Data publikacji:

Jaka lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu?

Chcesz ozdobić swój ogród? A może zależy ci na zwiększeniu bezpieczeństwa wokół domu? Naszym zdaniem lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu to najlepszy wybór. W tym artykule poznasz wszystkie zalety takiego oświetlenia. Sprawdź, jaka lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu będzie najlepsza.

Oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruchu

Lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu są doskonałym rozwiązaniem w ogrodzie. Zwiększają twoje bezpieczeństwo podczas wieczornych powrotów do domu (doskonale oświetlą ścieżkę do domu i drzwi zewnętrzne), a także mogą cię zaalarmować, jeżeli na posesji pojawili się nieproszeni goście. Podpowiadamy, jaka lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu będzie dobrym wyborem.

Dlaczego warto kupić lampy LED z czujnikiem ruchu zewnętrzne?

Oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruchu nie tylko pięknie ozdabia ogród, ale przede wszystkim dba o bezpieczeństwo. Naszym zdaniem lampy z czujnikiem ruchu zewnętrzne to jedno z najlepszych urządzeń zabezpieczających, jakie można kupić.
Jak działa lampa tego typu? Detektor ruchu składa się z czujnika do wykrywania ruchu i przełącznika elektrycznego. W przypadku wykrycia ruchu przez czujnik następuje aktywacja przełącznika, który zapala podłączoną do niego lampę. Jeśli chodzi o sam sposób działania lampy z czujnikiem ruchu, bez znaczenia jest, czy wybierzesz oświetlenie LED, czy też zwykłą żarówkę.

Oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruchu – zalety

Oprócz zapewnienia dodatkowego źródła światła, lampa z czujnikiem ruchu zewnętrzna posiada wiele zalet. Do najważniejszych z nich zaliczamy:
  • Odstraszanie potencjalnych złodziei: złodzieje mogą wejść na teren twojej posiadłości z zamiarem zniszczenia jej lub kradzieży. Jednak nagłe oświetlenie terenu w momencie zbliżania się intruza powinno go skutecznie odstraszyć.
  • Lepsza kontrola: oświetlenie zewnętrzne pozwoli tobie lub twoim sąsiadom w łatwy sposób sprawdzić, czy ktoś nie czai się wokół twojego domu.
  • Większe bezpieczeństwo w nocy: zdarza ci się wracać do domu po zmroku? Jeśli chcesz dostać się do domu w nocy, zainstalowanie lampy zewnętrznej z czujnikiem ruchu i zmierzchu znacznie ułatwi wejście do domu i zapobieganie upadkom.
  • Odstraszanie zwierząt: zwierzęta nocne mogą regularnie uszkadzać twój trawnik lub rabaty kwiatowe. Aby tego uniknąć, zainstaluj lampę LED zewnętrzną z czujnikiem ruchu. Nagłe, niespodziewane źródło światła skutecznie odstraszy nocną zwierzynę.
  • Oszczędzanie energii: używanie lampy zewnętrznej z czujnikiem ruchu i zmierzchu pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze. Dlaczego? Światła nie będą pozostawać włączone przez całą noc, jedynie w przypadku wykrycia ruchu.

Lampa LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu – gdzie umieścić?

Umiejscowienie lampki LED z czujnikiem ruchu odgrywa kluczową rolę w zwiększeniu jej skuteczności i bezpieczeństwa. Poniżej proponujemy cztery ważne miejsca, w których można umieścić oświetlenie zewnętrzne z czujnikami ruchu. Oczywiście wybór w dużej mierze zależy od tego, jaką lampę zewnętrzną z czujnikiem ruchu kupisz.

Garaż

Zainstalowanie oświetlenia z czujnikiem ruchu w garażu ma dwie główne zalety. Po pierwsze, na pewno znajdują się tam cenne przedmioty, takie jak urządzenia, rower lub samochód. Zainstalowanie świateł przy garażu skutecznie odstraszy złodziei w nocy. Po drugie, lampa LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu zainstalowana przed garażem pozwoli ci pracować tam o każdej porze dnia.

Chodnik

Podobnie jak w garażu, lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu i zmierzchu umieszone na chodnikach kierujących do posesji mają dwie główne zalety: oświetli drogę do domu twoim gościom oraz zniechęci przestępców do kradzieży. W ten sposób nie tylko zwiększysz bezpieczeństwo, ale także unikniesz poślizgnięć i upadków.
Jaka lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu będzie dobrym pomysłem do oświetlenia chodnika? Świetnie sprawdzą się słupki ogrodowe, które możesz zainstalować wzdłuż ścieżki.

Wejścia do domu

Zaleca się, żeby lampka LED z czujnikiem ruchu na baterie znajdowała się nie tylko w okolicy wejścia głównego do domu, ale także przy wszystkich wejściach, którymi można się dostać do domu. Złodzieje mogą wejść do domu nie tylko przez drzwi główne, ale także okna lub tylne drzwi. Jeśli zainstalujesz lampę LED zewnętrzną z czujnikiem ruchu w mniej oczywistych miejscach, znacznie zwiększysz bezpieczeństwo swojego domu.
Jaka lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu i zmierzchu dobrze oświetli drzwi i okna? Możesz postawić na kinkiety ogrodowe, które nie tylko są praktyczne, ale też nie zaburzą estetyki budynku. Do wyboru masz m.in. modele w kształcie latarni czy nowoczesne i minimalistyczne lampy.

Ogrody i baseny

Jeśli oświetlenie zewnętrzne przy drzwiach złapie intruza podczas włamania, z pewnością będzie chciał uciec do bardziej zacienionego obszaru. Zwykle jest to ogród lub basen. Dlatego warto również tam instalować oświetlenie zewnętrzne – wtedy nie zapewnisz intruzowi żadnych kryjówek do schowania się. Dodatkowo zyskasz bezpieczeństwo swoich dzieci, gdy te będą chciały się bawić w ogrodzie po zmroku.

Jak podłączyć lampę z czujnikiem ruchu?

Lampy LED zewnętrzne są prostsze w montażu, niż mogłoby się to wydawać. Jeśli jednak nie masz doświadczenia w pracach tego typu, najlepiej zlecić to zadanie profesjonaliście. Chcesz zainstalować lampę samodzielnie? Oto, co musisz zrobić:
  • Odłącz zasilanie w puszce, w której chcesz zainstalować lampę z czujnikiem ruchu. Podczas montażu prąd musi być wyłączony.
  • Jeśli posiadania przez ciebie puszka elektryczna jest zbyt mała, wymień ją na większą.
  • Następnie zamontuj czujniki ruchu zgodnie z zaleceniami producenta. Przeprowadź przewody przez uszczelkę i połącz je.

Jaka lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu jest najlepsza?Budżetowe modele 

Lampa solarna z czujnikiem ruchu-zmierzchu 60 Led

Pierwszą propozycją, o której warto porozmawiać, jest lampa solarna z czujnikiem ruchu i zmierzchu, która swoją pracę opiera na 60 diodach LED najwyższej jakości. Są to diody marki Epistar o oznaczeniu modelu SMD 2835, które łącznie generują moc na poziomie 450 lumenów. Dzięki temu lampa idealnie sprawdza się jako oświetlenie tarasu czy podjazdu. Jeśli chodzi o barwę światła to jest ona dość zimna i oscyluje na poziomie 6000-6500k. 
W kwestii parametrów technicznych czujnika ruchu to jest on rozwiązaniem automatycznym o zasięgu maksymalnym na poziomie 8 metrów. Gwarantuje on przy tym możliwość regulacji czułości, dzięki czemu śmiało można sprawić, by urządzenie działało wyłącznie, gdy przechodzą ludzie, a nie reagowało gdy po ogrodzie biegają, chociażby psy czy koty.   
Żywotność takiej lampy to około 35 000 godzin a jej cena oscyluje na poziomie 90 zł, przez co jest to dość korzystna propozycja. 

Kanlux 31186 Grun v3 LED-10-B-SE

Drugą propozycją jest natomiast halogen Kanlux 31186 Grun v3 LED-10-B-SE, który stanowi nieco mniejszy model, będąc przy tym rozwiązaniem z zasilaniem przewodowym. Dzięki czemu jego funkcjonowanie nie jest uzależnione od warunków atmosferycznych czy poziomu naświetlenia. 
Jeśli chodzi o kwestię techniczne urządzenia, to tutaj urządzenie generuje światło o mocy 900 lumenów i barwie 4000 k. Sam czujnik wykrywa natomiast ruch w promieniu 120 stopni, dzięki czemu podobnie jak poprzedni model sprawdzi się w ogrodzie czy na podjeździe. 
Plusem tego rozwiązania jest również bardzo korzystna cena, która oscyluje na poziomie 40 zł, co jest stosunkowo niedużą kwotą jak za urządzenie dobrej jakości i wysokiej odporności na warunki zewnętrzne. 

Najlepsza lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu. Nieco droższe rozwiązania

Steinel Xled Home 2

Ostatnią propozycją lamp z czujnikami ruchu jest Steinel Xled Home 2, który stanowi dość drogi model oświetlenia z czujnikiem ruchu, rekompensując to wysoką trwałością i niezawodnością. 
W przeciwieństwie do poprzednich prezentowanych modeli tutaj mamy do dyspozycji lampę o mocy 1184 lumenów i barwie około 3000 kelwinów, dzięki czemu jest ono ciepłym światłem nieoślepiającym użytkowników. Zaleta ta sprawia, że urządzenie to stanowi świetną propozycją na taras i ogród, gdzie spędzamy wieczory. 
Dodatkowo lampa posiada czujniki zmierzchu i ruchu, które mogą być dostosowane do potrzeb użytkowników.  
Minusem tego rozwiązania jest natomiast dość duża cena, jak na konkurencję, ponieważ wynosi ona aż 470 zł. Należy jednak nadmienić, że w tej cenie mamy produkt wykonany przez niemieckiego producenta oraz 5-letnią gwarancję na wykonane komponenty. 
Prezentowane modele stanowią ogólne spectrum dostępnych rozwiązań i są propozycjami nad którymi warto się pochylić kupując lampę zewnętrzną z czujnikiem ruchu. 
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements
Autor: Izabela Wasztyl