Data publikacji:

Jak zabezpieczyć akumulator przed mrozem?

Zima stanowi niemałe wyzwanie dla wielu właścicieli aut, nie tylko z powodu mniejszej widoczności na drogach oraz pogorszeniem się warunków jazdy. Jej nadejście wymusza zmianę opon i wpływa negatywnie na wiele innych elementów pojazdu, co jest w dużej części wynikiem zwiększonej wilgotności powietrza oraz występowania niskich temperatur. Jednym z najbardziej wrażliwych na zmianę pogody komponentów jest akumulator. Radzimy więc, jak zabezpieczyć akumulator przed mrozem.
jak zabezpieczyć akumulator przed mrozem

W jaki sposób niska temperatura szkodzi akumulatorowi?

Akumulatory są kluczowym komponentem każdego auta, dlatego tak niezwykle ważne jest utrzymanie ich w jaka najbardziej optymalnym stanie. Nawet najlepszy model z rankingu akumulatorów samochodowych może jednak odmówić pracy. Jak wszystkie baterie są one jednak wrażliwe na zmiany temperatury otoczenia.
Zaznaczmy jednak na początek, że współczesnych akumulatorów nie zniszczą nawet najmocniejsze mrozy. Nie ma więc obawy, że na skutek nawet ekstremalnie niskiej temperatury zmuszeni zostaniemy do ich wymiany, np. na skutek kompletnego zamarznięcia znajdującego się w ich wewnątrz elektrolitu.
Pod wpływem mrozów traci jednak swoją sprawność, co przekłada się na jego czas pracy, wydajność oraz możliwość jego ładowania. W wielu sytuacjach przemarznięty akumulator uniemożliwia odpalenie auta. Do przypadków tego typu dochodzi najczęściej, gdy zostawiamy go przez dłuższy czas na mrozie.

Jak zabezpieczyć akumulator przed mrozem?

Postępując według kilku podstawowych wskazówek, możemy uniknąć sporej części problemów związanych z przemrożonym akumulatorem. Poniżej zebraliśmy najważniejsze z nich.

Regularnie sprawdzaj stan akumulatora i stan instalacji elektrycznej

Podczas konserwacji auta kierowcy bardzo często pomijają temat akumulatora. Im jest on starszy i bardziej wyeksploatowany, tym gorzej poradzi sobie zimą, przez co może zawieść w najbardziej niespodziewanym momencie.
Dobrym nawykiem powinna być więc regularna wymiana akumulatora, przynajmniej co kilka lat. Nie zaszkodzi też przed nadejściem zimy przeprowadzić jego diagnostykę, nie zapominając przy tym, że za nadmierne obciążenie ogniwa odpowiadać może też wadliwie działająca instalacja elektryczna pojazdu.

Przed pojawieniem się mrozów solidnie wyczyść cały akumulator

Na pojawienie się zimowych problemów z akumulatorem wpływ mogą mieć jego zabrudzona powierzchnia i klamry. Do czyszczenia możemy użyć sprężonego powietrza.

Chroń akumulator przed rozładowaniem, przenieś go w ciepłe miejsce

Jeżeli akumulator rozładuje się w mrozie, będziemy mieli ogromne problemy z jego ponownym naładowanie. Gdy dojdzie do tego w trasie, będziemy zmuszeni do wymiany baterii lub wezwania pomocy drogowej. Bateria w naturalny sposób zacznie się rozładowywać, jeśli pozostawimy ją na dłuższy czas w samochodzie zaparkowanym na mrozie.
Jeśli planujemy nie korzystać z auta przez dłuższy czas, dobrym rozwiązaniem jest wymontowanie akumulatora i przeniesienie go w suche i ciepłe miejsce, gdzie będzie czekał na ponowne uruchomienie. Rozwiązanie to pozwoli uniknąć frustracji związanej z pierwszym odpalaniem silnika po dłuższym przestoju.

Kup specjalny ocieplacz na akumulator

Jeżeli nie mamy ochoty za każdym razem wyciągać akumulatora, gdy planujemy na dłuższy czas zostawić auto na mrozie, alternatywą jest kupno specjalnych ocieplaczy. Są to specjalne pokrowce, które zakłada się na baterię. Dzięki temu jest ona chroniona przed nagłymi spadkami temperatury.
Ponadto gadżet chroni też ogniwo przed zabrudzeniem. Cena ocieplaczy zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych. W sklepach znajdziemy też markowe produkty przeznaczone dla akumulatorów konkretnych producentów.
Zdjęcie: Envato Elements