Data modyfikacji:

Jak robić zdjęcia smartfonem nocą? Testujemy Motorolę One Vision

Zdjęcia wykonane po zmroku mają swój niepowtarzalny urok. Oświetlone budynki w połączeniu ze smugami przejeżdżających samochodów wyglądają rewelacyjnie. Wbrew pozorom do wykonania takich ujęć nie potrzebujesz drogiej lustrzanki. W naszym poradniku podpowiemy, jak robić zdjęcia nocą przy wykorzystaniu smartfona Motorola One Vision. 

Fotografowanie nocą na przykładzie Motoroli One Vision 

Do wykonania zdjęć nocnych telefonem wybraliśmy Motorolę One Vision. Smartfon dysponuje aparatem głównym, który ma rozdzielczość 48 Mpix i światło f/1,7. Druga kamera ma 5 Mpix i służy do wykrywania głębi ostrości. Zdjęcia wykonane za pomocą Motoroli przerosły nasze oczekiwania.

Ten model oferuje tryb zdjęć nocnych, który według zapewnień producenta ma zagwarantować znacznie lepsze ujęcia. Dodatkowo miłośnicy ustawień manualnych znajdą tutaj sporo suwaków do przełączania. Warto wspomnieć, że ten model kosztuje w oficjalnej dystrubucji 1299 złotych. Jak na urządzenie ze średniej półki cenowej, jakość zdjęć jest naprawdę bardzo dobra. 

Tryb zdjęć nocnych (Night Vision) wykorzystuje optyczną stabilizację obrazu, a także algorytmy sztucznej inteligencji. Przy wydłużonym czasie naświetlania nie musisz wykorzystywać statywu, aby zrobić dobre ujęcie. Dzięki mocnemu procesorowi Exynos 9609 i 4 GB pamięci RAM przetwarzanie zdjęcia odbywa się dosłownie w ułamku sekundy. 

Smartfon spełni oczekiwania wymagających użytkowników, jak i amatorów, którzy chcą po prostu nacisnąć przycisk i wykonać dobre ujęcie. To aktualnie jeden z lepszych telefonów fotograficznych oferowanych w tak przystępnej cenie. 

Jaki aparat w telefonie jest potrzebny do fotografowania nocą? 

Znane wśród fotografów powiedzenie mówi, że to nie sprzęt robi zdjęcia, a osoba, która naciska spust migawki. Rzeczywiście, znając podstawy fotografii będziesz w stanie świadomie robić lepsze zdjęcia w nocy przy użyciu swojego smartfona. Na wykonanie dobrej fotografii wpływ mają:

  • przysłona
  • czas naświetlania
  • czułość ISO 

    W przypadku smartfonów warto zwracać uwagę na modele, które dysponują jasnym obiektywem. Wartości f/1,5, f/1,7 czy f/2,0 pozwolą na wpuszczenie większej ilości światła do matrycy, a co za tym idzie zmniejszenie czułości, która ma wpływ na tworzenie się tzw. szumów, powszechnie nazywanych ziarnem. 

  • Technologia aparatów fotograficznych w smartfonach rozwinęła się na tyle, że modele ze średniej półki cenowej są w stanie zapewnić doskonałą jakość, nawet po zmroku. W nocnym fotografowaniu pomagają:

  • algorytmy sztucznej inteligencji
  • dedykowane tryby do zdjęć nocnych 
  • stabilizacja obrazu redukująca drgania
  • Akcesoria do fotografowania smartfonem, które warto mieć pod ręką 

    Statyw

    Solidne podparcie jest niezbędne do wykonywania zdjęć z długim czasem naświetlania. Ceny statywów zaczynają się już od kilkunastu złotych, dlatego warto mięć takie akcesorium pod ręką. 

    Filtr szary ND 

    Odpowiada za zmniejszenie ilości wpadającego światła. To klucz do wydłużenia czasu naświetlania. Najlepszym sposobem są dedykowane filtry szare ND, które wpływają na ekspozycję. Dzięki temu nawet w słoneczny dzień rozmyjesz ruch. 

    Jak ustawić aparat w telefonie, aby robił ładne zdjęcia? 

    Jeśli nie chcesz kombinować z ustawieniami ekspozycji, to wykorzystaj funkcje automatyczne. Na ekranie telefonu pojawią się wskazówki dotyczące wyprostowania kadru, a także sugerowane parametry danej scenerii. Podczas fotografowania ludzi wykorzystaj światło otoczenia takie jak latarnie czy lampy okolicznych budynków. Nawet najlepszy aparat nie poradzi sobie w całkowitej ciemności, dlatego warto zapewnić mu chociaż odrobinę światła. Gwarantuję, że twoje zdjęcia będą wyglądać dużo lepiej niż dotychczas! 

    Dlaczego warto skorzystać z trybu nocnego?

    Coraz więcej telefonów oferuje nocny tryb zdjęć. W jaki sposób on działa? Telefon wykonuje ujęcie przy nieco dłuższym czasie naświetlania i wykorzystaniu jednocześnie stabilizacji obrazu. W efekcie zdjęcie jest dużo jaśniejsze i ma większą ilość szczegółów. Tak naprawdę wystarczy nacisnąć przycisk, poczekać kilka sekund i gotowe. 

    Zdjęcie wykonane przy użyciu trybu nocnego dostępnego w telefonie Motorola One Vision.

    Ustawienia manualne - jak sobie z nimi poradzić? 

    Tryb automatyczny jest dla ciebie niewystarczający? W takim razie wykorzystaj ukryty potencjał swojego smartfona. Zazwyczaj w menu aparatu możesz ustawić następujące parametry: 

    1. Czas naświetlania

    Ten parametr określa przez jak długi czas będzie naświetlane zdjęcie. Wybierając krótki czas naświetlania taki jak 1/1000, czy 1/4000, będziesz w stanie zamrozić ruch nadjeżdżających pojazdów. Pamiętaj, że przy takiej wartości znacznie ograniczona jest ilość wpadającego do obiektywu światła. W warunkach nocnych konieczne będzie podniesienie czułości ISO, co wpłynie na ilość szumów. Czasami taki umyślny zabieg może wpłynąć na kreatywne ujęcie. 

    Przy długich czasach naświetlania takich jak 1/10 sekundy, 1 sekunda czy 30 sekund będziesz mógł nie tylko zrobić jaśniejsze zdjęcie, ale również rozmyć ruch. Oznacza to, że światła nadjeżdżających samochodów zamienią się w białe lub czerwone smugi. Przy długich czasach naświetlania warto mieć solidne podparcie w postaci statywu. Nawet najdrobniejsze poruszenie sprawi, że zdjęcie wyjdzie nieostre. 

    2. Czułość ISO

    Przy długich czasach naświetlania warto dbać, aby jej wartość była jak najniższa. Wyższa czułość podnosi jasność, ale również ilość szumów. W przypadku zatrzymania ruchu warto ją trochę zwiększyć, aby zdjęcie nie było poruszone. Z takich ustawień warto skorzystać, gdy fotografujesz z ręki. Ciekawe rozwiązanie zastosowała Motorola. Jej technologia Quad Pixel zwiększa czułość na światło i łączy cztery piksele w jeden. W efekcie zdjęcia o rozdzielczości 12 Mpix są niezwykle ostre i pozbawione dużych szumów nawet przy nieco wyższych czułościach. 

    3. Balans bieli

    Ma za zadanie oddać w sposób jak najbardziej naturalny kolory zarejestrowane na zdjęciu. W telefonie znajdziesz konkretne ustawienia dla poszczególnych scenerii, takich jak sztuczne oświetlenie czy zachmurzone niebo. Balans bieli możesz dopasować również samodzielnie, wybierając odpowiednią temperaturę barwową wyrażoną w Kelwinach. Niskie wartości takie jak 2000-3000K charakteryzują chłodną barwę. Przy wyborze 5000-6000K zdjęcie będzie nasycone ciepłą barwą. To świetny sposób, aby poeksperymentować i znaleźć idealne odwzorowanie kolorów. 

    4. Ekspozycja

    Pozwala wpłynąć na parametry zdjęcia, zmniejszając lub zwiększając ilość wpadającego do matrycy światła. Sztuczna inteligencja w telefonie nie zawsze skutecznie dokonuje pomiaru ekspozycji, dlatego jej korekta jest często pomocna. 

    5. Ostrość manualna 

    Autofokus odpowiadający za automatyczny pomiar ostrości radzi sobie w smartfonach bardzo dobrze, czego przykładem może być Motorola One Vision. W wielu sytuacjach warto samodzielnie wybrać, gdzie powinien znajdować się punkt ostrości. To bardzo dobry sposób do wykonywania kreatywnych ujęć.