Data publikacji:

Jak wyprać kołdrę? Pranie kołdry w pralce

Regularne pranie pościeli i prześcieradeł to oczywistość. A co z kołdrami i poduszkami? Czy pranie w pralce automatycznej nie skończy się ich zniszczeniem? Spokojnie – jeśli tylko będziesz trzymać się kilku reguł, bez problemu wypierzesz kołdrę z wypełnieniem syntetycznym, a nawet puchowym. Sprawdź, jak wyprać kołdrę w domu i nie wydawaj majątku na pralnię.

kołdra

Czy można prać kołdrę?

Każdy wie, że poszewki kołder oraz poduszek powinny być często wymieniane oraz prane. Gromadzą się na nich nie tylko zabrudzenia i pot, ale również roztocza i kurz, które mogą źle wpływać na zdrowie domowników.

Trzeba pamiętać, że regularnego czyszczenia wymagają nie tylko same poszycia, ale również ich wypełnienia. W kołdrze także mogą rozwijać się szkodliwe drobnoustroje, które są szkodliwe szczególnie dla alergików. Poza tym, pranie kołdry zapewni jej przyjemny zapach i świeżość, co zwiększy przyjemność z codziennego wypoczynku.

Kołdrę zatem nie tylko można, ale i należy prać – i to bez względu na to, jakim materiałem jest wypełniona. Wiele osób w obawie o zniszczenie kołdry oddaje ją do pralni chemicznej, w której stosowane są specjalistyczne środki. Taka usługa nie należy jednak do najtańszych – cena pojedynczej usługi w pralni wynosi około 50 zł.

Jeśli chcesz nieco zaoszczędzić, z pewnością ucieszy cię wiadomość, że praktycznie każdą kołdrę możesz wyprać we własnej pralce. Musisz jedynie wiedzieć, jak zrobić to delikatnie i jakie detergenty zastosować. Podpowiadamy, jak wyprać kołdrę.

Przeczytaj także: Najlepsze kapsułki do prania. Ranking

Jak prać kołdrę z wypełnieniem syntetycznym?

Kołdry z wkładem syntetycznym, np. silikonowym, są bardzo częstym wyborem, ponieważ mają właściwości antyalergiczne. Roztocza nie rozwijają się w ich wnętrzu tak licznie, jak ma to miejsce w przypadku kołder puchowych. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba ich prać.

Pranie kołdry syntetycznej to żaden problem – wystarczy, że ustawisz na pralce tryb prania codziennego z temperaturę 60 stopni Celsjusza (to konieczne dla zabicia bakterii). Do prania użyj żelu piorącego i płynu do płukania. Unikaj proszków – nawet w wypadku najlepszego proszku do prania jego pozostałości mogą gromadzić się we wnętrzu kołdry.

Kołdrze ze sztucznym wypełnieniem nie zaszkodzi wirowanie. Syntetyczną kołdrę możesz bez obaw osuszyć w bębnie lub poza domem, w słoneczny dzień.

Pranie kołdry z pierza w domu

Pranie kołdry wypełnionej pierzem jest nieco trudniejszym, ale nie niewykonalnym zadaniem. Aby wyprać puchową kołdrę w domowej pralce, będziesz potrzebować specjalnego płynu do prania pierza oraz kilku (2-3) piłeczek tenisowych.

Ustaw temperaturę prania na 40 stopni Celsjusza i wybierz program z jak najmniejszymi obrotami. Dodaj detergent, a do bębna pralki wrzuć kołdrę oraz piłeczki, które w trakcie prania zapobiegną zbijaniu się pierza w bryły. Po praniu kołdra puchowa powinna być suszona na zewnątrz (nigdy nie susz jej w pralkosuszarce).

Jak dbać o czystość kołdry?

Kołdrę należy prać co 6 miesięcy. Poza tym raz na jakiś czas możesz odświeżyć ją, rozwieszając poza domem w zimny dzień. Niskie temperatury są zabójcze dla roztoczy, dlatego kilkanaście minut na mrozie pozwoli ci w naturalny sposób „zdezynfekować” swoją kołdrę. Rób to jednak wyłącznie w suchą pogodę, gdy wilgotność powietrza jest na niskim poziomie.

Pranie kołdry w domu – to możliwe

Jak widać, aby cieszyć się świeżą i czystą kołdrą, nie trzeba od razu oddawać jej na kosztowne czyszczenie do pralni. Tańszym rozwiązaniem będzie zakup odpowiednich środków piorących, które wykorzystasz co najmniej kilkukrotnie.

Autorka: Joanna Stanuch