Data publikacji:

Fotografia dla początkujących. Co musisz wiedzieć i jaki sprzęt kupić? 

Początkujący fotografowie mają zwykle problem z doborem odpowiedniego sprzętu, a także akcesoriów, które pomogą im w wykonywaniu ładnych zdjęć. W naszym poradniku znajdziesz wiele przydatnych informacji, dzięki którym fotografia dla początkujących nie będzie mieć przed tobą tajemnic.

fotografia dla początkujących

Fotografią dla początkujących. Jak zacząć?

Początki w fotografii nigdy nie są proste, dlatego warto odpowiednio się przygotować, aby efekty były coraz lepsze. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze zdjęciami, często bardziej skupiają się na sprzęcie (np. zakupie dobrego aparatu fotograficznego dla amatora) niż na podstawowej wiedzy, która ma ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądać finalny efekt.

Jeśli nie nauczysz się, czym jest trójkąt ekspozycji, kompozycja na zdjęciu, a także jak wykorzystać światło w fotografii, to nawet najlepszy sprzęt nie pomoże w robieniu pięknych kadrów. Oczywiście o odpowiedni aparat, jak i szereg akcesoriów warto zadbać, ale o tym napiszemy więcej w drugiej części naszego artykułu.

Książki o fotografii dla początkujących

Chcesz się nauczyć fotografii i nie wiesz, jak zacząć? Naukę warto rozpocząć od zdobycia odpowiedniej wiedzy. W ten sposób, kiedy kupisz już swój pierwszy aparat będziesz mógł z łatwością ustawić takie parametry jak przysłona, czas naświetlania czy czułość ISO. W książkach znajdziesz również szczegółowe informacje dotyczące kompozycji czy obróbki zdjęć.

Ekspozycja bez tajemnic 

Świetna książka przepełniona wartościową wiedzą. Autor w bardzo przystępny sposób opowiada o podstawowych zagadnieniach. W tym tytule dowiesz się, jak wykonać poprawną ekspozycję w każdych warunkach oświetleniowych.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ Bryan Peterson wyjaśnia, do czego potrzebne są filtry, jak uzyskać perfekcyjną ostrość czy kontrast. To pozycja absolutnie obowiązkowa, jeśli zaczynasz przygodę z fotografią dla początkujących.

Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. Najlepsze wskazówki 

Scott Kelby jest autorem ponad 60 książek dotyczących fotografii. Najlepsze wskazówki zawierają przydatne informacje dotyczące używania lampy błyskowej, wyboru odpowiedniego obiektywu czy wyposażenia domowego studia fotograficznego.

Co ciekawe, autor opowiada również, jak efektywnie fotografować aparatem cyfrowym, gdy wcześniej robiło się zdjęcia tylko telefonem. W tej książce na pewno znajdziesz wiele interesujących zagadnień o podstawach fotografii.

Adobe Photoshop CC. Oficjalny podręcznik 

Adobe Photoshop to jeden z najpopularniejszych programów do obróbki zdjęć. Jego możliwości są praktycznie nieograniczone, dlatego warto poznać wszystkie funkcje, jakie oferuje. W oficjalnym podręczniku dowiesz się, jak pracować na warstwach czy jak wykorzystywać dostępne filtry. Początkujący krok po kroku wejdą w świat tego programu i nauczą się go obsługiwać.

Flesz. O fotografii z lampą błyskową 

Jeszcze jeden tytuł o fotografii i jej podstawach, którego autorem jest Scott Kelby. Tym razem dowiesz się, jak pracować z lampą błyskową zarówno w domowym studio, jak i podczas fotografowania rozmaitych imprez.

Przydatne na pewno okażą się wskazówki dotyczące ustawień aparatu. Prezentowane metody są bardzo proste, dlatego szybko będziesz mógł je wdrożyć życie. Fotografowanie z lampą będzie tym samym o wiele prostsze!

Światło w fotografii. Magia i Nauka

Światło w fotografii jest niezwykle istotne. Bez podstawowej wiedzy nie będziesz w stanie wykonywać zdjęć, które przyciągną uwagę odbiorców.

Książka zawiera definicje światła, a także pozwala lepiej zrozumieć jego działanie. Po przeczytaniu tej pozycji będziesz wiedział, jak ustawić dany obiekt, aby był dobrze oświetlony. Wszystkie rozdziały są ciekawe i bardzo przystępnie opisane.

Kursy i warsztaty fotografii dla początkujących

W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się kursy fotograficzne. Początkujący mogą dowiedzieć się od fotografa podstawowych zagadnień, a także omówić z nim wykonane wcześniej zdjęcia. Teoria w połączeniu z praktyką daje ogromne możliwości fotograficznego rozwoju.

Po skończeniu warsztatów będzie ci dużo łatwiej posługiwać się aparatem. Oczywiście, w sieci można znaleźć wiele darmowych kursów i poradników. To również wiedza, z której warto skorzystać.

Jaki aparat będzie najlepszy dla początkującego? 

Jaki aparat fotograficzny sprawdzi się w wypadku amatora?

Aparaty kompaktowe 

Jeśli nie chcesz wydawać zbyt dużo na nowy aparat, to niewielka cyfrówka będzie idealna na początek. Możliwości takich aparatów są ograniczone, ale jeśli chcesz po prostu robić zdjęcia, nie martwiąc się skomplikowanymi ustawieniami, to z pewnością będziesz zadowolony. Wielu profesjonalnych fotografów swoją przygodę rozpoczynało właśnie od aparatu kompaktowego.

Belusterkowce 

Najlepsze bezlusterkowce z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Aparaty te łączą możliwości lustrzanek z kompaktowymi wymiarami aparatów cyfrowych. Łatwa obsługa, a także świetna ergonomia sprawia, że początkujący na pewno nie będą rozczarowani.

Minusem jest z pewnością nieco wyższa cena. Jeśli wiążesz z fotografią swoją przyszłość i chciałbyś się rozwijać, to taka inwestycja na pewno bardzo szybko się zwróci.

Lustrzanki 

Lustrzanki cyfrowe są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach. Wiele popularnych modeli Canona lub Nikona można kupić już nawet za 1000-1500 złotych. Zaletą tych aparatów jest wysoka jakość obrazu, a także niezwykle duża dostępność obiektywów. Jeśli nieco większe rozmiary nie stanowią dla ciebie problemu, to lustrzanka dla początkujących sprawdzi się doskonale.

Fotografia od podstaw. Niezbędne akcesoria

Statyw 

Statyw to niezbędne akcesorium dla każdego, kto planuje wykonywać zdjęcia krajobrazowe lub fotografie z długim czasem naświetlania. Odpowiednie podparcie pozwala na wykonanie naprawdę świetnych kadrów.

Podczas wyboru zobacz, jaki jest maksymalny udźwig statywu. To pozwoli dobrać dany model do konkretnego aparatu. Statywy za około 200-300 złotych świetnie sprawdzą się dla początkujących.

Zestaw filtrów 

Podstawowym wyposażeniem fotografa powinien być filtr UV, który będzie chronił przednią soczewkę obiektywu przed zarysowaniami. Warto zaopatrzyć się również w filtr polaryzacyjny. Możesz go stosować w słoneczne dni do wyciągnięcia lepszego kontrastu i koloru na zdjęciach. W torbie fotograficznej powinien znaleźć się również filtr ND umożliwiający wydłużenie czasu naświetlania.

Wężyk spustowy 

Wężyk spustowy sprawdza się szczególnie podczas fotografowania zdjęć z długim czasem naświetlania. Jeśli nie chcesz, aby fotografie były poruszone, to naciśnięcie spustu migawki przez zewnętrznego pilota będzie bardzo pomocne. Wężyk spustowy sprawdza się również do wykonywania zdjęć grupowych.

Torba na aparat 

Przechowywanie aparatu jest bardzo ważne, dlatego warto zaopatrzyć się w solidną torbę. Jej wielkość powinna być uzależniona od ilości posiadanego sprzętu. Na aparat i dwa obiektywy polecamy mniejsze torby. Te większe sprawdzą się do przechowywania obiektywów, aparatu, lamp błyskowych i akcesoriów. 

Lampa błyskowa 

Fotografowanie w słabych warunkach oświetleniowych jest trudne, dlatego warto kupić lampę błyskową. Najlepsza będzie lampa reporterska montowana na gorącej stopce aparatu. Ile powinno kosztować takie akcesorium? Zwykle za około 150-300 złotych można kupić solidny model, który na będzie odpowiedni przy fotografii dla początkujących.

Autor: Bartłomiej Mazurek