Data publikacji:

Jak wyprać czapkę z daszkiem?

Moda zmienia się na tyle dynamicznie, że często trudno nadążyć za tym, co aktualnie uznane jest za najbardziej zgodne z panującymi trendami. Zmiany w trendach dotyczą niemal każdego aspektu – modne mogą być konkretne kolory, odcienie, wzory, materiały oraz kroje i fasony ubrań. Nie inaczej jest także w świecie dodatków. Coś, co jeszcze niedawno było uznane za najmodniejszy dodatek do stylizacji, w pewnej chwili może stać się oznaką kiczu i symbolem modowej minionej epoki.
Jak wyprać czapkę z daszkiem?
Wśród dodatków są jednak takie elementy, które pozostają w trendach niezmiennie od wielu lat. Jednym z najpopularniejszych elementów tego typu są czapki z daszkiem. Chociaż na przestrzeni lat zmieniał się sposób ich noszenia oraz, co oczywiste, modne były różne kolory, printy, wzory oraz aplikacje, sama konstrukcja czapki z daszkiem pozostała niezmiennie ta sama.
Osoby, które szczególnie polubiły ten element stroju, często zastanawiają się, jak w prawidłowy sposób wyprać czapkę z daszkiem. Czapka, tak jak każdy element stroju, może ulec zabrudzeniu, dlatego jej wypranie jest niezbędne, aby móc cieszyć się z tego typu dodatku. Pranie czapki wydaje się być skomplikowane, ponieważ konstrukcja czapki może ulec zniszczeniu podczas prania. Aby w prawidłowy sposób wyczyścić swoją czapkę bez ryzyka uszkodzenia jej konstrukcji, warto znać podstawowe zasady i dobre praktyki, które ułatwią ten zabieg.

Pranie czapki z daszkiem – podstawowe informacje

Tak jak wszystkie inne elementy garderoby, tak i czapki z daszkiem wymagają regularnego czyszczenia oraz prania. Należy to zrobić oczywiście ze względów higienicznych, ale także wizualnych, ponieważ brudna i znoszona czapka nigdy nie prezentuje się korzystnie, co może zniszczyć nawet najlepiej wyglądającą stylizację.
Pranie czapki z daszkiem wcale nie musi być tak trudne, jak początkowo może się wydawać. Aby w prawidłowy sposób wyprać swoją czapkę, warto przestrzegać kilku podstawowych i niezwykle ważnych zasad:
  • namoczenie – przed przystąpieniem do prawidłowego prania, warto namoczyć czapkę w roztworze wody z dodatkiem środka czyszczącego. Do stworzenia takiego roztworu można wykorzystać płyn do prania, proszek, mydło lub płyn do naczyń. Taki sposób pozwoli na usuniecie drobnych plam, a te bardziej uporczywe z pewnością staną się łatwiejsze do usunięcia po kilkugodzinnym namaczaniu;
  • unikanie wybielacza – czapki z daszkiem nie powinny być poddawane działaniu wybielacza. Kolorowe czapki oraz te w kolorze innym niż biały pod wpływem działania substancji wybielającej z pewnością stracą swój naturalny kolor lub powstaną na ich powierzchni mało estetyczne plamy i przebarwienia;
  • unikanie wysokich temperatur – niezależnie od tego, czy czapka będzie prana ręcznie, czy w pralce, nie należy wystawiać jej na działanie wody w wysokiej temperaturze. Gorąca woda może źle wpłynąć na konstrukcje czapki oraz jej kolor. Do prania czapki z daszkiem najlepiej wykorzystać letnią wodę, która jest bezpieczna dla takiej konstrukcji;
  • płukanie – czapka po wymoczeniu w wodzie z substancją piorącą wymaga dobrego wypłukania. Pozostawienie na materiale czapki resztek wody z mydłem lub innym środkiem może skutkować powstaniem plam lub przebarwień;
  • suszenie – czapkę po praniu należy dobrze wysuszyć. Po praniu ręcznym warto odsączyć nadmiar wody, odciskając czapkę delikatnym ręcznikiem, a następnie odłożyć ją w przewiewne miejsce do całkowitego wyschnięcia. Nie należy umieszczać czapki w miejscu, na które bezpośrednio padają promienie słoneczne, ponieważ może to powodować powstawanie plam. Podobne obrażenie może ponieść czapka suszona na kaloryferze.

Jak wyprać czapkę z daszkiem w pralce?

Pranie czapki z daszkiem nie jest trudne, jednak aby cieszyć się dobrym efektem, warto wiedzieć, jak prawidłowo to wykonać. Decydując się na pranie czapki ręcznie, warto zwrócić uwagę na najczęściej wykorzystywane środki piorące. Część z popularnych produktów może mieć negatywny wpływ na czapkę, dlatego do jej czyszczenia warto wykorzystać delikatne środki piorące.
Podczas ręcznego prania czapki szczególną uwagę należy zwrócić na jej wewnętrzną część, czyli tę warstwę, która podczas noszenia ma bezpośredni kontakt ze skórą głowy. To to miejsce brudzi się najbardziej, dlatego warto zadbać o czystość tego fragmentu.
Do czyszczenia ręcznego można wykorzystać delikatną szczoteczkę, np. szczoteczkę do zębów, lub miękką szmatkę. Czyszcząc daszek, w pierwszej kolejności należy ustalić, z jakiego rodzaju tworzywa został zrobiony. Daszki wykonane z materiału lub tektury mogą zostać uszkodzone podczas prania. Daszki wykonane z tektury są szczególnie narażone na uszkodzenia, dlatego w takiej sytuacji nie należy zanurzać czapki w wodzie.
Pranie czapki w pralce dla wielu osób wydaje się ryzykownym posunięciem, jednak jest to możliwe pod warunkiem przestrzegania kilku niezwykle ważnych zasad. Czapka z daszkiem z wiadomych przyczyn jest podatna na odkształcenia, dlatego, aby zmniejszyć ryzyko zniszczenia czapki, warto wyprać ją w odpowiedni sposób. Większość obecnie stosowanych pralek ma na liście swoich programów ten określony jako pranie ręczne, który jest najbezpieczniejszy do prania tego elementu ubioru.
Ten program idealnie sprawdzi się do prania czapki z daszkiem, ponieważ jest krótki i wykorzystuje jedynie letnią wodę. Podczas prania czapki warto zadbać także o to, aby w bębnie nie znajdywało się nic innego, ponieważ dodatkowa rzecz w pralce podczas prania może uszkodzić czapkę. Z podobnych względów należy podczas prania czapki z daszkiem zrezygnować z wirowania.
Zdjęcie: Rawpixel / Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!