Data publikacji:

Jak wykryć podsłuch? Najlepszy wykrywacz podsłuchów

Choć podsłuchy kojarzą się większości z nas z filmami szpiegowskimi albo detektywistycznymi, w rzeczywistości używane są nie tylko przez tajne służby oraz policję. Dzięki rozwojowi technologii gadżety używane do śledzenia innych osób oraz pozyskiwania poufnych informacji są obecnie szeroko dostępne, a z ich obsługą może poradzić sobie nawet kompletny amator. Oznacza to, że ryzyko, iż jesteśmy podsłuchiwani, znacząco wzrasta, zwłaszcza wówczas, gdy zajmujemy ważne stanowisko, operujemy dużymi sumami pieniędzy lub mamy wpływ na życie wielu osób. Podsłuchy mogą być też wykorzystywane w prywatnych konfliktach, pomiędzy rozwodzącymi się parami lub skłóconą rodziną. Podpowiadamy, jakich narzędzi możemy użyć, by wykryć podsłuch.
jak wykryć podsłuch

Czy jestem podsłuchiwany? Jak określić ryzyko?

Większość z nas oczywiście nie podejrzewa nawet przez moment, że mogła paść ofiarą inwigilacji. Nawet najmocniejsze przekonanie, że nie jesteśmy potencjalną ofiarą, nie ma oczywiście żadnego wpływu na to, by ktoś, komu bardzo zależy na poznaniu naszych prywatnych rozmów, założył podsłuch. Warto jednak na samym początku zaznaczyć, że nie należy popadać w paranoję – prawdopodobieństwo, że jesteśmy w taki sposób śledzeni, jest bardzo niskie.
Jak wspomnieliśmy, na ryzyko założenia podsłuchu muszą być przygotowane osoby na wysokich stanowiskach, czy to w prywatnych przedsiębiorstwach, organizacjach pozarządowych lub innych placówkach, czy w firmach państwowych/samorządowych. Szczególnie narażeni są tutaj także wpływowi biznesmeni, celebryci oraz politycy. Niestety ofiary często podsłuchiwane są nie tylko w miejscach pracy, ale też w domach, przez co pośrednio inwigilacją objęci się również bliscy przyjaciele oraz rodzina, a także kompletnie przypadkowe osoby.
Większość ofiar amatorskich podsłuchów to małżonkowie podejrzewani o niewierność lub walczący z drugą połówką o pieniądze lub opiekę nad dzieckiem. Często podsłuchy zakładają też sobie wzajemnie skłóceni członkowie rodziny, sąsiedzi lub partnerzy biznesowi. Nieczyste intencje bliskich osób nie zawsze łatwo odczytać, ale jeżeli mamy pewne podejrzenia, że mogliśmy paść ofiarą podsłuchu, warto sprawdzić pod tym kątem swoje najbliższe otoczenie.

Rodzaje podsłuchu. Gdzie zakłada się podsłuchy?

Jak wygląda podsłuch? W pierwszej kolejności warto określić miejsca, w których mógł on zostać potencjalnie założony. Instalacja urządzenia podsłuchowego nie jest skomplikowana, sztuką jest jednak jego ukrycie, tak by przez długi czas nie mogło być ono znalezione.
Podsłuchy zakładane są najczęściej w biurach lub innych miejscach pracy, do których dostęp ma potencjalnie wiele osób. Jednak równie często możemy je znaleźć w samochodzie oraz w domu lub mieszkaniu. W tych dwóch ostatnich przypadkach mogą być zamontowane zarówno przez znajomych i bliskich, jak i obcych podszywających się np. pod pracowników sprawdzających stan instalacji gazowej, których nieopatrznie wpuszczamy do środka. W ekstremalnych sytuacjach pojawiają się pod osłoną pozorowanego włamania.
Najczęściej do podsłuchu używane są niewielkie „pluskwy”, a więc urządzenia wyposażone w baterię oraz mikrofon, które przesyłają sygnał radiowy odbierany przez podsłuchującego, znajdującego się w promieniu od kilkudziesięciu metrów do ponad kilometra, w zależności od mocy urządzenia.
Transmisje takie mogą być nagrywane bez czyjegokolwiek udziału przez przygotowany zawczasu odbiornik lub słuchane w czasie rzeczywistym, np. z zaparkowanego w pobliżu samochodu. Za sprawą rozmiarów sprzęt ten bardzo łatwo ukryć w meblach, na ścianie, w obudowach urządzeń AGD i RTV albo w przedmiotach codziennego użytku, takich jak długopisy lub parasole, które otrzymaliśmy w prezencie. Pluskwy mogą kryć się też w obudowach gniazdek elektrycznych, a nawet w ścianach.
Poza pluskwami używa się też większych urządzeń wyposażonych w kamerę, które mogą zapisywać wideo na karcie pamięci. Jednak kartę trzeba co jakiś czas wymieniać po wypełnieniu. Poza sygnałem radiowym FM mogą również przekazywać dane za pośrednictwem sieci Wi-Fi. W samochodach bardzo często znajdziemy z kolei zasilane bateriami lokalizatory GPS, pozwalające określić aktualną pozycję pojazdu.

Jak sprawdzić, czy jestem podsłuchiwany?

Jak zatem sprawdzić, czy mamy podsłuch w domu lub w bliskim otoczeniu? Do tego celu służą specjalistyczne wykrywacze, które poszukują źródeł fal radiowych i elektromagnetycznych. Urządzenia te dostępne są w wielu wariantach, które obsługują różne pasma, pozwalające wykryć pluskwy radiowe, lokalizatory GSM, kamery łączące się z Wi-Fi itd. Wyposażone są często również w specjalne filtry, pozwalające wyeliminować błędną identyfikację podsłuchu, będącą efektem działania urządzeń takich jak router czy kuchenka mikrofalowa.
Korzystanie z wykrywaczy podsłuchów i kamer jest dość żmudne, bowiem w razie gdy nie mamy podejrzeń, gdzie może ukrywać się urządzenie, jesteśmy zmuszeni do kilkukrotnego powolnego i ręcznego skanowania pomieszczenia lub auta. Wiele urządzeń szpiegowskich włącza się lub przesyła sygnał tylko o wybranej godzinie, więc warto powtórzyć operację wielokrotnie.
Zaznaczmy, że kupienie taniego wykrywacza zazwyczaj specjalnie nie poprawi naszej sytuacji i nie pomoże znaleźć dobrze zamaskowanych urządzeń. Do skutecznego korzystania ze sprzętu wykrywającego potrzeba odpowiedniego doświadczenia i wiedzy. Zazwyczaj najlepiej poprosić o pomoc profesjonalistę, wyposażonego w różne modele wykrywaczy, które są przystosowane do poszukiwań konkretnych rodzajów pluskiew i kamer.
Zdjęcie: Envato Elements