Data publikacji:

Jak zrobić antenę TV?      

Rosnąca popularność serwisów streamingowych oraz VOD, a także bardzo szeroka dostępność do telewizji satelitarnej i kablowej nie sprawiły, że przestaliśmy oglądać naziemne kanały. Wciąż dla dużej grupy Polaków programy cyfrowe obierane za pomocą zwykłych anten są jedynym sposobem na skorzystanie z radia i telewizji. Z artykułu dowiesz się, jak zrobić antenę TV i czy będzie ona skuteczna jak model kupiony w sklepie. 
antena tv

Dostępny w Polsce cyfrowy sygnał telewizyjny daje możliwość odbierania wielu kanałów w wysokiej rozdzielczości, a także, w zależności od woli nadawców, skorzystania z funkcji multimedialnych, takich jak zmiana ścieżki dźwiękowej czy podgląd harmonogramu nadawanych programów. Panuje więc błędne przekonanie o tym, że sygnał w technologii DVB-T oraz DVB-T2 (od 30 czerwca 2022), który odpowiada za transmisję TV, wymaga specjalistycznej anteny, wyposażonej w specjalne chipy odbiorcze. 

Przeczytaj także: Jaki telewizor do odbioru telewizji DVB-T2?

W rzeczywistości za odczytanie sygnału cyfrowego odpowiada telewizor lub specjalny dekoder. Telewizję w jakości HD można więc oglądać nawet korzystając z ponad dwudziestoletniej anteny. Oczywiście wszystko zależy tu od siły sygnału w naszej okolicy oraz ewentualnych przeszkód na jego drodze. 

Osoby znające podstawy fizyki oraz elektroniki wiedzą dobrze, że anteny to w rzeczywistości niezwykle proste konstrukcje służące do odbierania fal elektromagnetycznych o różnej częstotliwości. Ich zbudowanie jest na tyle proste, że możemy je niskim kosztem złożyć samodzielnie w domu. Potrzebujemy do tego celu tylko kilku podstawowych materiałów oraz narzędzi. 

Jak własnoręcznie zrobić antenę do cyfrowej telewizji naziemnej? 

Hobbyści i entuzjaści zajmujący się samodzielnym konstruowaniem anten TV podchodzą do tego zadania na różne sposoby i przy użyciu różnych materiałów. Popularnymi i względnie łatwymi do złożenia w domowych warunkach są anteny typu Kharchenko, które można wykorzystać nie tylko do odbioru telewizji, ale też radia. 

Antena z kabla  

Najprostsza forma anteny wykonana ze zwykłego kabla antenowego. Konstrukcja tego typu sprawdza się do odbioru telewizji, jeżeli w naszej okolicy z łatwością łapiemy silny sygnał. Ze względu na sposób budowy używa się jej bowiem głównie we wnętrzach, gdzie nie jest narażona na działanie wody lub dużej wilgoci. 

Antenę tę wykonujemy poprzez usunięcie izolacji z oplotu i rdzenia kabla na jego końcu. Tak odsłonięty przewód zwijamy w okrąg i łączymy z częścią przewodu, którą dotyka, W miejscu zetknięcia również usuwamy izolację i wiążemy ze sobą na stałe końcówkę z trzonem kabla. W poprawnym zabezpieczaniu takiej konstrukcji pomoże lutownica, a także taśma izolacyjna lub klej. Średnica okręgu wykonanego z kabla odpowiada ilości kanałów oraz zakresowi częstotliwości, jakie odbiera konstrukcja. Im jest ona większa, tym teoretycznie możemy liczyć na lepszy odbiór.  

Dokładne informacje na temat wzorów matematycznych umożliwiających obliczenie zakresu i mocy anteny znajdziemy w podręcznikach oraz internecie.  

Konstrukcję i wydajność okrężnej anteny zwiększamy, dodając kolejne połączone ze sobą pętle wykonane z tego samego kabla. Wszystkie powinny być symetryczne oraz posiadać identyczne wymiary. 

Antena biquad  

Nieco bardziej skomplikowaną lecz bardziej solidną wersją konstrukcji jest antena Kharchenko w wersji biquad. Do jej zbudowania potrzebować będziemy grubego drutu (o średnicy około 3 mm) wykonanego z mosiądzu lub miedzi. Są one dość elastyczne i nie łamią się podczas wyginania, przy czym nadają się także do lutowania. 

Z jednego metra drutu ostrożnie wyginamy kształt dwóch rombów o symetrycznych bokach, które są połączone ze sobą przy jednym z boków. Zaleca się, by długość boku każdej figury wyniosła 10,5 centymetrów. Końcówki drutu łączymy ze sobą za pomocą lutownicy.  

Uwaga! W miejscach lutowania usuwamy nożykiem ewentualnie istniejącą emalię zabezpieczającą powierzchnię drutu. 

W miejscu zetknięcia się dwóch rombów umieszczamy kabel antenowy. Jego czubek pozbawiamy izolacji i oplotu, a znajdujący się w środku przewód przymocowujemy do jednej z figur i solidnie lutujemy. Metalowy oplot lutujemy z kolei do przeciwległego drutu. Całość dla zabezpieczania zamykamy w puszce elektroinstalacyjnej, w której trzeba wykonać nacięcia i otwory pozwalające schować wrażliwą część anteny. 

Antena z puszek po piwie 

Popularną w internecie konstrukcją jest również antena telewizyjne wykonana z dwóch puszek po piwie, wieszaka lub kijka oraz drutów. Jeżeli została ona dobrze wykonana, może działać jako bardzo słaby odbiornik, sprawdzający się, jeżeli znajdujemy się blisko masztu telewizyjnego. Nie oznacza to jednak, że z puszek nie da się zbudować w pełni funkcjonalnego urządzenia. 

Jeden ze sprawdzonych przepisów sugeruje użycie czterech pustych aluminiowych puszek o objętości 0,5 litra. Konstrukcję rozkładamy na płycie z drewna lub tworzywa sztucznego. Metrowy drut przecinamy na pół, jego obie połówki układamy w centrum deski, symetrycznie wyginając obie końcówki w kierunkach jej brzegów, w kształt litery „U”. Wszystkie końcówki przewodów zawijamy w małe haczyki, w które wkręcamy śruby z gwintem przytrzymujące aluminiowe puszki. Oba kable łączy się za pomocą transformatora 300Ω/75Ω z wtyczką antenową.