Data publikacji:

Jak zgrać zdjęcia z telefonu na pendrive?

Fani cyfrowej fotografii wiedzą dobrze, że trudno opanować się przed uwiecznieniem na kilkudziesięciu ujęć tego samego obiektu, pozostawiając wybór najlepszego z nich „na później”. Biblioteka zdjęć w telefonie, z którą nie sposób się rozstać, rośnie więc każdego dnia jak na drożdżach. Czasami zachodzi więc potrzeba przerzucenia archiwum na innych nośnik pamięci lub przeniesienie ich na komputera. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku jest więc teoretycznie poręczny pendrive. W artykule radzimy, jak zgrać zdjęcia z telefonu na pendrive?
jak zgrać zdjęcia z telefonu na pendrive
Dzisiejsze smartfony to w gruncie rzeczy miniaturowe wielozadaniowe komputery, na których możemy wykonać dziesiątki różnych, często bardzo zaawansowanych zadań. Pojawia się zatem pytanie, czy jednak można podłączyć do nich przenośny napęd USB? Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Jeżeli jesteśmy właścicielami telefonu z systemem Android lub jego pochodną (tu kłaniają się najnowsze urządzenia firmy Huawei), możemy bezpiecznie i bez żadnych dodatkowych kroków połączyć go z pendrive. Opcja ta dotyczy oczywiście również tabletów napędzanych tym OS-em.
Android posiada wbudowaną funkcję rozpoznawania i komunikowania się z zewnętrznymi urządzeniami USB. Zazwyczaj korzystamy ją podłączając myszki, klawiatury, gamepady, mikrofony lub słuchawki. Równie dobrze mogą to być jednak dyski zewnętrzne.
Aby przeprowadzić operację transferu plików w pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w odpowiedni kabel. Większość pendrive’ów wciąż korzysta ze standardowych portów USB typu A. W nowoczesnych smartfonach spotkamy się już wyłącznie z portami USB-C. Kabel musi posiadać oczywiście jedną końcówkę żeńską (dla nośnika pamięci), a także męską (dla telefonów). Kable tego typu noszą nazwę przejściówek, adapterów lub przewodów OTG. Do skopiowania zdjęć możemy jednak użyć też popularnych hubów USB.
Uwaga! Aby pendrive był widziany przez telefon, musi być sformatowany zgodnie ze standardem FAT32 lub exFAT. Informację na ten temat uzyskamy na komputerze, klikając w ikonkę wymiennego dysku i otwierając jego właściwości. W razie potrzeby z tego samego menu możemy wybrać komendę „formatuj” i wymazując wszystkie zapisane dane, zmienić format zapisu danych.
Opcjonalnie możemy zawsze zaopatrzyć się w pendrive z końcówką USB-C, który podłączymy bezpośrednio do portu w smartfonie.
Ostatnim etapem kopiowania zdjęć z telefonu na pendrive jest oczywiście połączenie obu urządzeń. Telefon powinien automatycznie wykryć nowy napęd. Fotografie kopiujemy bezpośrednio z poziomu galerii grafik, wybierając opcję przesyłania plików na dysk USB.
Po zakończeniu przenoszenia danych upewnijmy się, że skopiowaliśmy wszystko, co chcieliśmy. Aby uniknąć uszkodzenia napędu przed jego odłączeniem warto ręcznie odinstalować urządzenie w teflonie. Menu pozwalające na tą akcję będzie widoczne na ekranie.