Data modyfikacji:

Maszyna do szycia dla poczatkujących – na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się nad zakupem maszyny do szycia dla początkujących? Zobacz, jaką maszynę do szycia dla początkujących kupić. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni model.
maszyna do szycia dla początkujących

Maszyna do szycia dla początkujących – jak zacząć szyć?

Od zawsze interesujesz się modą i chcesz pokazać światu proste, ale niebanalne projekty, które do tej pory ożywały jedynie na kartkach papieru? Planujesz szyć ubranka dla swojego malucha? A może po prostu masz dość zamawiania na zewnątrz najprostszej usługi krawieckiej – podwinięcia zasłon, skrócenia spódnicy, wszycia zamka błyskawicznego? To, że zaczynasz przygodę z szyciem, jest już postanowione. Teraz wystarczy tylko zastanowić się, jaka maszyna do szycia będzie najlepsza.
I można wchodzić w gęstwinę krawieckich blogów i tutoriali na YouTube. Producenci oferują rozmaite maszyny do szycia, a ranking obejmuje wysokiej jakości produkty. Zobacz, jaką maszynę do szycia dla początkujących wybrać.

Maszyna do szycia dla początkujących – mechaniczna czy elektroniczna?

Dla początkującego krawca dobrym wyborem będzie zainwestowanie w mechaniczną (tradycyjną) maszynę do szycia. Cena takiego urządzenia jest naprawdę przystępna, więc jeśli okaże się, że realna przygoda z szyciem różni się od tego, co sobie na ten temat wyobrażałeś, łatwiej będzie przeboleć mniejszy wydatek.
Ponadto lepiej kształtować swój warsztat na maszynie mechanicznej, ponieważ ustawiając wszystko manualnie, panujesz nad procesem. Więcej z niego rozumiesz, szybciej uczysz się szyć i głębiej wchodzisz w arkany krawiectwa. Dla maszyn mechanicznych charakterystyczne jest sterowanie ręczne (w przeciwieństwie do maszyn elektronicznych, w których procesami steruje elektroniczny moduł). To istotny walor, jeśli brać pod uwagę, jak istotne jest stopniowe zdobywanie doświadczenia.

Jaka maszyna do szycia dla początkujących?

Czym powinna się charakteryzować maszyna do szycia dla początkujących?
  • Nieduża liczba ściegów – pracować przecież będziesz na podstawowych. Najważniejszy będzie ścieg prosty oraz zygzak. Przyda się także overlock.
  • Regulacja gęstości ściegu – ustawienie, które określa, co ile milimetrów ma być wbijana igła. Wybierz płynną (nie skokową) – będzie łatwiej.
  • Możliwość zmiany położenia igły – to przydatna funkcja w maszynach do szycia dla początkujących.
  • Funkcja szycia wstecznego – zabezpiecza ścieg przed pruciem.

Dobra maszyna do szycia – jakie powinna mieć funkcje?

Wybór odpowiedniej maszyny do szycia często wiąże się z wieloma pytaniami odnośnie niezbędnych funkcji, jakie dobra maszyna powinna posiadać. Osoby początkujące, które stawiają dopiero swoje pierwsze kroki w świecie szycia, często mają problem z tym, które z dostępnych dodatkowych funkcji są ważne, a które z nich stanowią jedynie zbędny dodatek.
Aby korzystanie z maszyny do szycia było łatwe, intuicyjne i przynosiło zadowalające efekty, warto wybrać taki sprzęt, który posiada te funkcje dodatkowe:
  • nawlekacz igły – ta opcja w oczywisty sposób ułatwia pracę i znacznie przyśpiesza proces nawlekania igły, co u wielu początkujących osób zajmuje sporo czasu;
  • możliwość szycia w odbiciu lustrzanym – pozwala to dopasować rodzaj szycia do swoich osobistych preferencji;
  • regulowana prędkość szycia – ta opcja jest szczególnie doceniana przez osoby początkujące, dlatego warto zwrócić na nią uwagę podczas wyboru nowej maszyny do szycia;
  • regulacja docisku stopki – pozwala na swobodne dopasowywanie docisku w trakcie pracy, co znacząco przekłada się na komfort podczas użytkowania. Ta funkcja jest ważna szczególnie wtedy, gdy podczas szycia korzysta się z materiałów o nieregularnej gramaturze, wymagającej indywidualnego dopasowania docisku stopki;
  • możliwość przyszywania guzików – to niezwykle ważna funkcja, która pozwala zaoszczędzić dużo czasu na ręcznym przyszywaniu guzików. Przyszywanie guzików maszyną do szycia jest także znacznie łatwiejsze i często przynosi lepsze efekty niż przyszywanie ręczne;
  • rodzaj chwytacza – obecnie najlepszym rozwiązaniem jest chwytacz rotacyjny, który w przeciwieństwie do chwytacza wahadłowego, posiada bębenek wkładany od góry, zaraz pod stopką. Takie rozwiązanie sprawia, że cały sprzęt jest znacznie wygodniejszy w użyciu oraz generuje mniej hałasu, a cała praca z wykorzystaniem maszyny jest znacznie szybsza;
  • funkcja overlocka.

Maszyna do szycia dla początkujących – czy funkcja overlock jest ważna?

Niemal wszystkim osobom, które rozpoczynają swoją przygodę z maszyną do szycia, znane jest pojęcie overlock. Funkcja overlock to niezwykle ważna opcja, która pozwala na zabezpieczenie materiału podczas szycia. Zabezpieczenie to polega na ochronie krawędzi przed ewentualnym strzępieniem, a dodatkowo pozwala na znacznie szybsze wykończenie brzegów podczas szycia.
Taka funkcja jest szczególnie ważna podczas szycia materiałów takich jak dzianina, materiały podatne na strzępienie oraz inne materiały elastyczne.

Maszyna do szycia na początek – ile może kosztować?

Maszyny do szycia dostępne na rynku, tak jak niemal każdy inny sprzęt, mogą różnić się między sobą ceną. Różnice cen między modelami czasami są tak odczuwalne, że wiele osób, szczególnie tych, które stawiają swoje pierwsze kroki w nauce szycia na maszynie, zadaje pytania, co wpływa na ceny tego sprzętu.
Na cenę maszyny do szycia ma wpływ wiele czynników. Pierwszy z nich to oczywiście producent i marka sprzętu. Nie da się ukryć, że maszyny znanych i polecanych producentów często są sporo droższe od modeli mniej popularnych marek. Za wyższą ceną często stoi wyższa jakość, jednak w grupie tańszych maszyn do szycia także znaleźć można wyjątkowo atrakcyjne modele.
Innym czynnikiem jest także wielkość maszyny oraz dodatkowe funkcje, w jakie wyposażył ją producent. Większe maszyny z dużą ilością możliwości i dodatkowych, ułatwiających pracę funkcji, w większości przypadków są droższe niż podstawowe modele.
Jaką kwotę należy przygotować na zakup pierwszej maszyny do szycia dla początkujących? Aby wejść w posiadanie dobrego sprzętu, warto przygotować sobie na jego zakup kwotę bliską 1000 zł. Taka suma pozwoli na zakup atrakcyjnego modelu, który z pewnością będzie dobrze służył przez długi czas.

Maszyna do szycia dla początkujących – polecane modele

Szukasz maszyny do szycia dla początkujących i nie wiesz, na jaki model się zdecydować? Zobacz nasz ranking maszyn do szycia dla początkujących.

Janome Juno E1015

Maszyna do szycia dla początkujących z chwytaczem wahadłowym, łatwym wyborem parametrów ściegu za pomocą wygodnych pokręteł. Wolne ramię pomoże szyć nogawki i rękawy. Jeśli dokupisz osłonę igły (bezpieczna stopka), z maszyny będą mogły korzystać również twoje dzieci bez obawy, że zrobią sobie krzywdę.

Minerva Next 363D

Maszyna do szycia dla początkujących z 36 programami. Wyposażona jest w klasyczny chwytacz wahadłowy. Dużym udogodnieniem jest oświetlenie LED, które pozwoli ci na większą precyzję. Dzięki oświetleniu twój wzrok nie będzie się też tak bardzo męczył podczas szycia.
Model Minerva Next 141D pozwala na płynną regulację napięcia nici, automatyczne nawijanie szpulki bębna oraz regulację długości i szerokości ścięgna. Rączka tej maszyny dla początkujących umożliwi ci jej wygodne przenoszenie.

Singer 8280

Maszyna posiada chwytacz wahadłowy, 7 ściegów, płynną regulację ich długości i szerokości. Ścieg wsteczny i wznios stopki do 6 mm. Do przydatnych funkcji należy automatyczne obszywanie dziurek na guziki, naszywanie aplikacji i taśm elastycznych, wszywanie suwaków. Specjalny ścieg wykończy mankiety rękawów oraz nogawki spodni. Jeżeli szukasz maszyny do szycia dla początkujących, propozycja od firmy Singer jest warta rozważenia.

Łucznik 2014 Ewa 2

Maszyna do szycia dla początkujących od polskiego producenta ma chwytacz wahadłowy. Posiada ścieg overlockowy oraz do obszywania brzegów zarówno tkanin, jak i dzianin. Możliwe jest wsteczne szycie. Regulacja długości i szerokości ściegu jest płynna. Urządzenie ma wbudowane oświetlenie LED, specjalną stopkę do obszywania guzików oraz inną – do wszywania zamków. Wolne ramię sprawia, że możliwe jest także szycie na okrągło.

Łucznik Everyday

Druga w naszym rankingu maszyn do szycia dla początkujących propozycja polskiego producenta. Miniaturowa maszyna, którą łatwo wszędzie ze sobą zabrać. Jest to pomniejszenie pełnowymiarowych urządzeń Łucznik, ale zachowuje funkcjonalność klasycznych maszyn do szycia. Łatwa do opanowania także dla dzieci. Wyposażona w chwytacz rotacyjny (maszyna pracuje ciszej, niż gdyby charakterystyczny był dla niej chwytacz wahadłowy). Wbudowane jest w nią oświetlenie LED. Posiada opcję szycia wstecznego oraz regulator prędkości szycia.

Janome Juno J15

Maszyna do szycia dla początkujących wyposażona w chwytacz wahadłowy i 15 programów ściegowych. Pokrętła ściegów i ich parametrów zostały umieszczone w łatwo dostępnych miejscach. Ma wmontowane oświetlenie LED. Dzięki systemowi Maltic możliwa jest błyskawiczna wymiana stopek. Bezpieczna stopka (nakładka na igłę) pozwoli korzystać z maszyny także dzieciom.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!