Data publikacji:

Jaka kuchenka gazowa jest najlepsza?

Chociaż rynek urządzeń do kuchni zdominowały w ostatnich latach płyty indukcyjne i elektryczne, nadal istnieje ogromne grono zwolenników kuchenek gazowych. Wśród tych produktów pojawiło się jednak wiele innowacji i udogodnień, dlatego z powodzeniem konkurować mogą one z innymi propozycjami. Jaka kuchenka gazowa najlepsza będzie pod kątem funkcjonalności, a która prezentuje się naprawdę elegancko? Na te pytania najlepszą odpowiedzią może być ranking kuchenek gazowych. Jednak przed zakupem warto też zawrócić uwagę na to, jakie wady oraz zalety ma kuchenka gazowa i co sprawdzić w danym modelu przed zakupem, aby do wyboru pozostały tylko najlepsze kuchenki gazowe.
Jaka kuchenka gazowa najlepsza

Jak działa kuchenka gazowa?

Kuchenki gazowe popularne są od lat. Mogą to być jedynie płyty gazowe lub palniki połączone zabudową z piekarnikiem. Wśród dostępnych modeli takich urządzeń znajdują się sprzęty w całości działające na gaz, ale też łączone, gdzie palniki zasilane są gazem, a piekarnik działa na prąd.
Nawet najnowocześniejsze i najlepsze kuchenki gazowe wyróżniają się niezwykle prostą zasadą działania, dzięki czemu są urządzeniami łatwymi w obsłudze i mało awaryjnymi. Aby taki rodzaj kuchni działał, niezbędne jest doprowadzenie do sprzętu gazu zimnego z sieci lub z butli (wówczas jest to propan-butan). Do poszczególnych palników poprzez zawory doprowadza go specjalna instalacja i dysze. Aby pojawił się ogień, wystarczy jedynie iskra z zapalnika.

Jakie zalety mają kuchenki gazowe?

Kuchenki gazowe to urządzenia, które wyróżniają się szeregiem zalet. Dzięki temu pomimo wprowadzenia do sprzedaży sprzętów konkurencyjnych w postaci płyt elektrycznych, ceramicznych czy indukcyjnych, najlepsze kuchenki gazowe nadal cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
Jednym z największych plusów urządzeń na gaz jest możliwość niemal natychmiastowej zmiany temperatury. Ponadto wielu kucharzy twierdzi, że gotowanie bezpośrednio na ogniu wydobywa z potraw o wiele lepszy smak. To szczególnie istotne w przypadku pieczenia ciast lub innych dań przygotowywanych w piekarniku.
Co jeszcze wyróżnia kuchenki gazowe? Cena to kolejna zaleta takich urządzeń. Jest ona niezwykle atrakcyjna w porównaniu z innymi mechanizmami. Na uwagę zasługuje też ich sprawność działania w przypadku przerw w dostawach prądu, co jest szczególnie istotne podczas domów znajdujących się na terenach wiejskich lub na obrzeżach miast. Kuchenki gazowe nie potrzebują też do działania dodatkowych instalacji, tak jak np. kuchenki indukcyjne wymagające przyłącza trójfazowego.  

Wady kuchenek gazowych

Kuchenki gazowe wymagają obecności specjalnego przyłącza lub dostarczania butli z gazem, co raczej nie jest praktykowane w nowym budownictwie. Takie urządzenia muszą być też  regularnie kontrolowane. W przypadku zgaśnięcia płomienia gaz może się ulatniać w pomieszczeniu i stwarzać niebezpieczeństwo zatrucia. Wydajność kuchenek gazowych to około 45%, gdyż większość ciepła ucieka, przez co czas gotowania jest dłuższy.
Gotowanie na kuchenkach gazowych brudzi też garnki, a czyszczenie kuchenki jest dość mozolne. Ponadto w piekarniku gazowym grzanie obecne jest jedynie od dołu, przez co może się zdarzyć, że dana potrawa będzie przepieczona od spodu, a niedopieczona od góry.

Jaka kuchenka gazowa – zasilanie

Standardowo kuchenka gazowa zasilana jest gazem ziemnym. Instalacje tego typu są powszechne chociażby w wielkiej płycie, gdzie gaz służył zarówno do zasilania kuchenki, jak i ogrzewania wody w piecyku. Wykonanie przyłącza gazowego w domu jednorodzinnym wiąże się natomiast ze sporym kosztem, dlatego wielu inwestorów rezygnuje z gazu ziemnego. Nie oznacza to jednak, że nie mogą korzystać z kuchenki gazowej. Większość kuchenek gazowych jest bowiem przystosowana do zasilania gazem propan-butan dostępnym w 11-kilogramowych butlach.
Wystarczy schować butlę w szafce, w pobliżu kuchenki, połączyć ją przewodem z kuchenką i wymienić dysze kuchenki gazowej na dostosowane do propanu i butanu. Jedna butla gazu, kosztująca ok. 50 zł, wystarcza nawet do 3 miesiący użytkowania, co sprawia, że koszty eksploatacji kuchenki gazowej są znikome.

Kuchenka wolnostojąca czy zabudowana – jaka kuchenka gazowa będzie lepsza?

Najpopularniejszym wyborem są wolnostojące kuchnie gazowe lub gazowo-elektryczne. Takie też znajdziesz w naszym rankingu kuchenek gazowych. Dla osób, które nie używają piekarnika, świetną opcją są natomiast same płyty z palnikami gazowymi. Można je wkomponować w meble, a przestrzeń pod płytą zagospodarować na szafkę. Zastanawiasz się, jak urządzić małą kuchnię? Płyty z palnikami gazowymi to idealne rozwiązanie do niedużych kuchni, gdzie każdy schowek jest na wagę złota.

Płyta gazowa bez płomieni

Popularnym zarzutem wobec kuchenek gazowych jest marnowanie sporej ilości ciepła. Wiele osób zwraca uwagę na tłusty osad, który wytwarza się w czasie spalania gazu i osiada na meblach oraz garnkach. Rozwiązanie obu problemów przynosi płyta gazowa bez płomieni. Zużywa do 50% mniej gazu i jest przykryta szkłem, więc czyszczenie jej jest znacznie prostsze. Wady? Spora cena zakupu.

Jaka kuchenka gazowa będzie najlepsza? Istotne parametry

Aby wiedzieć, jaka kuchenka gazowa najlepsza będzie w naszym przypadku, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Dobrze jest wybrać model z łatwym zapalaniem palników. W takich urządzeniach płomień pojawia się wraz z przekręceniem pokrętła. Niepotrzebne są zapałki ani zapalniczka. Jeśli w domu mieszkają dzieci, warto wybrać wersję z blokadą palników.
Dobrym wyborem jest też sprzęt posiadający ochronę przed ulatnianiem się gazu, co znacznie wpływa na bezpieczeństwo użytkowania. Ruszty do gotowania powinny być stabilne i wykonane z solidnych materiałów.
Cenną właściwością będzie również chłodny front podczas pieczenia. Podczas wyboru kuchenki gazowej należy szczególną uwagę zwrócić na rozmieszczenie i ilość palników oraz odległość między nimi. Im większa, tym szersze garnki będą mogły zostać użyte jednocześnie.

Ranking kuchenek gazowych

Najlepsze kuchenki gazowe pod względem funkcjonalności, wyglądu i dostępnych udogodnień prezentuje poniższy ranking kuchenek gazowych.

Amica 514GcED3.43ZpTsKDAQ (XxL)

To model o świetnym designie i z zabezpieczeniem przeciwwypływowym gazu. Model ten zachowuje chłodny front piekarnika i udostępnia aż 10 trybów pieczenia, w tym termoobieg. Urządzenie nagrzewa się w zaledwie 4 minuty. Niezwykle stabilne i wytrzymałe są również ruszty żeliwne, które długo utrzymują temperaturę.

Amica 6226GCED3.33ZpTsDA (Xx)

Posiada zbliżone parametry do poprzedniego modelu. Sprzęt wyposażony został w 6 półek w piekarniku, który nagrzewa się w 3 minuty.

MPM-54-KGE-03

Jest to model tańszy od poprzednich aż o 60% i wyróżnia się doskonałą funkcjonalnością i niezawodnością. To klasyczny model z piekarnikiem umożliwiającym grzanie górne i dolne, a także energooszczędny, łatwy w czyszczeniu i wyposażony w automatyczną zapalarkę.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!