Data publikacji:

Jak ustawić transmiter, żeby nie szumiał?

Nie potrzebujesz nowoczesnych systemów multimedialnych, by słuchać muzyki z telefonu w aucie. Ulubione playlisty z serwisów streamingowych otworzysz niemal w każdym samochodzie dzięki transmiterom FM. Mankamentem wielu z nich jest jednak niska jakość. Jak ustawić transmiter samochodowy, by szumy i trzaski nie zniechęciły Cię do użytkowania go na co dzień?
jak ustawić transmiter żeby nie szumial

Dobra jakość transmitera – podstawa czystego dźwięku

Transmitery FM to niewątpliwie niedrogie i nieskomplikowane urządzenia. Już za około 50 zł można kupić dobry i sprawdzony model, który niejednemu kierowcy umila podróże. Nie wszystkie transmitery są jednak równie bezproblemowe. Kluczem do uzyskania czystego i dobrze brzmiącego dźwięku jest poprawne wykonanie transmitera, bowiem źródeł potencjalnych zakłóceń jest sporo.
Transmiter łączy się z radioodtwarzaczem samochodowym za pomocą fal radiowych, a zatem musi wysyłać je poprawnie i bez dodatkowych przydźwięków. Dodatkowym miejscem strat jakości jest połączenie transmitera ze smartfonem, najczęściej za pomocą modułu Bluetooth. Jeśli chociaż jeden z tych elementów będzie źle wykonany, odbije się to na jakości audio. Z tego względu dobrą alternatywą dla transmitera jest adapter Bluetooth–aux, który wysyła sygnał do radioodtwarzacza za pomocą złącza audio.

Jak podłączyć transmiter?

W zaskakująco wielu przypadkach źródłem szumów podczas używania transmitera jest samo gniazdo zapalniczki. To bowiem do niego podłącza się transmiter. Czasem przyczyną jest zbyt słaba sprężyna transmitera, która nie pozwala wpiąć solidnie urządzenia do gniazda. Jeśli transmiter wypada lub porusza się w gnieździe, może to skutkować trzaskami i szumami. Niektóre modele z metalową obudową powodują wręcz spięcia, dlatego warto poczytać o wadach konstrukcyjnych przed zakupem. Niekiedy rozwiązaniem jest owinięcie wtyczki transmitera taśmą izolacyjną, ale lepiej od razu uniknąć podobnych problemów.

Jak połączyć transmiter z radiem?

Ważnym krokiem do uzyskania dobrej jakości dźwięku jest ustawienie odpowiedniej częstotliwości radiowej. W tym celu należy podłączyć transmiter do gniazda zapalniczki i włączyć zapłon. Aby uzyskać czysty dźwięk, warto wybrać częstotliwość znajdującą się daleko od tych używanych przez lokalne stacje radiowe. W innym przypadku częstotliwości te mogą na siebie nachodzić, powodując zakłócenie i szumy.
Z tego względu nie ma idealnej częstotliwości dla transmitera, która sprawdziłaby się w całej Polsce. Warto więc wypróbować przynajmniej kilka z nich – różnice w jakości dźwięku mogą być spore. Listę stacji radiowych i ich częstotliwość w danym miejscu znajdziesz w internecie. Po ustawieniu radioodtwarzacza i transmitera na wspólną częstotliwość powinieneś usłyszeć muzykę z własnego telefonu. Radio samochodowe potraktuje transmiter tak, jakby była to stacja radiowa, dlatego możesz zapisać urządzenie na jednej z pozycji. Dzięki temu podczas kolejnej podróży autem telefon połączy się z samochodem samoczynnie.

Jak ustawić transmiter, żeby nie szumiał?

Niektórzy użytkownicy twierdzą, że lepszą jakość można uzyskać, ustawiając wyższą częstotliwość, czyli np. 105 MHz zamiast 88 MHz. Warto przetestować to we własnym samochodzie. Innym czynnikiem wpływającym na jakość audio jest ustawienie pokrętła głośności. Głośność muzyki można regulować w trzech miejscach: w telefonie, pokrętłem radioodtwarzacza oraz bezpośrednio na transmiterze.
Niektóre modele transmiterów mają duże i łatwo dostępne pokrętło, które wręcz zachęca do korzystania. Niestety, nie w każdym przypadku jest to optymalne. Transmitery FM generują zazwyczaj spore szumy własne, dlatego ustawienie niskiej głośności na transmiterze, a wysokiej na radioodbiorniku i smartfonie jedynie je wzmocni. Z tego względu w większości przypadków lepiej pozostawić maksymalną głośność transmitera i regulować głośność radioodtwarzaczem lub telefonem.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik