Data publikacji:

Jak ustawić telewizor?

Mimo ogromnego zainteresowania serwisami streamingowymi, telewizja naziemna jest wciąż popularną metodą dostępu do rozrywki oraz wiadomości. Z rozmaitych względów dla wielu osób jest też jedyną opcją, na jaką mogą sobie pozwolić. Dzięki cyfrowemu sygnałowi oferuje ona więcej kanałów niż kiedykolwiek w historii, które nie tylko nadawane są w wysokiej rozdzielczości, ale oferują też szereg funkcji multimedialnych. Radzimy zatem, jak ustawić telewizor do odbioru telewizji naziemnej.
jak ustawić telewizor

Ustawianie telewizora do odbioru telewizji naziemnej

Podłączenie telewizji naziemnej nie jest specjalnie skomplikowanym zadaniem. Po pierwsze, musimy pamiętać o tym, że telewizory nie mają wbudowanych anten. Oznacza to oczywiście, że powinniśmy w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w nowe urządzenie tego typu.
Jeżeli wymieniamy stary telewizor na nowy, warto sprawdzić stan, w jakim znajduje się antena. Wytrzymałość anten nie jest zazwyczaj zbyt duża i nawet po kilku latach mogą wymagać naprawy lub wymiany. Prawdopodobieństwo, że zajdzie taka potrzeba, zwiększa się po zainstalowaniu ich w miejscach wystawionych bezpośrednio na silny wiatr. Sprawdźmy też, czy antena jest solidnie przymocowana do dachu, ściany itd. (np. czy śruby nie przerdzewiały), przez co może niespodziewanie zerwać się na skutek złej pogody.
Alternatywnie możemy postawić też na anteny pokojowe. Ich zakup wiąże się jednak z ryzykiem, są bowiem bardziej wrażliwe na zakłócenia (np. grube ściany budynku) i nie zawsze będą zapewniać poprawny odbiór sygnału. Wszystko zależy od ukształtowania terenu wokół budynku. Nie bez znaczenie jest też odległość od nadajnika TV – to, gdzie się one znajdują, możemy sprawdzić na interaktywnej mapie zasięgu. Zawsze warto zainteresować się też stanem kabla antenowego, zwłaszcza jeżeli jego osłona jest uszkodzona. To samo dotyczy zwieńczającej go wtyczki wpinanej do telewizora.
Po podłączeniu kabla antenowego do odpowiedniej wtyczki z tyłu telewizora włączamy urządzeń. Dalsze kroki zależą w dużej mierze od posiadanego modelu i jego producenta. Telewizor zazwyczaj domyślnie będzie szukał anteny, więc zostaniemy przywitani komunikatem proszącym o ustawienie telewizji naziemnej.
Wszystkie telewizory wyposażony są w prosty system wyszukiwania kanałów i ich automatycznej konfiguracji. Po jej włączeniu urządzenie przeskanuje wszystkie częstotliwości odbierane przez antenę i przydzieli im numer, który będziemy mogli później zmienić. Jeżeli zauważymy, że telewizor nie znalazł wszystkich możliwych kanałów, jest to znak, że trzeba będzie przestawić antenę i ponownie przeprowadzić skan.
Podkreślmy, że nadajniki telewizji naziemnej wysyłają sygnał tylko konkretnych multipleksów (zestawów kanałów). Musimy więc tak ustawić antenę, by złapać każdy z nich. Czasem może okazać się to trudne. Dla najlepszych efektów antena powinna być zainstalowana na dachach w taki sposób, by można było obrócić ją w promieniu 360 stopni i odpowiednio skalibrować.

Jak ustawić telewizor na sygnał DVB-T2?

Od 30 czerwca 2022 roku wszystkie nadajniki telewizji naziemnej pracują w nowym standardzie kodowania obrazu i audio o nazwie DVB-T2. Kupując nowy telewizor i podłączając go do anteny, nie będzie to jednak miało dla nas większego znaczenia. Z technologią DVB-T2 nie są kompatybilne wyłącznie urządzenia starsze niż ok. 10 lat (informację na ten temat znajdziemy w specyfikacji technicznej posiadanego modelu). W ich przypadku niezbędny jest zakup taniego tunera, który podłączany jest do anteny, a następnie do telewizora. Konfiguracji programów telewizyjnych dokonujemy z jego poziomu zgodnie z instrukcjami producenta.
Zdjęcie: Envato Elements