Data modyfikacji:

Jak zwolnić miejsce na dysku C? Przydatne narzędzia

Na przeciętnym dysku komputera stacjonarnego lub laptopa przechowujemy wiele gigabajtów, a czasami i terabajtów danych. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że dysk jest nie tylko magazynem plików, wpływa on również w dużym stopniu na wydajność systemu operacyjnego oraz szybkość działania aplikacji, począwszy od edytorów tekstu, a skończywszy na najnowszych grach. Dlatego tak ważne jest dbanie o to, by na naszych napędach zawsze znajdowała się odpowiednia ilość wolnego miejsca. W artykule radzimy, jak oczyszczać dyski komputera i jakich programów warto używać do tego celu.
Hard Drive Clean Up

Czemu warto dbać o odpowiednią ilość wolnego miejsca na dysku C?

W każdej chwili na naszym komputerze uruchomionych jest wiele różnych procesów systemowych, wiele z nich potrzebuje do działania dysku, na którym zapisuje tymczasowe dane. Dlatego pecet zaczyna się powoli „krztusić”, gdy jego napędy zaczynają się przepełniać. Zjawisko to nasila się zwłaszcza, gdy dotyczy ono partycji systemowej, na której zainstalowany jest Windows. Tradycyjnie przypisana jest jej litera C.
Przy przepełnionym dysku C zauważamy dość szybko, że niektóre programy znacząco spowalniają lub w ogóle odmawiają posłuszeństwa, a sam Windows ładuje się po zrestartowaniu nawet przez wiele minut. Sytuacja ta występuje zazwyczaj, gdy ilość wolnego miejsca na partycji sięga zaledwie kilku procent ogólnej wielkości dysku. Niestety, zwłaszcza na laptopach, podczas normalnego użytkowania komputera bardzo często zbliżamy się do tej krytycznej granicy, zwłaszcza jeżeli nie robimy regularnych porządków.

Jak zwolnić miejsce na dysku C w Windowsie?

Ręczne usuwanie niepotrzebnych plików

Najprostsza metoda na zwolnienie dysków twardych to ręczne usunięcie największych plików. Nasze pierwsze kroki powinny skierować się do systemowych folderów Dokumenty i Obrazy. Bardzo często wiele gigabajtów zajmować będą nasze zdjęcia lub wideo przeniesione np. z telefonu lub aparatu. Jeżeli używamy komputera do pracy, warto sprawdzić stare foldery w poszukiwaniu zbędnych danych.

Odinstalowanie niepotrzebnych programów

Najwięcej miejsca zwolnimy jednak, odinstalowując nieużywane programy. Warto więc przejrzeć listę zainstalowanych aplikacji, a przede wszystkim gier, które mogą zajmować nawet kilkadziesiąt gigabajtów. Pozbycie się tych pozycji znacząco poprawi ilość wolnego miejsca na dysku C.

Opróżnienie kosza

Pamiętajmy również o regularnym opróżnianiu kosza. Jeżeli jesteśmy zapominalscy, w jego ustawieniach możemy zaznaczyć opcję, dzięki której wszystkie przenoszone do niego dane zostaną automatycznie kasowane. Ewentualnie możemy też ustalić, by zawartość kosza była opróżniana

Skorzystanie z narzędzia Oczyszczanie dysku systemu Windows

Klikając prawym przyciskiem myszki w ikonę dysku C, wybieramy z menu pozycję Właściwości. W zakładce Ogólne znajdziemy przycisk Oczyszczenie dysku. Jest to proste narzędzie systemowe, które pozwoli szybko pozbyć się zbędnych danych. Wśród funkcji znajdziemy też możliwość usunięcia nieużywanych plików systemowych.
Poza tymczasowymi danymi, zapisanymi np. przez przeglądarkę internetową, skasujemy poprzednie aktualizacje Windowsa oraz miniatury plików graficznych oraz wideo, które razem mogą zajmować często wiele gigabajtów. Jak często należy korzystać z narzędzia? Wiele zależy tu od tego, jak intensywnie używamy komputera. Warto uruchomić je przynajmniej raz w miesiącu lub częściej.

Skopiowanie plików i programów na inny dysk lub do chmury

Poza archiwizacją na zewnętrznych nośnikach pamięci, dobrym rozwiązaniem jest przeniesienie największych folderów na inny dysku lub do serwerów w chmurze, w serwisach takich jak Google Drive, One Drive lub Dropbox.
Należy jednak wziąć pod uwagę, że przy dużych ilościach danych będziemy musieli wykupić najczęściej dedykowaną subskrypcję. Po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji lub z poziomu przeglądarki internetowej otrzymamy jednak błyskawiczny dostęp do wszystkich plików, tak jakby były one przechowywane lokalne. Oczywiście uzależnieni jesteśmy wówczas od stałego dostępu do sieci.
Warto też ponownie zainstalować najczęściej używane programy i zamiast domyślnie zapisać je na partycji systemowej, wybrać inny napęd. Aplikacje możemy też umieścić na zewnętrznym dysku, a nawet pendrive’ach. Jeżeli z jej zasobów korzystają inne komputery lub system operacyjny, musimy zadbać, by dodatkowy napęd był podłączony do komputera.

Użycie zewnętrznych programów do oczyszczania dysku

Skuteczną metodą na oczyszczanie dysku jest również użycie popularnych darmowych lub płatnych programów stworzonych do tego celu. Posiadają one znacznie szersze możliwości. Użytkownicy mogą wyszukiwać w nich konkretne rodzaje rozszerzeń plików, które chcą przeznaczyć do skasowania.
Pozwalają one też na usuwanie zduplikowanych danych, co może wydawać się mało istotną funkcją, ale w rzeczywistość może ona zwolnić bardzo dużą ilość miejsca na dysku C, bowiem kopie tych samych plików są bardzo często tworzone przez różne aplikacje i system operacyjny.
Wśród polecanych programów do oczyszczania dysku możemy wymienić chociażby Ccleaner, AVG TuneUp, Ashampoo WinOptimizer lub Ace Utilities. Potrafią one przeważnie znacznie więcej niż usuwanie mechaniczne plików, oferując szereg narzędzi dodatkowo zwiększających wydajność systemu Windows.
Zdjęciie: Envato Elements