Data modyfikacji:

Jak w lesie trafić do samochodu? Najlepsza nawigacja do lasu

Gdzie jest mój samochód? Zastanawiasz się, gdy po kilkugodzinnym spacerze w lesie próbujesz wrócić do punktu wyjścia? Jak w lesie trafić do samochodu? Najlepsza nawigacja do lasu pomaga w spokoju powrócić na miejsce rozpoczęcia wycieczki. Aplikacje dla grzybiarzy to już dość powszechne rozwiązanie – GPS na grzyby pozwoli ci nie zgubić się w lesie. 

Jak w lesie trafić do samochodu? GPS do lasu okazuje się dobrym rozwiązaniem!

Znalezienie auta w lesie nie jest trudne. Jeśli zostawiłeś je i udałeś się na spacer, biegi albo grzybobranie, to nie frasuj się o to, że nie będziesz mógł odnaleźć potem drogi do auta i spędzisz noc w lesie. Zagubiony. Zziębnięty. Zniesmaczony.
Odnalezienie zaparkowanego samochodu nie jest niczym trudnym – wystarczy najzwyklejszy smartfon. Znalezienie drogi powrotnej do zaparkowanego na skraju lasu auta jest łatwe, jeśli tylko wcześniej odpowiednio się do tego przygotujesz.

Jak to możliwe, że nawigacja do lasu pomaga wrócić do zaparkowanego auta?

Z pomocą przyjdzie ci telefon (nawet bardzo prosty model), który pozwoli na powrót nawet wtedy, gdy nie będziesz mógł znaleźć zasięgu sieci GSM. Co więcej, nie musisz kupować specjalnych lokalizatorów turystycznych GPS. Wystarczy telefon z systemem operacyjnym Android albo iPhone.
Cuda zdziała wtedy Google – lokalizacja zaparkowanego samochodu. Mapy Google uratują cię od spędzenia niechcianej nocy w lesie :) Wystarczy, byś włączył usługę lokalizacji, uruchomił aplikację i poczekał, aż „pojawisz się” na ekranie w formie niebieskiej kropki. Naciśnij ją i wybierz opcję „Zapisz jako miejsce parkowania”. Po całym dniu włóczęgi po lesie musisz tylko wybrać na pasku wyszukiwania opcję „Miejsce zaparkowania” i kierować swe kroki w miejsce destynacji. W ten sposób najłatwiej sprawdzisz, gdy będziesz się zastanawiał „Gdzie jest mój samochód w tym wielkim lesie?”.

Darmowa aplikacja do lasu, żeby się nie zgubić? To popularne rozwiązanie wśród użytkowników

Aplikacja do lasu, która pozwala ci trafić do samochodu i nie zabłądzić w leśnej głuszy, to już niemalże chleb powszedni wśród użytkowników smartfonów. Zdecydowana większość aplikacji opiera się na tej samej zasadzie, co aplikacja dostarczona przez Google. 
Jakie opcje więcej otrzymasz, wybierając aplikacje do lasu zamiast map Google? Niektóre z aplikacji dla grzybiarzy oferują dodatkowo odmierzanie czasu. Przyda się w przypadku, gdy Bluetooth straci połączenie z pojazdem. Wtedy aplikacje momentalnie zaznaczają miejsce, gdzie stoi auto. Pamiętaj jednak, że wcześniej trzeba włączyć funkcję „Ważne miejsca” i uruchomić opcję „Miejsce zaparkowania”. Taka sama sytuacja będzie miała miejsce, gdy odłączymy się od CarPlay w aucie.
Najlepsza nawigacja do lasu – opinie użytkowników są bardzo ważne. Zawsze je czytaj, zanim zainstalujesz jakąkolwiek nawigację, po to, by wiedzieć, jak nie zgubić się w lesie.

Lasy Państwowe udostępniają bezpłatną aplikację dla grzybiarzy – aplikacja do lasu, żeby się nie zgubić

Po co Lasy Państwowe udostępniają bezpłatną aplikację dla użytkowników lasów, w tym dla grzybiarzy? Po to, by nie zgubić się w lesie. Jest to aplikacja dla grzybiarzy (GPS dla grzybiarzy) – aplikacja mBDL – na platformy Android oraz iOS.
Aplikacja zawiera mapę podstawową, a obok niej mapy drzewostanu, form własności, siedlisk leśnych, zbiorowisk roślinnych oraz mapę łowiecką. Można korzystać także z map nadleśnictw i map parków narodowych. To wysokiej jakości swego rodzaju nawigacja do lasu, wyposażona w opcję zapisu punktu lokalizacji GPS (lub ze wskazania na mapie), zapis trasy oraz… prostą nawigację do wybranego punktu. Taki GPS na grzyby to skarb każdego miłośnika lasu, który chce bez obaw o bezpieczny powrót do auta przechadzać się godzinami po lesie i zachwycać jego pięknem, zamiast głowić się, jak nie zgubić się w lesie i jak w lesie trafić do samochodu. 

Aplikacje dla grzybiarzy – jakie najlepsze?

Mushroomology to aplikacja pomagająca w identyfikacji grzybów, która jest znacznie prostsza i bardziej przyjazna od klasycznego atlasu. Dzięki niej będziesz mógł oznaczać gatunki grzybów na podstawie charakterystycznych cech ich owocników, zobaczyć zdjęcia i dowiedzieć się więcej o interesujących gatunkach.
Kolejna polecana przez użytkowników aplikacja to Atlas Grzybów, wydawany przez prowadzącego portal NaGrzyby.pl. Jest to największe kompendium wiedzy o grzybach w polskiej części Google Play. Opisy i zdjęcia 400 gatunków grzybów występujących na terenie Polski, z których 177 jest jadalnych. Co więcej – możesz dzięki niej sprawdzić status ochrony grzybów, by nie naruszyć bezpieczeństwa gatunku zagrożonego.
Shroomify – to atlas grzybów w przeglądzie. Intuicyjny. Jest to znakomita aplikacja dla grzybiarzy działających za granicą. Po otwarciu aplikacji i pobraniu lokalizacji przywita cię przegląd grzybów rosnących w okolicy w danym miesiącu. Miłe, nieprawdaż? Od razu wiesz, co dziś wieczorem włożysz go garnka :) 

Aplikacja do chodzenia po lesie

Te aplikacje sprawdzą się podczas spacerów i biegania: 
  1. mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach)
  2. Mapa turystyczna
  3. Mapy.cz
  4. OsmAnd
  5. Pogoda ICM
Na wszelki wypadek miej w telefonie zainstalowane kilka aplikacji. Mimo że podane przez nas są aplikacjami sprawdzonymi i szeroko upowszechnionymi w internecie, to jednak zawsze coś może pójść nie tak. Jeśli chcesz się czuć bezpiecznie w lesie i wiedzieć, jak w lesie trafić do samochodu, najlepsza nawigacja do lasu może być wspomagana przez ciebie zegarkiem z nawigacją. Dobrze jest także zachować spokój, nie panikować i realnie ocenić swoje szanse na samodzielne dotarcie do auta w lesie. 
Zdjęcie: jacoblund / Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.