątrz sprzętu nie powinna znajdować się woda lub szron. Po odłączeniu sprzętu od zasilania otwieramy jego wszystkie drzwi i czekamy jakiś czas, aż na ściankach zacznie ewentualnie zbierać się wilgoć, którą wycieramy dokładnie suchą szmatką.
W obecnie praktycznie wszystkie lodówki to modele typu no frost, jeżeli jednak przewozimy starsze lodówki, musimy usunąć z wnętrza cały lód i poczekać, aż ulegnie rozpuszczeniu. To wiąże się oczywiście z większym nakładem pracy, woda będzie spływać bowiem na podłogę lub do specjalnego zbiornika/szuflady w podstawie sprzętu. Dla bezpieczeństwa należy więc podłożyć pod lodówkę ręczniki.
Przed zabraniem lodówki zabezpieczamy jeszcze jej drzwi przed przypadkowym otwarciem, a do tego celu używamy szerokiej i przezroczystej taśmy klejącej. Dobrym pomysłem jest także zabezpieczenie wszystkich rogów obudowy przed uszkodzeniami mechanicznymi. Możemy skorzystać tutaj np. ze styropianu lub grubego kartonu. Na koniec nie zaszkodzi też owinąć całości sprzętu folią.

Jak wynieść lodówkę z mieszkania lub domu?

Lodówkę przenoszą dwie osoby, trzymając ją za krawędzie obudowy. Na początku sprzęt pochylamy o kilkadziesiąt stopni drzwiami skierowanymi do góry, pozwalając uchwycić jego podstawę drugiej osobie. Następnie wspólnie i ostrożnie wynosimy chłodziarkę z mieszkania lub domu, co czasem wymagać będzie lekkiego przemeblowania lub usunięcia niektórych przeszkód, takich jak rower w przedpokoju.
Eksperci odradzają noszenia lodówki całkowicie w pionie (maksymalnie pod kątem 75 stopni). Oznacza to, że jej góra powinna znajdować się wyżej od podstawy. Pamiętajmy, że z przodu chłodziarkę powinna nieść silniejsza osoba, bowiem to w jej rękach spoczywać będzie większa część jej masy. Do zadania partnera należy z kolei stabilizowanie chłodziarki w taki sposób, aby nie przechylała się zanadto na boki

Jak przewozić lodówkę poziomo?

Jak przewieźć lodówkę na leżąco? – to zdecydowanie najczęściej zadawane pytanie w kwestii transportu chłodziarek. Chociaż producenci nie zalecają takiego sposobu, zazwyczaj decydujemy się na niego, gdy nie mamy innych alternatyw, bowiem tylko w takiej pozycji sprzęt zmieści się w samochodzie lub na przyczepie.
Przewóz w poziomie sprawia, że olej znajdujący się w agregacie może wyciec do instalacji chłodniczej, co prowadzi do jej uszkodzenia. Ryzyko nie jest duże, ale warto mieć je na uwadze, zwłaszcza jeżeli podróż będzie trwa przez wiele godzin. Prawdopodobieństwo awarii zmniejszy dodatkowo ułożenie lodówki na jednym z jej boków.

Jak przewozić lodówkę pionowo?

Pionowy transport lodówki jest zalecany przez większość producentów sprzętu AGD. W przypadku większości urządzeń potrzebna będzie tutaj ciężarówka z naczepą, przyczepa lub furgonetka. Dla bezpieczeństwa sprzęt jest przewożony na stabilizującej go palecie lub zostaje przyczepiony do auta specjalnymi linkami i pasami.

Kiedy można włączyć lodówkę po przetransportowaniu jej na nowe miejsce?

Po transporcie nie powinniśmy od razu włączać sprzętu, warto odczekać kilka godzin, które poświęcimy na odpowiednie ustawienie chłodziarki oraz jej wypoziomowanie, które jest niezwykle ważne. W sytuacji kiedy lodówkę przywoziliśmy na leżąco, z jej uruchomieniem należy poczekać około kilkanaście godzin. Czemu tak długo? Winny jest tutaj olej w agregacie zmieniający swoją pozycję w podróży. Musimy poczekać, aż w większości spłynie on w poprzednie miejsce. Czas ten można wykorzystać do optymalnego ustawienia urządzenia oraz rozłożenia znajdujących się w jego wnętrzu półek.
Zdjęcie: Envato Elements