Data modyfikacji:

Jak zrobić screena na komputerze? Poradnik

W przypadku wielu użytkowników komputerów, prędzej czy później, zajdzie potrzeba zrobienie tzw. screen ekranu. Jest to nic innego, jak plik graficzny, będący swoistą fotografią pulpitu systemu operacyjnego lub używanej aplikacji. Screen przydaje się wówczas, gdy chcemy np. przesłać szybko informację pomocy technicznej, która ilustruje problem z jakim się aktualnie zmagamy. Przydają się one także w podczas komunikacji ze współpracownikami w biurze. Ponadto są nieodłącznym elementem gamingowej kultury, pozwalając graczom na pochwalenie się jakimś szczególnie istotnym osiągnięciem. W artykule zebraliśmy najczęściej wykorzystywane sposoby na robienie screenów.
Jak zrobić screena na komputerze? Poradnik

Użycie przycisku „Print Screen” na klawiaturze

Najstarszy i teoretycznie najbardziej oczywisty sposób na zrobienie screena w każdej wersji Windowsa. Przycisk Print screen, który znajdziemy na praktycznie każdej klawiaturze, jest dziś bardzo rzadko używany, ale nadal spełnia swoją oryginalną funkcję, do jakiej został przeznaczony. Wciskając przycisk system automatycznie przechwytuje obraz ekranu naszego komputera.
Aby uzyskać plik musimy jednak włączyć jednak odpowiedni program. Może być to dowolna aplikacja do edycji grafiki, bez problemu możemy skorzystać z świetnie znanego Painta lub darmowego GIMP-a, a nawet z popularnego edytora tekstu, takiego jak Microsoft Word. Otwierając nowy plik wybieramy opcję „wklej” lub używamy kombinacji klawiszy „ctrl” + „v”. Przechowywany w systemowym schowku obraz zostanie wówczas wklejony do pliku. Teraz wystarczy tylko go zapisać.
Pamiętajmy, że system przechowuje w schowku wyłącznie jeden screen, po ponownym wciśnięciu „Print Screen” zostaje on zastąpiony kolejnym zrzutem ekranu. Grafika znika po zrestartowaniu komputera, a także jest nadpisywana, gdy kopiujemy inne treści.
Warto dodać, że niektóre programy (zwłaszcza gry) automatycznie zapisują pliki graficzne po wciśnięciu”Print Screen”, trafiają one do dedykowanego ku temu folderu.

Użycie kombinacji przycisków „Print Screen” i „Windows” na klawiaturze

Jeżeli nie chcemy bawić się programach graficznych z wklejaniem pliku ze schowka, znacznie szybsze jest skorzystanie z kombinacji przycisków „Print Screen” i „Windows”. System operacyjny zapisuje zrzut ekranu w folderze „Moje obrazy” znajdującym się w systemowych „Dokumentach”.

Skorzystanie z narzędzia „Wycinanie” w systemie Windows

Zrobienie screena ekranu możemy zostawić także w rękach systemowego windowsowego programu „Wycinanie”. Znajdziemy je korzystając z opcji systemowego wyszukiwania, do której dostęp uzyskujemy klikając prawym przyciskiem myszy w przycisk start na pasku systemowym. Po uruchomieniu narzędzia możemy zaznaczyć za pomocą ramki obszar ekranu, który chcemy zapisać pod postacią pliku (możemy wybrać jeden z kilku popularnych formatów graficznych). Narzędzie nie działał jednak w przypadku programów działających w trybie pełnoekranowym.

Skorzystanie z dedykowanego programu do robienie screenów

Opcjonalnie możemy skorzystać też z dedykowanych aplikacji do robienia screenów na PC. Po ich zainstalowaniu domyślnie aktywujemy wciskają przycisk Print Screen, zastępują bowiem jego domyślną funkcję. Przewagą aplikacji są większe możliwości konfiguracji, co pozwala np. na dopasowanie rozdzielczości lub typu pliku graficznego, w jakim jest zapisywany zrzut ekranu. Wśród popularnych darmowych programów tego typu można wymienić np. Lightshot lub Greenshot.
Zdjęcie: Envato Elements