Data modyfikacji:

Jaki telewizor do odbioru telewizji DVB-T2?

Prędzej czy później każdy z nas stanie przed dylematem związanym z wymianą telewizora na nowy model. Przyczyny mogą być różne, jednak niezależnie od tego czy zmieniamy telewizor z powodu awarii starego odbiornika czy powodem jest to, że przestał on spełniać nasze oczekiwania to wybierając nowy telewizor warto pamiętać o kwestii kompatybilności z aktualnymi standardami nadawania sygnału. Obecnie wdrażany jest nowy standard transmisji cyfrowej telewizji naziemnej kodowany przy użyciu DVB T2 hevc. Jeśli więc zastanawiasz się jaki telewizor dvb t2 wybrać, to ten artykuł może Ci pomóc w znalezieniu najlepszego rozwiązania dla siebie.
telewizor

Czym jest DVB T2?

Przede wszystkim zacznijmy od zdefiniowania tego czym jest tak dokładnie jest DVB T2. W dużym skrócie jest to standard nadawania (transmisji) danych multimedialnych, czyli obrazu i dźwięku w cyfrowej telewizji naziemnej drugiej generacji. System ten jest wprowadzany w naszym kraju właśnie w tym roku i zastąpi on stosowany już od kilkunastu lat standard DVB T. Zaletami nowego standardu jest wydajniejsze kodowanie sygnału, przez co zajmuje on węższe pasmo, co pozwala zmieścić w nim więcej kanałów lub przesyłać te kanały w wyższej jakości.

Wadą nowego standardu jest jego niekompatybilność ze starszym, w związku z tym konieczna będzie wymiana telewizora na nowy, spełniający wymagania nowego standardu lub dokupienie odpowiedniego tunera w standardzie DVB T2. Warto przy tym zwrócić uwagę, że standard DVB T2 może występować w dwóch odmianach, starszej, używającej kompresji w standardzie H.264/AVC, nadawanej w różnych krajach UE, które wcześniej przeszły na nadawanie DVB T2 oraz nowszej, używającej bardziej wydajnego kodeka H.265/HEVC, która właśnie wchodzi do użytku w naszym kraju. W skrócie ten nowszy standard jest określany jako DVB T2/hevc. Głównym powodem zmiany standardu nadawania jest konieczność zwolnienia części zajętego pasma, które w przyszłości może zostać wykorzystane do przesyłania internetu bezprzewodowego.

Jak sprawdzić czy dany telewizor wspiera DVB T2?

Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB T2? Biorąc pod uwagę występowanie różnych wersji standardu DVB T2 w różnych krajach warto pamiętać, że część telewizorów dostępnych za granicą może nie być dostosowana do odbioru sygnału telewizji nadawanego w Polsce. Jak w takim razie uchronić się przed nieprzyjemną niespodzianką i sprawdzić czy dany telewizor z wbudowanym dekoderem dvb t2 będzie w stanie odbierać sygnał DVB T2/hevc?

Zasadniczo w sprzedaży powinny znajdować się aktualnie wyłącznie telewizory, które są dostosowane do obsługi nowego standardu, jednak aby mieć całkowitą pewność, że telewizor nie pochodzi z zapasów magazynowych należy dopytać sprzedającego o specyfikację sprzętu i wyszukać w niej właśnie frazę DVB T2/hevc, która potwierdzi, że odpowiedni tuner dvb t2 telewizor już posiada i spełnia aktualne standardy, przez co nie będzie miał problemu z odbieraniem sygnału cyfrowej telewizji naziemnej.

A co w przypadku posiadanego już telewizora? Jak sprawdzić czy obsługuje on nowy standard? W niektórych lokalizacjach prowadzone są już transmisje testowe kanałów w nowym systemie. Łatwo można je rozpoznać po dopisku "HEVC" w nazwie. Jeśli po automatycznym wyszukiwaniu kanałów udało nam się znaleźć kanały z takim właśnie dopiskiem i odtwarzają one poprawnie zarówno dźwięk jak i obraz to posiadany przez nas odbiornik telewizyjny jest całkowicie zgodny z nowym standardem nadawania i nie wymaga wymiany.

Jeśli jednak nie udało nam się wyszukać żadnego takiego kanału to istnieje prawdopodobieństwo, że w okolicy nie są jeszcze prowadzone żadne transmisje testowe lub nasz telewizor może nie obsługiwać nowego standardu. Może także wystąpić sytuacja, iż telewizor wyszuka kanały nadawane w standardzie DVB T2/hevc, jednak dźwięk lub obraz nie będzie poprawnie dekodowany, wtedy musimy przygotować się na zakup odpowiedniego telewizora.

Do kiedy mam czas na wymianę telewizora?

Wszystko zależy od regionu, w którym mieszkasz, ponieważ nie ma jednej daty, kiedy sygnał DVB T zostanie wyłączony, a w jego miejsce zostanie włączony standard DVB T2/hevc. Zmiana sposobu nadawania zostanie przeprowadzona etapami, pomiędzy marcem a czerwcem 2022 i od 1 lipca w całym kraju jedynym standardem nadawania cyfrowej telewizji naziemnej będzie DVB T2.

Przełączanie nadajników na nowy standard będzie odbywać się w czterech etapach, zaczynając od województw lubuskiego i dolnośląskiego, w drugim etapie przełączone zostaną pozostałe nadajniki w zachodniej części naszego kraju, następnie w trzecim etapie przełączony zostanie rejon południowo-wschodni, a w ostatnim część północno-wschodnia czyli województwo lubelskie, mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie.

Co jeszcze warto wiedzieć o nowym standardzie?

Przy zmianie standardu nadawania można zastanawiać się nad wymianą posiadanej anteny, jednak w tym przypadku nie ma takiej konieczności, ponieważ do odbioru kanałów nadawanych w standardzie DVB T2/hevc z powodzeniem możemy używać dotychczasowej instalacji antenowej, gdyż nie wpływa ona na sposób kodowania sygnału.

Dodatkową opcją związaną z nowym standardem będzie możliwość odbierania tzw. telewizji hybrydowej HbbTV, jednak do tego wymagane jest podłączenie telewizora do internetu. Telewizja hybrydowa umożliwi przesyłanie dodatkowych treści powiązanych z transmisją i uzupełniających jej przekaz. Pełnię możliwości telewizji hybrydowej poznamy zapewne w najbliższej przyszłości.

Podsumowując, jesteśmy obecnie na etapie wdrażania nowego standardu transmisji sygnału cyfrowej telewizji naziemnej, do odbioru którego niezbędny jest odpowiedni, spełniający standardy nadawania w systemie dvb t2 hevc telewizor. Większość obecnie dostępnych telewizorów jest w pełni dostosowanych do obsługi nowego standardu, jednak przed zakupem należy zweryfikować czy w specyfikacji lub na pudełku wybranego modelu znajduje się informacja o obsłudze nowego formatu nadawania.

Jeśli takiej informacji nie znajdziemy to najprawdopodobniej wybrany model działa wyłącznie w starszym standardzie. Nowy format nadawania stanie się obowiązującym standardem już w ciągu najbliższych kilku miesięcy i docelowo od 1 lipca 2022 całkowicie zastąpi starszy sposób emisji sygnału, wtedy też telewizory DVB-T2 hevc będą jedyną możliwością odbierania cyfrowej telewizji naziemnej. 

Autor: Bogusław Bańka