Wadą nowego standardu jest jego niekompatybilność ze starszym, w związku z tym konieczna będzie wymiana telewizora na nowy, spełniający wymagania nowego standardu lub dokupienie odpowiedniego tunera w standardzie DVB T2. Warto przy tym zwrócić uwagę, że standard DVB T2 może występować w dwóch odmianach, starszej, używającej kompresji w standardzie H.264/AVC, nadawanej w różnych krajach UE, które wcześniej przeszły na nadawanie DVB T2 oraz nowszej, używającej bardziej wydajnego kodeka H.265/HEVC, która właśnie wchodzi do użytku w naszym kraju. W skrócie ten nowszy standard jest określany jako DVB T2/hevc. Głównym powodem zmiany standardu nadawania jest konieczność zwolnienia części zajętego pasma, które w przyszłości może zostać wykorzystane do przesyłania internetu bezprzewodowego.
Zasadniczo w sprzedaży powinny znajdować się aktualnie wyłącznie telewizory, które są dostosowane do obsługi nowego standardu, jednak aby mieć całkowitą pewność, że telewizor nie pochodzi z zapasów magazynowych należy dopytać sprzedającego o specyfikację sprzętu i wyszukać w niej właśnie frazę DVB T2/hevc, która potwierdzi, że odpowiedni tuner dvb t2 telewizor już posiada i spełnia aktualne standardy, przez co nie będzie miał problemu z odbieraniem sygnału cyfrowej telewizji naziemnej.
A co w przypadku posiadanego już telewizora? Jak sprawdzić czy obsługuje on nowy standard? W niektórych lokalizacjach prowadzone są już transmisje testowe kanałów w nowym systemie. Łatwo można je rozpoznać po dopisku "HEVC" w nazwie. Jeśli po automatycznym wyszukiwaniu kanałów udało nam się znaleźć kanały z takim właśnie dopiskiem i odtwarzają one poprawnie zarówno dźwięk jak i obraz to posiadany przez nas odbiornik telewizyjny jest całkowicie zgodny z nowym standardem nadawania i nie wymaga wymiany.
Jeśli jednak nie udało nam się wyszukać żadnego takiego kanału to istnieje prawdopodobieństwo, że w okolicy nie są jeszcze prowadzone żadne transmisje testowe lub nasz telewizor może nie obsługiwać nowego standardu. Może także wystąpić sytuacja, iż telewizor wyszuka kanały nadawane w standardzie DVB T2/hevc, jednak dźwięk lub obraz nie będzie poprawnie dekodowany, wtedy musimy przygotować się na zakup odpowiedniego telewizora.
Przełączanie nadajników na nowy standard będzie odbywać się w czterech etapach, zaczynając od województw lubuskiego i dolnośląskiego, w drugim etapie przełączone zostaną pozostałe nadajniki w zachodniej części naszego kraju, następnie w trzecim etapie przełączony zostanie rejon południowo-wschodni, a w ostatnim część północno-wschodnia czyli województwo lubelskie, mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie.
Dodatkową opcją związaną z nowym standardem będzie możliwość odbierania tzw. telewizji hybrydowej HbbTV, jednak do tego wymagane jest podłączenie telewizora do internetu. Telewizja hybrydowa umożliwi przesyłanie dodatkowych treści powiązanych z transmisją i uzupełniających jej przekaz. Pełnię możliwości telewizji hybrydowej poznamy zapewne w najbliższej przyszłości.
Podsumowując, jesteśmy obecnie na etapie wdrażania nowego standardu transmisji sygnału cyfrowej telewizji naziemnej, do odbioru którego niezbędny jest odpowiedni, spełniający standardy nadawania w systemie dvb t2 hevc telewizor. Większość obecnie dostępnych telewizorów jest w pełni dostosowanych do obsługi nowego standardu, jednak przed zakupem należy zweryfikować czy w specyfikacji lub na pudełku wybranego modelu znajduje się informacja o obsłudze nowego formatu nadawania.
Jeśli takiej informacji nie znajdziemy to najprawdopodobniej wybrany model działa wyłącznie w starszym standardzie. Nowy format nadawania stanie się obowiązującym standardem już w ciągu najbliższych kilku miesięcy i docelowo od 1 lipca 2022 całkowicie zastąpi starszy sposób emisji sygnału, wtedy też telewizory DVB-T2 hevc będą jedyną możliwością odbierania cyfrowej telewizji naziemnej.