Data publikacji:

Jak wyczyścić skraplacz w lodówce?

Regularne czyszczenie lodówki jest niezwykle istotne. Dzięki dbaniu o sprzęt AGD przedłużamy jego żywotność. Mycie lodówki jest też szczególnie ważne z punktu widzenia utrzymania świeżości produktów żywnościowych. Czasem jednak zdarza się tak, że mycie lodówki w środku nie wystarcza. Choć regularnie czyścimy półki i pozbywamy się resztek jedzenia, lodówka wciąż nie działa prawidłowo, a temperatura wewnątrz staje się coraz wyższa. Co robić w takiej sytuacji? Warto wówczas wyczyścić skraplacz w lodówce. W tym artykule podpowiemy wam, jak wyczyścić skraplacz w lodówce i uniknąć problemów ze sprzętem AGD.
jak wyczyścić skraplacz w lodówce

Jak czyścić lodówkę?

Czyszczenie lodówki jest niezwykle ważne. Zanim jednak przystąpimy do pracy, konieczne jest odłączenie sprzętu od prądu. Dzięki temu unikniemy niebezpiecznych sytuacji podczas mycia wnętrza lodówki. Kolejnym krokiem jest usunięcie wszystkich produktów spożywczych. Pamiętajmy też o sosach, jajkach czy innych rzeczach, które często pozostawiamy na drzwiach lodówki. Następnie musimy pozbyć się półek oraz szuflad. Te elementy z powodzeniem umyjemy w zlewie bądź w wannie, jeśli zlew kuchenny jest zbyt mały. Do czyszczenia półek należy wykorzystać ciepłą wodę i płyn do mycia naczyń. 
Jeżeli w lodówce zbiera się woda, konieczne będzie jej usunięcie. Dobrym sposobem jest wykorzystanie w tym celu chłonnych ściereczek bądź ręcznika papierowego. Po usunięciu całej wody z wnętrza lodówki możemy przystąpić do jej mycia. 
Lodówkę należy wyczyścić ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Wnętrze myjemy od góry do dołu. Musimy zwrócić szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju uszczelki – są one często pomijane podczas mycia, a mogą stanowić siedlisko bakterii i grzybów. Do mycia wnętrza lodówki należy wykorzystać delikatną gąbkę bądź miękką szmatkę. Unikajmy sięgania po wszelkiego rodzaju ostre czyściki czy drapaki. Mogą one uszkodzić delikatną powierzchnię lodówki.
Kolejnym krokiem w myciu lodówki jest przetarcie wnętrza szmatką, zamoczoną w wodzie z sodą oczyszczoną. Soda umożliwi pozbycie się wszelkich zarodników pleśni czy bakterii. Później należy wytrzeć lodówkę do sucha, włożyć umyte półki oraz szuflady i od nowa ułożyć wszystkie produkty spożywcze. To jednak nie koniec czyszczenia lodówki!

Jak oczyścić skraplacz w lodówce?

Jeśli zauważycie, że w lodówce zbiera się woda bądź występują trudności z utrzymaniem prawidłowej temperatury w jej wnętrzu, konieczne będzie wyczyszczenie skraplacza w lodówce. Zazwyczaj znajduje się od z tyłu urządzenia. Skraplacz warto oczyszczać profilaktycznie raz na pół roku. Jeżeli o tym zapomnicie, czyszczenie skraplacza może być dość długotrwałe i nieprzyjemne.
Do czyszczenia skraplacza w lodówce przyda nam się delikatna szczotka, szmatka oraz odkurzacz zakończony szczotką o miękkim włosiu. Na początku warto odkurzyć skraplacz, wykonując ruchy z pionowe z góry do dołu. Dzięki temu pozbędziemy się kurzu i innych zanieczyszczeń. Kolejnym krokiem jest przetarcie skraplacza suchą bądź lekko wilgotną szmatką – również w kierunku z góry do dołu. Jeżeli skraplacz nie był czyszczony przez dłuższy czas, warto wykorzystać szczotkę z miękkim włosiem do jego umycia. Szczotka usunie zabrudzenia, których nie pokonał odkurzacz. Po użyciu szczotki konieczne jest przetarcie skraplacza szmatką.
Regularne mycie lodówki i czyszczenie skraplacza powinno rozwiązać problem z utrzymaniem temperatury w lodówce. Również kłopot ze zbieraniem się wody zwykle ustępuje po odkurzeniu skraplacza. Jeśli jednak mimo to wciąż zauważacie nieprawidłową pracę lodówki, warto poprosić o pomoc fachowca.
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.