Data publikacji:

Jak podłączyć telefon do monitora?

Podłączenie telefonu do monitora to rozwiązanie, które może przydać się w wielu mniej i bardziej oczywistych sytuacjach. W praktyce bowiem telefon staje się obecnie wielozadaniowym urządzeniem, które pozwala z powodzeniem przeglądać strony internetowe, oglądać filmy czy wykonywać wiele obowiązków związanych z pracą. Niemniej jednak robienie tego wszystkiego na małym ekranie jest bardzo mało wygodne, dlatego też do takich zadań warto podłączyć telefon do monitora, by tym samym uzyskać większy obraz. Jak to zrobić? Przedstawiamy w dalszej części artykułu.
jak podłączyć telefon do monitora

Zalety podłączenia telefonu do monitora

Najważniejszą z zalet łączenia telefonu z monitorem jest bezpieczeństwo dla oczu. Przeglądanie zdjęć czy filmów na małym ekranie jest bowiem nie tylko bardzo uciążliwe, ale również szkodliwe dla wzroku. Dzięki wykorzystaniu ekranu komputerowego ograniczamy więc szkodliwość spędzania wielu godzin przed telefonem, co znacząco wpływa na poprawę komfortu pracy.
Wykorzystanie monitora może być również bardzo przydatne, jeśli chcemy chociażby grać w gry czy używać aplikacji, które są dostępne wyłącznie na urządzeniach mobilnych. Dzięki temu telefon może z powodzeniem służyć jako centrala rozrywkowa, zapewniając możliwości bardzo zbliżone do chociażby komputera czy konsoli.
Telefon z połączonym monitorem to również przydatne rozwiązanie, jeśli pracujemy zdalnie i oprócz komputera chcielibyśmy mieć urządzenie obsługujące pakiet Office. Sprawdza się to idealnie, jeśli prowadzisz firmę czy pracujesz zdalnie, co jak wiadomo w czasie pandemii stało się bardzo popularną formą wykonywania swoich obowiązków.
Podłączenie telefonu do monitora to również bardzo dobra alternatywa dla zakupu komputera. Płacąc bowiem za jedno urządzenie, możemy wyposażyć się w stację roboczą, która nie tylko sprawdzi się jako telefon, ale pozwoli na wykonywanie tych samych zadań, do których przystosowany jest komputer. Pozwala to na duże oszczędności i jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na wydatek związany z zakupem komputera, a potrzebują urządzenia do pracy.

Jak podłączyć smartfon do monitora?

Najważniejszym elementem, który należy sprawdzić jeszcze przed przystąpieniem do podłączania telefonu z monitorem, jest to, czy dane urządzenia posiada niezbędne oprogramowanie. Tryb PC pozwala bowiem na podłączenie telefonu do stacji dokującej, a jej następnie do monitora.
Drugim istotnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest oczywiście odpowiednie gniazdo w naszym monitorze. O ile w przypadku nowych urządzeń nie ma obaw, że nie będzie on wyposażony któryś z rodzajów HDMI, o tyle starsze modele takowy problem mogą mieć. W takiej sytuacji niezbędne będzie zastosowanie adapterów, które pozwolą na połączenie dwóch odmiennych kabli.

Sposoby na połączenie telefonu z monitorem za pomocą kabla

Połączenia przewodowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które dzięki swojej prostocie jest najczęściej stosowane, daje użytkownikom kilka możliwości przesyłu obrazu. Możemy bowiem użyć w tym celu kabla HDMI, w wersji micro lub mini.
Są to złącza bardzo popularne w laptopach i tabletach, w których znajdziemy jeden z tych standardów. W przypadku różnych typów złącza HDMI, konieczne będzie zastosowanie przejściówki, jednak jest to koszt kilkunastu złotych i w żaden sposób nie wpływa to negatywnie na jakość przesyłanego obrazu.

Jak podłączyć telefon do monitora przez USB?

Alternatywą dla połączenia HDMI są złącza micro-USB, które znajdziemy w praktycznie każdym telefonie. Oczywiście rozwiązanie to ma swoje plusy i minusy, ponieważ niezbędne będzie zastosowanie adaptera lub odpowiedniej przejściówki – tylko nieliczne monitory posiadają wbudowane złącza USB.
Pomimo konieczności zakupu odpowiedniego adaptera jest to wyjątkowo praktyczna i tania opcja łączenia monitora z telefonem. Posiadamy wówczas dostęp do szerokiego wyboru złączy, które można stosować wymiennie w różnych sytuacjach. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w pracy, w domu, czy na uczelni, w asortymencie posiadanych końcówek zawsze znajdziemy tę odpowiednią.

Użytkowanie stacji dokującej

W przypadku połączenia telefonu z monitorem z wykorzystaniem stacji dokującej niezbędne jest jej odpowiednie podłączenie. Tutaj bowiem oprócz podłączenia samego telefonu do urządzenia za pomocą złącza micro łączymy również urządzenie z monitorem za pomocą kabla HDMI. Sama stacja dokująca musi być również podłączona do źródła zasilania, by móc prawidłowo działać.
Z pomocą stacji telefon możemy również przekształcić w pełnoprawne urządzenie multimedialne, poprzez połączenie myszki czy klawiatury. Dzięki temu możemy korzystać z telefonu jak z komputera, co jest niebywałą zaletą podłączenia go do monitora.
Port USB w adapterze można potraktować również jako podłączenie do zewnętrznego dysku twardego, co również bardzo mocno usprawnia pracę i pomaga w przechowywaniu ważnych danych.

Jak podłączyć telefon do monitora w inny sposób?

Jak podłączyć monitor do telefonu? Podłączenie telefonu do monitora można przeprowadzić na wiele sposobów. Czasami zdarza się, że chcąc podłączyć monitor do telefonu, okazuje się, że mamy do dyspozycji tylko jedno gniazdo USB, które być może aktualnie jest zajęte. Wówczas dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z możliwości łączenia (prawie) bezprzewodowego.
W tym przypadku świetnie sprawdzi się przykładowo Google Chromecast – ma on postać niewielkiego dysku z wejściem HDMI, które jest wykorzystywane na tyle rzadko, że z pewnością będzie wolne.
Jest to niewielkie urządzenie z aplikacją działającą w tle. Jak podłączyć Chromecast? Żeby je wykorzystać, konieczne jest pobranie darmowej aplikacji na telefon, a następnie sparowanie smartfonu z urządzeniem, które działa zarówno w przypadku modeli z systemem operacyjnym Android, jak i iOS. Oczywiście dysk posiada też wejście USB-C, zatem może funkcjonować prawidłowo zarówno z aplikacją, jak też tradycyjnie – przewodowo.

Aplikacje Smart View lub Screen Mirror+

Aplikacja Smart View dedykowana jest systemowi Android, natomiast Screen Mirror+ to opcja dla posiadaczy urządzeń Apple oraz systemu iOS. Narzędzia te umożliwiają łączenie ze sobą treści wyświetlanych na smartfonie, komputerze oraz telewizorze, zatem ich zastosowanie jest dość wszechstronne. Podstawą ich prawidłowego działania jest podłączenie obu urządzeń do tej samej sieci Wi-Fi. Następnie wystarczy pobrać aplikację oraz działać zgodnie z poleceniami wyświetlanymi na ekranie. Wśród zalet tego rozwiązania można wymienić to, że:
 • dzięki niemu można parować ze sobą wszystkie podstawowe urządzenia elektroniczne znajdujące się w domu,
 • w przypadku połączenia telefonu z telewizorem można wykorzystywać go jako pilot,
 • aplikację obsługują nawet starsze wersje Windowsa, bo od 7 wzwyż.
 • Opcje Samsung DeX i Huawei Easy Projection

  Opcje Samsung DeX i Huawei Easy Projection dostępne są w wybranych smartfonach Samsung oraz Huawei. Żeby z nich skorzystać, trzeba będzie zakupić przejściówkę z USB-C na HDMI.
  Najlepiej, jeżeli adapter ma formę kostki, w której znajdziemy kilka różnych wejść. Wówczas będzie można podpiąć do niego również myszkę lub klawiaturę. Przy pomocy kabla HDMI łączymy ze sobą adapter oraz monitor, a za pośrednictwem kabla lub ładowarki do telefonu USB-C łączymy adapter z dowolnym gniazdkiem w domu, podłączając go do prądu.
  Teraz łączymy adapter z telefonem, kierujemy się do centrum zarządzania i wybieramy jedną z dwóch opcji w zależności od posiadanego telefonu – Samsung DeX lub Huawei Easy Projection. Chociaż ta wersja łączenia smartfonu z komputerem wydaje się dość skomplikowana, pozwala na prawdopodobnie najszersze wykorzystanie sprzętów, które posiadamy.

  Jak podłączyć telefon do komputera jako monitor?

  W większości smartfonów, które obecnie znajdują się na rynku, wbudowany jest tryb PC, który pozwala na wykorzystywanie ich dokładnie w taki sam sposób jak monitor. Żeby wykonywanie poszczególnych czynności było wygodne, można podpiąć do niego nawet myszkę czy klawiaturę.
  Interfejs trybu desktopowego przypomina pracę z Windowsem. Tryb stacjonarny w telefonie ma też jednak swoje wady – prawdopodobnie żaden smartfon nie będzie oferował takiej mocy obliczeniowej jak laptop czy komputer nawet ze średniej półki cenowej.

  Jak podłączyć telefon do monitora? Krótkie podsumowanie

  Planując wykorzystanie telefonu jako mobilnego komputera, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o jego możliwościach. Nie każdy smartfon jest bowiem w stanie zagwarantować moc obliczeniową i odpowiednią jakość prezentowanego obrazu. Dlatego też do takich zadań warto wybierać urządzenia, które mają nie tylko bardzo mocne podzespoły, ale i są przeznaczone do właśnie takich zadań.
  Producenci telefonów przygotowali również stacje dokujące, które wykorzystują pełny potencjał podłączonego urządzenia. Najpopularniejsze z nich to Samsung DeX, Dell DA300 czy Elgato Thunderbolt 3. Oczywiście tutaj wybór urządzenia bardzo mocno uwarunkowany jest jego możliwościami oraz złączami, które posiada. Dlatego też warto przed zakupem dokładnie sprawdzić, jakie możliwości oferuje dane urządzenie i z jakimi sprzętami jest kompatybilne.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Karolina Grad
  Karolina Grad

  Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!