Data modyfikacji:

Jak wybielić firanki? Proste sposoby na wybielanie firan

Śnieżnobiałe firany to wspaniała wizytówka schludnego domu. Niestety, czasem nawet pomimo usilnej pielęgnacji, firany zaczynają żółknąć. To jednak jeszcze nie powód, by się ich pozbywać. Stare, domowe sposoby na to, jak wybielić firanki naprawdę działają! Podpowiadamy, jak szybko przywrócić dekoracjom okiennym biel.
jak wybielic firany
Twoje jeszcze do niedawna piękne firany prezentują się niechlujnie? Zamiast czystej bieli, na oknie gości przykra żółć? Bez obaw – nawet bardzo zabrudzone i przebarwione firany można wybielić bez wielkiego wysiłku. Mało tego, większość koniecznych do tego środków bez wątpienia masz już w swoim domu. W tym artykule radzimy, jak wybielić firany domowymi sposobami.

Firanki, czyli niepozorne ozdoby okienne

Choć na przestrzeni lat przeszły liczne modyfikacje, firany do dziś pozostają najpopularniejszym sposobem dekorowania okien. Wybieramy je z wielu względów – wprowadzają do wnętrza przytulną atmosferę, mogą je optycznie powiększać i co istotne, gwarantują intymność. Latem mogą działać jak moskitiery oraz chronić wnętrze mieszkania przed nadmiernym napływem promieni słonecznych.

Dziś można przebierać w rozmaitych rodzajach firan. Na karniszach wciąż najczęściej goszczą firany żakardowe i woalowe. Niektórzy decydują się na nowoczesne firanki panelowe czy sznurkowe. Co łączy je wszystkie? Każdy model od czasu do czasu wymaga odświeżenia.

Jak często trzeba prać firanki?

Pranie firanek warto wykonać przy okazji każdego mycia okien, a zatem mniej więcej raz na kwartał. Jeśli w domu mieszkają alergicy, należy robić to częściej. Warto pamiętać, że długo nieprana firana to siedlisko kurzu oraz roztoczy.

Innym problemem jest żółknięcie, na które narażone są praktycznie każde firany. Z czasem materiał może przebarwiać się wskutek działania promieni UV, detergentów, a także obecności dymu papierosowego. Choć żółte firany prezentują się bardzo nieestetycznie, nie musisz od razu ich wyrzucać. Są sposoby na ich szybkie wybielenie!

Jak wybielić firanki domowym sposobem?

 Specjalistyczne środki lub pralnia chemiczna nie będą tu konieczne. Poznaj domowe, „babcine” sposoby na przywrócenie firankom śnieżnej bieli.

Przeczytaj także, jak prać kołdrę

Jak wybielić firanki sodą?

Pierwszą, bardzo znaną metodą wybielania firan jest zastosowanie sody oczyszczonej. Wiele osób uważa ją za najprostszą i najszybszą. Piorąc firany w pralce, dodaj do bębna 1 łyżeczkę sody. Po wyjęciu firan z prania zauważysz, że stały się znacznie jaśniejsze.

Jak wybielić firanki z woalu? Wypróbuj proszek do pieczenia

Niewiele osób wie, że właściwości wybielające wykazuje również proszek do pieczenia. Firanę należy wymoczyć w roztworze 5 l ciepłej (lecz nie gorącej) wody oraz 1 torebki proszku przez 20 minut. Po upływie tego czasu, wyjmij firanę i wypierz ją w pralce jak zwykle. Proszek do pieczenia działa delikatnie i nie powinien zaszkodzić nawet lekkim firanom woalowym.

Wybielanie firan amoniakiem

Roztwór z 1 l ciepłej wody i 1 łyżeczki amoniaku to kolejny sposób na szybkie wybielenie nawet bardzo żółtych firan. Włóż je do niego na 15 minut, a następnie wypierz w pralce.

Domestos – sposób na wybielanie firankom

Na firany wybielająco zadziałają również… środki do czyszczenia WC. Domestos świetnie sprawdza się w odświeżaniu zażółconych firanek. Przygotuj roztwór z 5 l ciepłej wody oraz kilku (3-4) detergentu. Wymieszaj dokładnie, aż pojawi się piana, a następnie wymocz w nim firanki przez 15 minut.

Uwaga: przed wybielaniem firan Domestosem, koniecznie załóż gumowe rękawiczki.
  • Jak wybielić firany solą kuchenną?
Zwykła sól kuchenna to świetny środek wybielający. Zmieszaj 6 łyżek soli z 5 l wody – w tak przygotowanym roztworze, mocz firany przez co najmniej godzinę. Pamiętaj – najlepszy efekt uzyskasz, jeśli wymoczysz w soli firany świeżo wyprane.

Jak wybielić firanki w pralce?

 To nieprawda, że firany należy prać wyłącznie ręcznie. Obecnie pralki automatyczne są wyposażone w specjalne programy umożliwiające pranie firan. O czym należy pamiętać, decydując się na taki sposób odświeżania firanek?
  • Stosuj specjalny detergent do firan, np. w postaci soli. Zwykłe proszki i płyny mogą okazać się niewystarczające.
  • Przed włożeniem firany do bębna, zamknij ją w specjalnym, siatkowym woreczku. Dzięki temu będzie mniej pogięta oraz uchronisz delikatny materiał przed rozdarciem.
  • Ustawiając program prania, wybierz średnią temperaturę (najlepiej nie wyższą, niż 40 stopni) oraz niski poziom wirowania.
Po wypraniu firan w pralce, warto od razu rozwiesić je na karniszu. Jeszcze wilgotny materiał sam rozprostuje się pod własnym ciężarem. Proces ten możesz przyspieszyć, stosując specjalne obciążniki.

Jak zapobiegać żółknięciu firanek?

Gdy już uda ci się wybielić swoje firanki, pamiętaj o kilku zasadach, dzięki którym zachowają świeży odcień na długo.
  • Przechowuj firany w ciemnym i chłodnym miejscu. Ważne, aby nie docierało do nich światło słoneczne.
  • Sprawdzonym sposobem babć jest przechowywanie firan w niebieskim papierze, który ogranicza żółknięcie tkanin.
  • Zadbaj o to, by domownicy nie palili papierosów w domu. Dym tytoniowy przyspiesza odbarwianie firanek. Wybielanie firan? To proste! Wiesz już, jak wybielić stare białe firany tak, by znów wyglądały pięknie. Nie musisz wydawać majątku na drogie detergenty. Wypróbuj stare metody stosowane przez nasze mamy i babcie!
Autorka: Joanna Stanuch