Data publikacji:

Jak udostępnić internet przez Bluetooth?

Zdarzają się sytuacje, w których potrzebujemy skorzystać z internetu na komputerze, ale nie mamy dostępu do Wi-Fi lub komuś z naszych znajomych skończył się pakiet danych i nie może surfować po internecie – w takich sytuacjach można na przykład skorzystać z tetheringu przez Bluetooth. Jak to zrobić?
Icons in mobile phone battery, Bluetooth, alarm clock, network

Udostępnianie internetu – hotspot, tethering, Bluetooth. Co to znaczy?

W dzisiejszych czasach niemal każdy posiadacz smartfona ma swój pakiet internetu i nawet brak dostępnego Wi-Fi nie jest mu straszny. Wiele osób przez to nawet nie wie, że jest taka funkcjonalność jak udostępnianie internetu innym urządzeniom. Można skorzystać z trzech różnych opcji, w zależności od własnych preferencji czy upodobań lub też możliwości technicznych smartfona, ponieważ nie każdy oferuje cały przekrój możliwości. Mówiąc najogólniej, w telefonie z Androidem do wyboru masz tethering przez Wi-Fi, Bluetooth i USB. Sam tethering polega na udostępnianiu komórkowej transmisji danych smartfona innym urządzeniom, poprzez połączenie ich z internetem za pomocą danych telefonu. Jak udostępnić internet przez Bluetooth lub Wi-Fi i czym to się różni? Po kolei. 
  • Tethering Wi-Fi, często określany jako hotspot, sprawia, że telefon staje się punktem dostępu Wi-Fi. Inne urządzenia mogą połączyć się z internetem właśnie poprzez Wi-Fi, wybierając sieć, której nazwę sprawdzisz na swoim urządzeniu. Warto zabezpieczyć ją hasłem, aby postronne osoby nie mogły bez Twojej zgody korzystać z sieci. Tego rodzaju połączenie może osiągać dobrą prędkość, jednak warto zwrócić uwagę, że bateria telefonu, który udostępnia Wi-Fi, dużo szybciej się wówczas wyczerpuje. 
  • Tethering przez Bluetooth działa na podobnej zasadzie, co hotspot Wi-Fi, ale internet można udostępniać dla tylko jednego urządzenia w danym czasie. W obu z nich musi być włączona funkcja Bluetooth, trzeba je też ze sobą sparować. Połączenie może być wolniejsze, niż w przypadku tetheringu Wi-Fi, jednak w zdecydowanie mniejszym stopniu obciąża baterię.
  • Tethering przez USB wymaga połączenia za pomocą kabla i służy w zasadzie jedynie do udostępniania internetu na komputer. Po połączeniu urządzeń i wybraniu w telefonie opcji „Tethering przez USB” komputer powinien rozpoznać smartfona jako router. Ta metoda nie wyczerpuje baterii telefonu i gwarantuje dobrą jakość połączenia, jednak jest mało wygodna i wymaga posiadania kabla.  
Smartfony z systemem iOS również umożliwiają udostępnianie internetu na podobne trzy sposoby: poprzez Wi-Fi, Bluetooth i USB, a wszystkie opcje można łatwo znaleźć w iPhonie jako „Hotspot osobisty”. 

Jak udostępnić internet przez Bluetooth?

Chcąc udostępnić internet z telefonu przez Bluetooth na inny smartfon lub komputer z systemem Windows, należy przede wszystkim włączyć Bluetooth w obu urządzeniach i sparować je ze sobą. Gdy otrzymasz komunikat, że to się powiodło, możesz odnaleźć w telefonie opcję tethering przez Bluetooth. W każdym modelu funkcja ta może nazywać się nieco inaczej i być umiejscowiona w innym folderze, jednak zawsze znajdziesz ją, wchodząc w „Ustawienia” telefonu. Kolejną zakładką przeważnie są „Sieci” lub „Połączenia”, a w nich możliwość aktywowania tetheringu przez Bluetooth. Cały proces wygląda niemal identycznie na telefonach z systemem Android oraz iOS, choć poszczególne funkcje czy zakładki nazywają się inaczej. 
Udostępniając internet z telefonu innym urządzeniom, należy pamiętać, że obciąża to nie tylko baterię, ale również pakiet danych. Oznacza to, że zapas gigabajtów czy megabajtów, który masz do wykorzystania, szybciej się skończy.
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!