Data modyfikacji:

Jak zorganizować wesele?

Gratulacje! Zaręczyliście się i myślicie o ślubie oraz weselu? Z pewnością zastanawiacie się, od czego tak właściwie zacząć, jeśli chodzi o przygotowanie uroczystości. Jak zorganizować wesele? O czym obowiązkowo należy pamiętać? Jak zorganizować małe i tanie wesele lub ślub w plenerze? Na czym można i warto zaoszczędzić? Zapoznajcie się z naszym poradnikiem i przygotujcie swoją wymarzoną ślubną uroczystość. 

Jak zorganizować wesele? Najważniejsze pytania 

Sala, muzyka, kościół lub Urząd Stanu Cywilnego, jedzenie, dekoracje, stroje, goście… Samo myślenie o zorganizowaniu ślubu i wesela może przyprawić o zawrót głowy. Nic dziwnego – to impreza jedyna w swoim rodzaju i z pewnością zależy Wam, żeby dzień waszych zaślubin udał się perfekcyjnie. 
Od czego zacząć organizowanie ślubu i wesela? Przede wszystkim, zanim podejmiecie jakiekolwiek kroki, powinniście wspólnie przedyskutować kilka istotnych kwestii, które zadecydują o całokształcie i kosztach imprezy: 
  • Jaki chcecie ślub: kościelny czy cywilny? 
  • Jaki możecie przeznaczyć budżet na wyprawienie ślubu i wesela? 
  • Ilu gości planujecie zaprosić? 
  • Kiedy chcecie zorganizować wesele? Wolicie np. latem czy zimą? Za rok czy np. za trzy lata? 
  • Gdzie chcecie wyprawić przyjęcie? Wolicie np. kameralną restaurację czy salę weselną poza miastem? 
  • Czy planujecie muzykę? Jeśli tak, to wolicie zespół czy DJ-ja? 
  • Czy planujecie mieć pamiątkę w postaci zdjęć i nagrania z uroczystości? 
  • Czy planujecie dodatkowe atrakcje, np. fotobudkę, animatora zabaw dla dzieci? 
Odpowiedź tylko na te pytania pomoże wam w znacznym stopniu poukładać sobie najważniejsze kwestie związane z całą uroczystością zaślubin. 

Jak zorganizować ślub? Charakter ślubu 

Zacznijcie od podjęcia decyzji o charakterze ślubu. Chcecie powiedzieć sobie „tak” przed ołtarzem czy wystarczy wam Urząd Stanu Cywilnego? Ślub kościelny oraz cywilny to najpopularniejsze opcje zaślubin w Polsce. Z roku na rok coraz więcej par decyduje się na ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego. W 2021 r. tylko w Krakowie zawarto o 500 ślubów cywilnych więcej niż kościelnych. 
Do zawarcia ślubu cywilnego niezbędne są dowody osobiste i akty urodzenia (skrócone) narzeczonych. W razie potrzeby należy również przygotować akt zgonu byłego współmałżonka lub wyrok sądu potwierdzający rozwód. 
Do zawarcia ślubu kościelnego potrzebujecie dowodów osobistych, metryki chrztu oraz zaświadczeń: o bierzmowaniu, odbytych naukach przedmałżeńskich, zapowiedziach (jeśli odbyły się w innej parafii) i spowiedzi. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, że tych dokumentów jest bardzo dużo i trudno o nich pamiętać, nie martwcie się – wszystkiego dowiecie się po odwiedzeniu kancelarii parafialnej parafii, w której pragniecie zawrzeć związek małżeński. Formalności jest o wiele mniej, jeśli któryś z narzeczonych z niej pochodzi. 
Wybór daty ślubu warto ustalić już po wyborze sali weselnej lub restauracji – znacznie łatwiej jest o miejsce w urzędzie lub w kościele niż na sali bankietowej. 
Jeśli myślicie o ślubie w plenerze, warto dowiedzieć się bezpośrednio od urzędników lub księdza, jakie formalności należy wypełnić. O tym, czy kościelny ślub może odbyć się w plenerze, decydują poszczególne diecezje i nierzadko należy ubiegać się o specjalną zgodę od biskupa. 

Określenie budżetu 

Budżet tak naprawdę definiuje całe przyjęcie weselne: miejsce uroczystości, liczbę gości, na którą możecie sobie pozwolić, oraz ewentualne dodatkowe atrakcje. Niestety koszt przyjęcia to co najmniej kilkanaście tysięcy złotych, dlatego narzeczeni często decydują się na różne kompromisy, np. zapraszają tylko najbliższą rodzinę i znajomych, organizują skromną kolację zamiast wystawnej imprezy lub nie decydują się na atrakcje dodatkowe, takie jak np. barman lub fotobudka. 
Koszty „talerzyka” to średnio 250 zł od osoby, ale warto pamiętać, że cena ta uzależniona jest od lokalizacji i prestiżu danego miejsca. Sala weselna to często największe koszty całej imprezy, jednak nie są one jedyne. Pamiętajcie m.in. o ubiorze, obrączkach, dekoracjach… 

Wesele – jak i kiedy zorganizować? Rezerwacja miejsca na imprezę 

Jeśli ustaliliście wstępnie budżet, który możecie przeznaczyć na wesele, zacznijcie szukać i rezerwować miejsce na przyjęcie. Zazwyczaj właśnie zarezerwowanie sali definiuje datę całej uroczystości zaślubin. Pamiętajcie bowiem, że szczególnie sale bankietowe mają mocno napięte grafiki, szczególnie w miesiące letnie oraz soboty. Czas oczekiwania na wymarzoną salę może wynosić nawet kilkanaście miesięcy! Miesiące zimowe lub piątki są mniej obleganymi terminami (piątki też nierzadko są tańsze). 

Liczba gości na weselu 

Na tradycyjnych przyjęciach weselnych, które odbywają się na sali bankietowej i trwają do białego rana, średnio zapraszanych jest około 100–150 osób z rodziny i znajomych. Na skromniejszych weselach (np. uroczysty obiad w restauracji), które często organizowane są po ślubach cywilnych, najczęściej świętuje o co najmniej połowę mniej osób: około 30–50, i zazwyczaj są to rodzice, rodzeństwo, dziadkowie i najbliżsi znajomi narzeczonych. 

Jak zorganizować przyjęcie weselne na 30 osób? 

Mniej osób na przyjęciu weselnym to z pewnością o wiele mniejsze koszty całej imprezy, stąd też małe wesela są coraz popularniejszymi rozwiązaniami. Jak zorganizować przyjęcie weselne na 30 osób? W takim wypadku najlepiej jest zorganizować wyżej wspomniany uroczysty obiad w restauracji, który potrwa kilka godzin zamiast kilkunastu. Na mniej osób łatwiej też znaleźć lokal, który zorganizuje uroczystość.  

Jak zorganizować wesele? Co dalej? 

Macie już zarezerwowany termin sali i ślubu, czas pomyśleć o kolejnych, nie mniej istotnych kwestiach. Równie szybko warto poszukać oprawy muzycznej, fotografa oraz kamerzysty, ponieważ na usługi najpopularniejszych artystów jest spory popyt i trudno zarezerwować termin. 
Obrączki, garnitur i suknia ślubna, obuwie, zaproszenia, dekoracje ślubne, makijaż, ewentualny wynajmem auta czy dodatkowe atrakcje to niezbędne elementy zaślubin, jednak ich nie trzeba rezerwować na samym początku organizowania wesela. Miejcie je „z tyłu głowy”, ale nie przywiązujcie do nich aż takiej wagi już na samym wstępie. 
I pamiętajcie – organizacja wesela nie jest tak straszna, jak na początku wygląda. Popytajcie wśród znajomych, może mają sprawdzone usługi i miejsca. Inne pary chętnie opowiedzą wam o swoich doświadczeniach. Odwiedźcie targi ślubne, przeglądajcie strony internetowe poświęcone tej tematyce – z pewnością traficie na ciekawe i tanie rozwiązania. 
Zdjęcie: halfpoint / Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus