Data publikacji:

Jak wyczyścić klawiaturę?

Warto regularnie czyścić klawiaturę w laptopie czy komputerze stacjonarnym, ponieważ ubrudzone klawisze to nie tylko problem wizualny, ale także siedlisko bakterii i wirusów. W dodatku resztki jedzenia czy inne większe zanieczyszczenia, które dostały się pod klawisze, mogą spowodować ich zacinanie się. Jak wyczyścić klawiaturę? Istnieje wiele dedykowanych produktów i sprawdzonych metod, aby zrobić to szybko i skutecznie. 
jak wyczyścić klawiaturę

Porządne czyszczenie klawiatury, czyli czym czyścić klawiaturę? 

Do czyszczenia klawiatury można użyć kilku produktów, ważne jest jednak, aby wykonywać to na wyłączonym urządzeniu. Należy też pamiętać, aby stosować dedykowane urządzeniom elektrycznym środki czystości. Nie powinno się stosować wody, ponieważ klawiatura (lub cały laptop) może się zamoczyć i ulec awarii, a wtedy prosty krok do tego, aby klawiatura nie działała. Nigdy nie używaj też płynów do mycia naczyń ani mydła.
Zatem jak wyczyścić klawiaturę w najprostszy sposób? W przypadku zwykłej klawiatury do komputera stacjonarnego pierwszym krokiem jest chwycenie klawiatury oburącz, odwrócenie jej i energicznie potrząsanie, tak by wytrzepać znajdujące się między przyciskami większe zanieczyszczenia.
Szybką i łatwo dostępną metodą, która jednak nie będzie bardzo dokładna, jest użycie ściereczki z mikrofibry i czyszczenie klawiatury laptopa lub zwykłej „na sucho”. Jest to dobry sposób na pozbycie się kurzu oraz innych drobnych zabrudzeń.
Innym sposobem na to, jak czyścić klawiaturę, jest  użycie chusteczek nawilżanych. Nie należy jednak stosować chusteczek uniwersalnych, do ciała czy mycia mebli. Trzeba kupić jeden ze specjalnych dedykowanych produktów, takich jak chusteczki do czyszczenia plastiku. Jest to dobry sposób na usunięcie nie tylko kurzu, ale też większych i silniejszych zabrudzenia z powierzchni klawiszy i przestrzeni pomiędzy nimi. 
Do najdokładniejszych sposobów na czyszczenie klawiatury jest wykorzystanie sprężonego powietrza. Świetnie poradzi on sobie z uporczywym brudem w trudno dostępnych miejscach. Gaz pod wysokim ciśnieniem wypycha wszystkie zanieczyszczenia spod klawiszy, nawet te, które się przykleiły czy utknęły. Należy pamiętać, aby kierować strumień gazu po odpowiednim kątem, by nie wepchnąć przypadkiem zanieczyszczeń w głąb klawiatury bądź laptopa. 
Wciąż zastanawiasz się, jak czyścić klawiaturę, aby nie narażać się na kontakt z bakteriami? Możesz wykorzystać alkohol izopropylowy, który służy do dezynfekcji klawiatury i pozbycia znajdujących się na niej bakterii. Ma on właściwości odtłuszczające, co pozwala szybko i skutecznie usunąć zabrudzenia organiczne, takie jak pot lub tłuszcz. Alkohol izopropylowy można kupić przez internet lub w marketach budowlanych czy sklepach elektronicznych.

Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie?

Czyszczenie klawiatury w Macbookach czy innych laptopach przebiega podobnie do procesu czyszczenia zwykłej klawiatury. Należy w tym przypadku pamiętać o odłączeniu laptopa od zasilania. Porządki warto rozpocząć od delikatnego przechylenia laptopa, tak by kawałki zanieczyszczeń, które ukrywają się wokół klawiszy, mogły opaść.
Najlepszym sposobem na czyszczenie klawiatury laptopa jest wykorzystanie sprężonego powietrza. Należy przy tym trzymać laptopa pod kątem 75 stopni, czyli tak, aby nie był całkiem pionowo. Następnie należy rozpocząć opryskiwanie klawiatury sprężonym powietrzem, ruchem od lewej do prawej i z góry w dół. 
Skutecznym rozwiązaniem jest również wykorzystanie żelu do czyszczenia klawiatury, czyli gęstej i lepkiej żelowej substancji, która przykleja się do klawiszy i przestrzeni wokół, doskonale wnikając we wszystkie zakamarki i wyciągając z nich brud. Żel łatwo się ściąga, a wraz z nim z klawiatury odchodzą zanieczyszczenia. 
Zdjęcie: Envato Elements
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!