Data publikacji:

Jak ustawić programator czasowy?

Szybko rozwijająca się technika pozwala na korzystanie z coraz lepszych urządzeń, które w znaczny sposób ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Jednym z takich stosunkowo nowych urządzeń, które zrewolucjonizowało życie wielu osób, jest programator czasowy. Czym jest to urządzenie, jak działa, jakie zalety wiążą się z jego stosowaniem oraz jak ustawić programator czasowy? Takie pytania często padają ze strony osób, które chcą wejść w posiadanie tego typu urządzenia, dlatego w poniższym artykule znaleźć można odpowiedzi na te, oraz na wiele innych pytań dotyczących ustawiania wyłącznika czasowego.

Programator czasowy — czym jest i jak działa?

Programator czasowy swoje główne zastosowanie znajduje w gospodarstwach domowych, ponieważ jest dużym ułatwieniem w przypadku sterowania urządzeniami elektronicznymi.
Dobre ustawienie programatora czasowego pozwala na swobodne zarządzanie systemem elektrycznego podgrzewania wody w bojlerze, włączaniem i wyłączaniem oświetlenia, uruchamianiem nawodnienia oraz wieloma innymi urządzeniami.
Czym jest programator czasowy? Urządzenie to nazywane także wyłącznikiem czasowym to sprzęt pozwalający na łatwe zarządzanie działaniem różnych urządzeń i maszyn elektrycznych. Programator stosuje się głównie w celach oszczędnościowych, ponieważ można go zaprogramować w taki sposób, aby włączał dane urządzenie w czasie, w którym energia elektryczna jest najtańsza.
W taki sposób wyłącznik czasowy pozwala zaoszczędzić spore kwoty na rachunkach za prąd bez pogorszenia jakości działania podpiętych do programatora urządzeń.

Rodzaje programatorów czasowych

Programatory czasowe to popularne produkty, dlatego na rynku znaleźć można ich szeroki asortyment. Analizując obecnie dostępne programatory, można podzielić je według podstawowego kryterium, jakim jest budowa.
Programatory można podzielić na
  • Programator czasowy z mechanizmem mechanicznym — w tym przypadku do budowy urządzenia wykorzystano podstawowy mechanizm zegarowy, który jest napędzany silnikiem krokowym. Taki programator jest wyjątkowy prosty w obsłudze, ponieważ użytkownik ma do dyspozycji jedynie pokrętło do ustawiania czasu. Prosta konstrukcja także jest zaletą tego typu sprzętu, ponieważ jest zdecydowanie mniej narażona na awarie. Wybierając programator z mechanicznym mechanizmem, należy liczyć się z małą dokładnością przełączania — użytkownik może sterować za pomocą 15-minutowych interwałów.
  • Programator czasowy z mechanizmem elektronicznym — taki sprzęt może pochwalić się działaniem umożliwionym przez elektroniczny układ sterujący. Taki programator to urządzenie pozwalające na zaplanowanie dobowych lub tygodniowych sekwencji czasowych, dlatego nie jest konieczne ich częste ustawianie. Możliwość dokładnego ustawiania czasu, która w wielu programatorach wiąże się z możliwością ustawienia czasu co do sekundy, to zdecydowanie największa zaleta tego urządzenia. Wybierając taki wyłącznik, należy wziąć pod uwagę, że jego obsługa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana niż w przypadku programatora mechanicznego.

Wyłącznik czasowy — jak ustawić?

Ustawienie programatora czasowego nie jest trudne, jednak zawsze warto zapoznać się z instrukcjami od producenta. Instrukcja ustawienia programatora czasowego jest w dużej mierze zależna od jego rodzaju. W przypadku mechanicznego wyłącznika do jego ustawienia należy wykorzystać duże pokrętło, które pozwala na wskazanie wybranej przez siebie godziny. Na pokrętle znajdują się rozpisane godziny od 0 do 23, a każda z nich podzielona jest a cztery sekcje po 15 minut. Dla każdej z pojedynczych jednostek przewidziany jest ruchomy pin, którym należy ustawić wybraną godzinę.
W przypadku programatorów elektronicznych ustawianie odpowiedniej godziny jest zdecydowanie łatwiejsze. Aby to wykonać, należy skorzystać z dostępnych przycisków oraz wyświetlacza.
Zdjęcie: Rawpixel / Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!