Data modyfikacji:

Jaką lokówkę wybrać do krótkich, a jaką do długich włosów?

Lokówka do włosów to sprzęt, bez którego wiele kobiet nie wyobraża sobie stylizacji włosów. Prostowłose panie z pomocą tego urządzenia mogą w kilka chwil stać się posiadaczkami imponujących fal lub loków. Warto wiedzieć, że lokówka lokówce nierówna, a na rynku można znaleźć różne rodzaje tych sprzętów. Niektóre z nich lepiej sprawdzą się na krótkich, a inne na długich włosach. Podpowiadamy, jaką lokówkę wybrać, by za jej pomocą wyczarować piękną fryzurę.

Lokówka do włosów – szybki sposób na loki i fale

Historia lokówki do włosów jest długa – pierwowzory znanych nam urządzeń do kręcenia pasm pojawiły się już w XIX wieku. Wówczas kobiety podgrzewały metalowy stożek na przykład na piecu, by później użyć go do zakręcenia uroczych loczków. Z biegiem dekad lokówka do włosów nie traciła na popularności, a jedynie przechodziła kolejne modyfikacje, dzięki czemu dziś możemy korzystać z zaawansowanych i wygodnych sprzętów do stylizacji fryzury.
Wiele kobiet kupuje lokówkę do włosów bez wnikliwego analizowania, czy dany model sprawdzi się akurat na ich kosmykach. Warto jednak pamiętać, że to, co sprawdza się u jednej osoby, niekoniecznie okaże się optymalnym rozwiązaniem dla innej. Zanim dokonasz decyzji, rozważ, jaka lokówka będzie najlepsza dla twoich włosów.

Jaką lokówkę wybrać? Najważniejsze parametry

Zamierzasz kupić nową lokówkę? Zacznij od przestudiowania następujących cech, które wpłyną na komfort kreowania fryzury oraz ostateczny efekt.

Moc lokówki

Im wyższa moc lokówki, tym urządzenie szybciej się nagrzewa. Dobre lokówki do włosów dysponują mocy o wartości 150 W. Ważne, by lokówka była wyposażona w diodkę, która sygnalizuje, że jest już gotowa do użycia.

Typ lokówki

Do cech poszczególnych rodzajów lokówek przejdziemy za krótką chwilę. Pamiętaj jednak, że każdy z nich daje inny efekt i ma inne zastosowania. Podstawowe typy to lokówka zwykła, stożkowa, automatyczna oraz suszarko-lokówka.

Regulacja temperatury

Czy można kupić lokówkę, która nie niszczy włosów? Jak każdy sprzęt wykorzystujący wysoką temperaturę, lokówka może pogarszać kondycję włosów. Ważne, by urządzenie umożliwiało regulowanie temperatury w możliwie dużym zakresie. Jeśli twoje kosmyki są zniszczone, kręć włosy w temperaturze nieprzekraczającej 150 stopni Celsjusza.

Jonizacja

Funkcja jonizacji chroni włosy przed wysoką temperaturą i elektryzowaniem. Dodaje pasmom blasku i gładkości. Zwróć uwagę na to, by twoja nowa lokówka była w nią wyposażona – włosy będą ci wdzięczne!

Dodatkowe akcesoria

Do niektórych lokówek dołączane są akcesoria takie jak podstawka, ochronna rękawica czy etui.

Lokówki do włosów – rodzaje

Lokówka do włosów w ciągu wielu lat przeszła wiele ewolucji – dziś pod tą nazwą kryje się co najmniej kilka rodzajów urządzeń. Jakie typy lokówek znajdziesz na rynku?

Lokówka stożkowa

W ostatnich latach to właśnie ona stanowi najczęstszy wybór. Jak wskazuje jej nazwa, lokówka stożkowa ma kształt stożka – jest szersza u podstawy, a węższa na końcu. Taka budowa umożliwia kręcenie loków o luźniejszym lub bardziej zbitym skręcie.

Lokówka tradycyjna

Klasyczna lokówka charakteryzuje się równomiernym kształtem, który nie zwęża się ku górze. Często wyposażona jest w klips, który pozwala na utrzymanie pasma miejscu podczas kręcenia. To model polecany osobom początkującym.

Lokówka automatyczna

Ciekawym typem lokówki jest model automatyczny, który nawija włosy na umieszczony wewnątrz wałek. Po kilku sekundach pasmo jest uwalniane, a efektem są idealne loki lub fale. Podczas używania tego rodzaju lokówki warto pamiętać, że nie należy wkładać do niej zbyt grubych pasm włosów – w przeciwnym wypadku kosmyki mogą utknąć wewnątrz.

Szuszarko-lokówka

Suszarko-lokówka to urządzenie, dzięki któremu możesz wystylizować swoje włosy również na mokro. Posiada obrotowy wałek, który jednocześnie czesze i suszy włosy. Co ciekawe, suszarko-lokówka może nie tylko zakręcić, ale i wyprostować włosy.

Jaka lokówka do włosów krótkich będzie najlepsza?

Masz krótkie włosy i sądzisz, że urokliwe loki są poza twoim zasięgiem? Nic bardziej mylnego! Wystarczy dobrać odpowiedni sprzęt. Jaka lokówka do krótkich włosów będzie odpowiednia?
 • Krótkowłose panie mogą bez obaw zaopatrzyć się w lokówki stożkowe. Dzięki temu, że pozwalają one na kręcenie loków o różnej średnicy i długości, sprawdzają się niemal na każdej fryzurze.
 • Bezpiecznym wyborem okaże się także lokówka automatyczna. Urządzenie tego zakręci włosy o każdej długości.
 • Panie o krótkich włosach powinny unikać lokówek dużej średnicy, która uniemożliwia nawinięcie pasma. Podobne kłopoty mogą generować suszarko-lokówki, jednak mogą przydać się do wygładzenia krótkich kosmyków.
  Jeśli twoje włosy są nie tylko krótkie, ale i cienkie, przed użyciem lokówki możesz nanieść na nie odrobinę pudru do stylizacji. Kosmetyk ten doda pasmom objętości oraz odbije je u nasady,

  Lokówka do długich włosów

  A co z posiadaczkami bardzo długich włosów? Jaka lokówka pozwoli im na wyczarowanie pięknej fryzury w możliwie najkrótszym czasie?
 • Paniom o długich włosach z pewnością spodobają się lokówki automatyczne, które pozwalają na znacznie szybsze stworzenie fryzury. „Ręczne” kręcenie loków w przypadku długich włosów może być problematyczne. Automatyczna lokówka zrobi to za ciebie!
 • Tradycyjna lokówka o grubszej głowicy może być dobrym rozwiązaniem dla długowłosych, które marzą o luźnych, hollywoodzkich falach. Podobny efekt można uzyskać za pomocą odpowiednio grubej lokówko-suszarki.
 • Jaki model lokówki nie sprawdzi się u kobiety z długimi włosami? Problemów może nastręczać cienka lokówka stożkowa, która za jednym razem jest w stanie objąć małe pasmo włosów. Jeśli stożek jest dość krótki, może także nie pomieścić całego kosmyka.

  Jak kręcić włosy na lokówce? Kilka porad

  Bez względu na długość twoich włosów, warto zapamiętać kilka porad, dzięki którym stylizacja na gorąco będzie bezpieczniejsza i szybsza.
 • Nigdy nie kręć włosów wilgotnych (wyjątkiem jest tu suszarko-lokówka). Mokre pasma są narażone na uszkodzenia.
 • Przed kręceniem włosów dokładnie je rozczesz, a na końcówki nanieś serum chroniące przed wysoką temperaturą.
 • Nie stosuj maksymalnej temperatury kręcenia. Niektóre lokówki oferują nawet 250 stopni Celsjusza, jednak jest to stanowczo zbyt dużo nawet dla zdrowych włosów!
 • Aby loki były znacznie trwalsze, przed kręceniem pasma nanieś na nie odrobinę pianki stylizacyjnej.
 • Po ukończeniu fryzury spryskaj ją odrobiną lakieru do włosów.
 • Jaką lokówkę wybrać? Podsumowanie

  Lokówka do włosów to najszybszy sposób na stworzenie pięknej fryzury z lokami lub falami w roli głównej. Warto pamiętać, że w zależności od typu, lokówka może sprawdzać się lepiej na krótkich lub długich włosach. Jeśli twoje kosmyki są krótkie, możesz śmiało wypróbować m.in. lokówkę stożkową. Panie o długich i gęstych pasmach docenią zalety lokówek automatycznych, które znacznie skracają czas kręcenia loków.
  Jaką lokówkę wybrać
  Zdjęcie: Evanto