Data publikacji:

Jak przywrócić ustawienia fabryczne w telefonie? 

Przywrócenie ustawień fabrycznych jest sprawdzonym sposobem na wyczyszczenie telefonu z danych. Podpowiadamy, jak szybko i bezproblemowo przywrócić ustawienia w telefonach z Androidem i iOS. 
jak przywrócić ustawienia fabryczne w telefonie

Kiedy warto przywrócić ustawienia fabryczne w telefonie? 

Przywracanie ustawień fabrycznych w telefonie to bardzo dobry sposób na pozbycie się wszystkich danych przed sprzedażą urządzenia. Mowa tutaj nie tylko o aplikacjach, ale również danych do logowania, zdjęciach, filmach czy innych wrażliwych danych. Gdy pojawia się pytanie, co zrobić, aby przyspieszyć telefon, często radzimy, aby skorzystać z funkcji przywracania ustawień fabrycznych. Taki prosty zabieg wyczyści pamięć podręczną i zresetuje wszystkie ustawienia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzięki temu smartfon znowu będzie działał tak, jak należy. Pamiętaj, że po przywróceniu ustawień fabrycznych nie będziesz już mógł odzyskać swoich danych. Przed wykonaniem tej czynności warto wykonać kopię zapasową wszystkich danych. 

Przywracanie urządzeń fabrycznych na telefonie 

Android 

Na telefonach z Androidem przywrócenie ustawień fabrycznych jest bajecznie proste. W pierwszej kolejności musisz przejść do ustawień i następnie znaleźć zakładkę System i Aktualizacje. Następnie przejdź do zakładki Resetowanie, gdzie wybierzesz Zresetuj telefon. Przed rozpoczęciem tego procesu otrzymasz komunikat o tym, że utracisz wszystkie dane, łącznie z zapisanymi hasłami oraz aplikacjami. Po zatwierdzeniu tej operacji trzeba poczekać kilka minut, aż smartfon przeprowadzi cały proces. 
Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz przejść do zakładki Ustawień, to istnieje alternatywne rozwiązanie. Włącz telefon i przytrzymaj przez około 30 sekund przycisk zasilania oraz górny klawisz głośności. Po chwili przejdziesz do menu serwisowego, gdzie będziesz mógł wybrać opcję przywracania telefonu do ustawień fabrycznych. To doskonałe rozwiązanie w kryzysowych sytuacjach. 

iOS

Na telefonach Apple przywracanie ustawień fabrycznych wygląda troszkę inaczej, ale również jest to bardzo prosta czynność. Pierwszym krokiem jest przejście do Ustawień i przejście do zakładki Ogólne. Następni wybierz opcję Przenieść zawartość lub wyzeruj. Do rozpoczęcia procesu przywracania konieczne jest wpisanie kodu telefonu lub hasła do konta iCloud. Jeśli masz włączoną funkcję Znajdź, do wyzerowania może być konieczność jej wyłączenia. Po przejściu wszystkich kroków i zatwierdzeniu smartfon zacznie proces zerowania. Podobnie jak w telefonach z Androidem proces ten trwa kilka minut. 

Co zrobić po przywróceniu ustawień fabrycznych? 

Przywrócenie ustawień fabrycznych powoduje, że telefon przynajmniej w teorii działa jak zupełnie nowe urządzenie. Cała wcześniejsza zawartość musi zostać zainstalowana na nowo. Możesz wszystkie aplikacje i dane zgrywać ręcznie bądź odtworzyć wcześniej przygotowaną kopię zapasową. Drugi sposób jest znacznie szybszy i wygodniejszy. Jeśli korzystasz ze zdjęć w chmurze, to po zalogowaniu aplikacja zsynchronizuje je automatycznie. 

Czy przywracanie telefonu może go uszkodzić? 

Nie musisz się o to obawiać. Proces przywracania telefonu do ustawień fabrycznych jest procesem całkowicie bezpiecznym dla urządzenia. Resetując telefon, nie utracisz również gwarancji, dlatego możesz wykonać tę czynność dowolną ilość razy. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.