Data publikacji:

Jaka karta pamięci do telefonu?

Zastanawiasz się, jaka karta pamięci do telefonu będzie odpowiednia w twoim przypadku? Na rynku znajdziesz kilka rodzajów kart pamięci, różniących się nie tylko pojemnością. Na który model postawić? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.
jaka karta do pamięci telefonu

Jaka karta pamięci do telefonu - podstawowe informacje

Czym jest karta pamięci? Jest to nośnik pamięci o niewielkich rozmiarach, w którym można przechowywać pliki o różnej wadze. Karty pamięci stosowane są zarówno w kamerach, aparatach, jak i tabletach i smartphone'ach. Są one bardzo przydatne w dwóch przypadkach:
 • jeśli nie mamy wystarczająco pamięci, aby zapisać nasze pliki w podstawowej pamięci,
 • chcemy posiadać sprzęt, który w łatwy sposób, jednak bez wykorzystywania internetu pozwoli nam przenieść dane pomiędzy urządzeniami.  
 • Karta pamięci do telefonu - czy jest potrzebna?

  Nie jesteś jednak przekonany, że karta pamięci to odpowiedni zakupów w twoich przypadku? Przede wszystkim sprawdź, czy twój smartphone posiada wystarczająco wolnej pamięci. Jeśli często zapisujesz na nim pliki, a wciąż posiadasz na nim 20-30% wolnej pamięci, z pewnością w najbliższym czasie nie będzie ci potrzebna karta pamięci. Jeśli jednak twojemu telefonowi brakuje miejsca na kolejne pliki, przez zakupem nowego nośnika pamięci:
 • sprawdź, czy wszystkie aplikacje, które są zainstalowane na telefonie są potrzebne. Często instalujemy aplikacje, z którym nie korzystamy -  nie ma więc sensu, aby zajmowały miejsce. 
 • sprawdź, jak dużo pamięci zajmują twoje zdjęcia i nagrania. Może okazać się, że część z nim warto usunąć. Jeśli nie, zastanów się, czy nie warto ich wrzucić na zewnętrzną chmurę, na przykład na Dysk Google.
 • Jeśli pomimo powyższych kroków brakuje ci miejsca na smartphonie, zdecyduj się na kartę pamięci. Jednak jaką karte pamięci wybrać do telefonu?

  Jaka karta SD do telefonu?

  Podstawowym standardem kart pamięci są karty SD. Charakteryzują się one małymi wymiarami i bardzo niską wagą. Obecnie jednak są one przeważnie stosowane w laptopach i aparatach fotograficznych, gdyż w przypadku obecnych smartphonów są za duże.
  Od dłuższego czasu standardem są w tym przypadku karty Micro SD. Jednak jaka karta micro SD do telefonu będzie najlepsza? Test kart pamięci wskazuje, że warto zdecydować się na model z pojemnością nie mniejszą niż 2 GB.
  Warto też zwrócić uwagę na szybkość przesyłu danych. Najszybsze karty Micro SD charakteryzuje prędkość odczytu 300MB/s oraz prędkość zapisu 260MB/s. Jeśli zakupisz jednak kartę posiadającą połowę tych parametrów - będę to równie dobra decyzja.
  A więc jaka karta pamięci do smartfona będzie odpowiednia? Możesz zdecydować się na przykład na kartę Kingston o pojemności 128 GB. A jeśli potrzebujesz większej pamięci  postaw na SanDisk o wartości 256GB.

  Jaka jest największa karta pamięci do telefonu?

  Jest to oczywiście zależne od typu karty pamięci. W przypadku najpopularniejszych kart, a więc Micro SD, maksymalna pojemność to 2 GB. Karta Micro SDHC pozwala na pomieszczenie danych o wartości nawet 32 GB.
  Natomiast technologia kart Micro SDXC pozwala na zapisanie plików o łącznej wadze 2 TB. Przed zakupem karty należy jednak sprawdzić, czy nasz telefon obsługuje standard danej karty. Taką informację można znaleźć w specyfikacji technicznej sprzętu.

  Jaka karta pamięci do telefonu Samsung, a jak do telefonów innych marek?

  Obecnie większość smartphonów, a więc zarówno modele od Samsung, Xiaomi, Sony, Motorola czy Nokia z reguły obsługują standard kart MicroSD. W przypadku telefonów do Apple, a więc iPhone'ów nie istnieje możliwość rozszerzenia pamięci masowej. Z tego powodu przed zakupem iPhone'a należy bardzo dokładnie zastanowić się, jaka pojemność iPhone będzie dla nas optymalna. W przypadku sprzętu od Apple istnieje możliwość dodania plików do chmury iCloud. Dzięki temu możemy zwolnić miejsce w iPhonie.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Honorata Pitura