Data publikacji:

Jak zabezpieczyć WC przed szczurami?

Historie o szczurach kanałowych w domu mają wiele wspólnego z prawdą. Małe, inteligentne gryzonie są w stanie przecisnąć się przez niewielkie otwory, a na dodatek doskonale pływają, dlatego dotarcie do domu lub mieszkania rurami kanalizacyjnymi nie stanowi dla nich większego problemu. Sprawdź, jak zabezpieczyć WC przed szczurami oraz co robić, gdy nieproszony gość znajdzie się w twojej toalecie.
jak zabezpieczyć wc przed szczurami

Szczur kanałowy w domu

Szczury to małe, zwinne gryzonie, wyróżniające się sprytem i inteligencją. To jednak niejedyne cechy, dzięki którym zwierzęta te doskonale radzą sobie w trudnych warunkach. Szczury potrafią świetnie pływać i żywią się niemal wszystkim, co ułatwia im przeżycie w trudnych warunkach. Ostre pazury pozwalają im doskonale chwytać się różnych powierzchni, a mocne zęby przegryzać metal i beton.
Szczury w rurach nie są tylko miejską legendą: zwierzęta żyjące w kanałach bez większych przeszkód mogą przedostać się rurami do mieszkania lub domu. Taka wizja wzbudza w wielu osobach przerażenie. I nie ma się co dziwić – nikt z pewnością nie chciałby zastać takiego lokatora podczas wizyty w WC…
Czasem szczur w WC manifestuje swoją obecność jeszcze zanim go zobaczysz. O wizycie gryzonia w kanalizacji może świadczyć odgłos drapania i stukania w rurach. Warto przyjrzeć się rurze odpływowej z WC – jeśli jest nadgryziona, prawdopodobnie masz do czynienia ze szczurem w toalecie.
Ważne: szczury mogą przedostać się do mieszkania nie tylko poprzez miskę WC. Zwierzęta bez problemu pokonają rurę odpływową pralki, wanny oraz umywalki.

Jak zabezpieczyć WC przed szczurami?

Szczur w toalecie to koszmar niejednej z osób. Na wizytę gryzonia narażone są w szczególności domy jednorodzinne lub mieszkania parterowe. Trzeba jednak podkreślić, że znane są przypadki szczurów w toalecie na 10 piętrze… Co zrobić, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się nieproszonego gościa?
  • Prostym sposobem na uniknięcie wizyty szczura jest założenie bariery antyszczurowej na rurę kanalizacyjną. To specjalna zaślepka, która ograniczając dostęp do światła, zniechęca szczury do dalszej wędrówki rurami. Dodatkowo uszczelka utrudnia przejście, ponieważ otwiera się tylko w jedną stronę.
  • Nie wylewaj resztek jedzenia do rur kanalizacyjnych. Ich zapach może zwabić szczury, które mają bardzo dobry węch.
  • Niektóre osoby rekomendują umieszczenie w okolicy WC odstraszacza ultradźwiękowego. Urządzenie emituje dźwięki niesłyszalne dla człowieka, za to bardzo nieprzyjemne dla szczura. Uwaga – sprzęt ten może oddziaływać na zwierzęta domowe.

Szczur w toalecie: co robić?

Jeśli szkodnik zaczął już nawiedzać twoją toaletę, najlepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do profesjonalnej firmy deratyzacyjnej. Zdecydowanie odradzamy samodzielne łapanie czy zabijanie szczura – zwierzęta te często osiągają duże rozmiary, mogą boleśnie podrapać i pogryźć, gdy czują się zagrożone. Szczury stanowią zagrożenie dla zwierząt domowych, w szczególności psów i kotów, ponieważ są źródłem wielu groźnych chorób. Profesjonalny deratyzator pozbędzie się gryzonia szybko i bezpiecznie, stosując odpowiednio dobraną pułapkę.
Pamiętaj, że szczury to zwierzęta żyjące stadnie. Pojawienie się jednego z nich w toalecie może oznaczać, że w okolicy znajdują się kolejne osobniki. W związku z tym deratyzator może zdecydować o pozostawieniu w toalecie trutek i pułapek na kolejne szczury.
Zdjęcie: Evanto Elements