Data publikacji:

Jak wgrać tarcze do smartwatcha?

Możliwość zmiany tarczy w smartwatchu to niesamowita funkcja. Oczywiście nie jest ona najważniejsza w tego rodzaju urządzeniach, jednak wielu użytkowników zwraca na nią uwagę. Wgrywanie nowych tarcz do smartwatcha sprawia, że zegarek staje się bardziej spersonalizowany. Ponadto można go szybko dostosować do wybranego stroju czy samopoczucia użytkownika. Spotkanie biznesowe? Wgraj przed nim elegancką tarczę do swojego smartwatcha! Chcesz codziennie spoglądać na zdjęcie swoich bliskich? Umieść je jako tło cyferblatu w swoim zegarku. Smartwatch daje niemal nieograniczone możliwości żonglowania tarczami do zegarka. Jak wgrać nowe tarcze do smartwatcha? Oto nasz krótki poradnik.
jak wgrać tarcze do smartwatch

Jak zainstalować tarczę na smartwatch? Wear OS

W tym miejscu skupimy się na możliwości wgrywania tarcz na zegarki z Wear OS, czyli aplikacją dostępną w Google Play. Daje ona możliwość znalezienia ogromnej liczby różnych tarcz do smartwatchy oraz ich edycji. Tarcze są kompatybilne z większością smartwatchy z systemem Android.
Niektórzy producenci tworzą jednak dedykowane aplikacje do tworzenia i personalizacji tarcz ich produktów. W sieci pojawiają się także tzw. nieoficjalne propozycje, czyli customizowane tarcze do zegarków od samych użytkowników bądź firm, którym szczególne zależy na tym, by ich logotyp pojawił się na tarczach wielu smartwatchy równocześnie. 
Jak wgrać nowe tarcze do smartwatcha z Wear OS? Na początku warto sprawdzić, co znajduje się w samej aplikacji. Znajdziemy tam naprawdę mnóstwo propozycji, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wybrednych użytkowników – bez względu na to, czy dysponujemy zegarkiem z okrągłą, czy prostokątną tarczą.
Wśród najpopularniejszych tarcz znajdują się te najbardziej klasyczne, standardowe i eleganckie. Zazwyczaj to statyczne „cyferblaty”, które umożliwiają szybkie odczytanie godziny. W Wear OS znajdziemy także animowane wersje tarcz do smartwatcha. Wystarczy wybrać tę, która najbardziej nam się podoba, i tarcza szybko pojawia się w bazie programu Wear, za którego pośrednictwem możemy zainstalować ją na naszym smartwatchu.

Samodzielne tworzenie tarczy do smartwatcha

Czasem mamy ochotę na większą personalizację urządzenia. W tym przypadku z pomocą przychodzą niektóre matki smartwatchy, serwujące swoim klientom możliwość customizacji tarcz przy pomocy dedykowanych aplikacji. Możemy w nich zmienić całe tło, kolory wyświetlanego tekstu czy styl wskazówek oraz innych detali. Jeśli korzystamy z ZenWatch, możemy wykorzystać aplikację FaceDesigner do tworzenia personalizowanych tarcz. Użytkownicy produktów Sony mają do dyspozycji aplikację Watch Faces for SmartWatch 3.

Apple Watch – jak zmienić lub przystosować tarczę zegarka?

Użytkownicy produktów firmy Apple również mają możliwość zmiany tarczy swojego smartwatcha. Aby wgrać tarczę do smartwatcha, należy: 
 • Nacisnąć pokrętło Digital Crown i przejść do tarczy zegarka. 
 • Dotknąć i przytrzymać wyświetlacz, a następnie przesuwać dostępne tarcze aż do wyświetlenia białego plusa i stuknąć w niego. 
 • Aby przeglądać wszystkie dostępne tarcze, obróć pokrętło Digital Crown. 
 • Jeśli znajdziesz interesującą tarczę, stuknij opcję Dodaj. W przypadku gdy wybrana tarcza do smartwatcha nie ma możliwości personalizacji, od razu stanie się domyślną tarczą zegarka. W innym przypadku dostaniesz możliwość dostosowania kompilacji czy kolorów. 
 • Na koniec dwukrotnie naciśnij pokrętło, aby przejść do nowo dodanej tarczy zegarka, i gotowe.
 • Zdjęcie: Envato Elements
  Olga Sadowska
  Olga Sadowska

  Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.