Data modyfikacji:

Jaka maszyna do szycia będzie najlepsza?

Maszyna do szycia to sprzęt, który kiedyś był niezbędnym elementem w każdym domu. Dziś samodzielne szycie wraca do łask, własne projekty budzą podziw, są powodem do dumy. Posiadanie maszyny umożliwia wykonywanie drobnych przeróbek krawieckich, tworzenie oryginalnych kreacji czy niepowtarzalnych ozdób do domu. Obsługa maszyny krawieckiej nie jest trudna, wystarczy trochę chęci, motywacji i można zacząć szyć. To również dobry sposób na relaks, dorobienie do pensji i zaoszczędzenie pieniędzy. Aby zacząć szyć, należy się dowiedzieć,  jaka maszyna do szycia będzie najlepsza, która sprawdzi się dla osób początkujących, dzieci czy osób preferujących trudne, grube materiały.

jaka mszyna do szycia

Jakie maszyny do szycia dostępne są na rynku?

W sklepach stacjonarnych i internetowych można znaleźć różne typy maszyny do szycia. Różnią się przede wszystkim automatyzacją oraz funkcjonalnością.

Maszyny mechaniczne

Są proste w budowie i łatwe w obsłudze. Ściegi wybiera się za pomocą pokręteł, a kontrola prędkości odbywa się wyłącznie przez rozrusznik nożny. Posiadają od kilku do kilkunastu programów ściegowych. To dobry wybór, jeśli zastanawiasz się, jaka maszyna do szycia na początek się sprawdzi. Maszyny mechaniczne są także dla osób, które wolą klasyczne, tradycyjne rozwiązania.

Maszyny elektryczne

Ścieg wybierany jest ręcznie, a gęstość i szerokość ustawione są fabrycznie. Oczywiście można dokonać zmian, ale po wyłączeniu maszyny są kasowane. Tego typu urządzenia posiadają ekran LCD, na którym umieszczone są informacje na temat ustawień. Mają większą liczbę ściegów, pozycjonowanie igły, niektóre modele wyposażone są w automat do obcinania nici, funkcję zakańczania każdego wzoru, automat do obszywania dziurki w jednym cyklu.

Maszyny komputerowe

Umożliwiają zapisywanie własnych ustawień, np. własnych paramentów ściegu oraz wprowadzania zmian w ustawieniach fabrycznych. Za ich pomocą można tworzyć własne kombinacje ściegowe i zapisywać je w pamięci maszyny. Maszyny komputerowe mają literki, dlatego dzięki nim można wyszywać napisy.

Jaką maszynę do szycia do domu wybrać, jeśli chcemy bardziej funkcjonalne urządzenie? Modele komputerowe są najbardziej zaawansowane, dlatego powinny zdecydować się na nie osoby, które szyją dużo, mają bogate doświadczanie, a także dysponują większą gotówką.

Wybierając maszynę, należy zastanowić się, jak często będzie używana, czy będzie służyć jedynie do drobnych przeróbek, czy ma stać się narzędziem do pracy. Ważne jest również to, jaki materiał będzie najczęściej używany. Innego sprzętu wymagają tkaniny cienkie i delikatne, innego grube i sztywne.

Jaka maszyna do szycia do domu?

Wybór maszyny do szycia nie jest łatwy. Sklepy kuszą przeróżnymi typami maszyn, wieloma funkcjami, atrakcyjnymi cenami. Wybór przyprawia o zawrót głowy, dlatego warto dowiedzieć się, które elementy są najważniejsze, na co zwrócić uwagę, przeglądając bogatą ofertę maszyn.

Należy również przemyśleć, jak często maszyna będzie używana oraz jaki budżet można na nią przeznaczyć. Maszyna to zakup na lata, dlatego powinna być wysokiej jakości, trwała i wytrzymała. Wybierając idealny sprzęt, należy zwrócić uwagę na następujące parametry.

Zobacz nasz ranking maszyn do szycia

Liczba wzorów ściegów

Na rynku dostępne są maszyn mechaniczne, które mają od 10 ściegów, oraz maszyny komputerowe, wyposażone nawet w 1000 ściegów. Jaka maszyna do szycia sprawdzi się dla początkujących? Oczywiście do domowego szycia liczba ściegów nie musi być bardzo wysoka.

Warto wybrać maszynę krawiecką, która ma ścieg prosty, zygzakowany, kryty, owerlokowy, potrójny ścieg prosty, elastyczny i cerujący. Przydatne mogą być również ściegi dekoracyjne, dlatego warto zwrócić dużą uwagę na ten parametr.

Jakie funkcje w maszynie do szycia do domu?

W nowoczesnych maszynach liczba dostępnych funkcji może przyprawić o ból głowy. Nie wszystkie są niezbędne, ale warto wybrać sprzęt, który ma funkcje szycia wstecznego, automatyczne nawlekanie igły, automatyczne obcinanie nici, regulację prędkości szycia oraz regulowanie docisku stopki.

Bardzo pomocna jest funkcja zmiany położenia igły, przyszywania guzików, obszywania dziurki, cerownia czy pikowania. Różnorodne funkcje sprawiają, że szycie będzie łatwe i przyjemne.

Dostępny serwis

Maszyna do szycia powinna być wytrzymała, solidna, ważna jest dostępności części zamiennych oraz przyjazny serwis. Usługa serwisowa powinna być łatwo dostępna, ważny jest szybki i przystępny kontakt z serwisantami.

Trwałość maszyny do szycia

Jaką maszynę do szycia kupić? Najlepiej wybierać modele o metalowej ramie, konstrukcji i metalowych podzespołach. Plastyk nie jest w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem, ponieważ wygina się, jest nietrwały, a to generuje dodatkowe koszty.

Znani producenci

Maszyny krawieckie produkują różni producenci, ale warto wybrać sprawdzone firmy, z długą historią. Na rynku maszyn krawieckich prym wiodą tacy producenci, jak: Brother, Elna, Łucznik, Janome, Juki, Singer, Minerva. Renomowani producenci udzielają długiej, nawet 5-letniej gwarancji oraz oferują szeroki wybór części zamiennych.

Jaka cena maszyny na początek?

Maszyny występują w mocno zróżnicowanych cenach. Dobrej jakości maszyny mechaniczne można już kupić za 500 zł, maszyna elektryczna to wydatek ok. 1000-3000 zł. Najdroższe są maszyny komputerowe, za które trzeba zapłacić ponad 2000 zł.

Jaka maszyna do szycia na początek?

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z maszynowym szyciem, powinny wybrać sprzęt, który będzie łatwy w obsłudze, wyposażony w podstawowe funkcje. Nie warto wydawać majątku, bo może okazać się, że szycie nie sprawia przyjemności i maszyna wyląduje w piwnicy. Maszyna do szycia dla początkujących powinna się cechować:

  • Małą liczbą ściegów – podstawą jest ścieg prosty, ściegi do obrzucania oraz ścieg elastyczny. To w zupełności wystarczy, aby szyć proste rzeczy i wykonywać domowe przeróbki.
  • Regulacją szerokości i gęstości ściegu – ułatwia szycie różnego typu materiałów oraz płynną pracę maszyny.

Inne przydatne funkcje dla osób początkujących to możliwość zmiany położenia igły, nawlekacz igły, nożyk w obudowę od obcinania nici, regulacja docisku stopki, regulacja prędkości czy podziałka w metalowej płytce ściegowej.

Bardzo ważny jest chwytacz ściegów, który może być rotacyjny lub wahadłowy. Ta pierwsza opcja jest łatwa w obsłudze, dlatego jest dobry wyborem dla osób, które zaczynają swoją przygodę z krawiectwem. Chwytacze rotacyjne są cichsze i dłużej pracują.

Ważnym elementem jest wybór ściegów, który w maszynach mechanicznych robi w sposób ręcznie, za pomocą pokrętła i suwaka. Wiele osób, które chcą zająć się szyciem, zastanawia się jaka maszyna do szycia do 500 zł będzie najlepsza. W tej cenie można znaleźć dobre maszyny mechaniczne, znanych marek, tj. Elna. Jakome, Łucznik, Singer czy Brother.

Jaka maszyna do szycia dla dziecka?

Szycie może być pasją nie tylko dorosłych. Coraz więcej dzieci zaczyna bawić się krawiectwem, szyje swoje pierwsze ubrania, stroi zabawki czy samodzielnie dekoruje swój pokój. Dzieci są kreatywne, szybko się uczą dlatego szycie może stać się ich pasją.

Szukając maszyny do szycia dla dzieci, trzeba zwrócić uwagę na wiek młodego krawca. Dla najmłodszych sprawdzą się zabawkowe maszyny do szycia, które są zasilane bateriami, są lekkie i proste w obsłudze. Umożliwiają bezpieczne szycie i realizowanie pierwszych projektów.

Dla nieco starszych dzieci przeznaczone są proste maszyny podobne do tych, używanych przez dorosłych. Wyróżnia je mniejszy rozmiar i waga, mają podstawowe funkcje, pozwalające na rozwój krawieckiej pasji.

Bardzo ważne, aby maszyna dla dzieci była bezpieczna, powinna mieć ochraniacze na igłę i stopkę. Istotne jest sprawne działanie, łatwość obsługi, która nie zrazi najmłodszych. Najbardziej polecane są modele wyposażone w pedał sterujący, który jest praktyczny i ułatwia pracę.  Dzięki idealnie dobranej maszynie do szycia, maluchy odkryją nowe zajęcie, które może stać się ich życiową pasją.

Jaka maszyna do szycia skóry?

Ubrania i dekoracje ze skóry są bardzo modne i lubiane przez wiele osób. Niestety skóra jest materiałem trudnym do obróbki, wymaga specjalnego sprzętu. Zwykłe maszyny mogą nie poradzić sobie z twardymi, grubymi materiałami.

Osoby, które zastanawiają się, jaka maszyna do szycia ciężkiego najlepiej się sprawdzi, powinny zwrócić uwagę na kilka paramentów. Maszyna do szycia skóry, filcu, dżinsu czy tapicerki powinna mieć wzmocnione podzespoły, które zapewnią jej trwałość i umożliwią intensywną eksploatację. Ważna jest regulacja siły docisku stopki, rozbudowany transporter, umożliwiający płynną pracę oraz regulacja szerokości i długości ściegu.

Jeżeli maszyna ma szyć tapicerkę, musi mieć odpowiednio wydłużone ramię głowicy oraz potrójny transport – dolny, igłowy i stopkowy. Do maszyny do szycia ciężkich materiałów niezbędną są również odpowiednie igły, które są większe i trwalsze, mają wyprofilowane ostrze, które przecina materiał.

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka maszyna do szycia do domu będzie najlepsza, warto przejrzeć ofertę sklepów, poczytać opinie użytkowników. Sprzęt należy dopasować do swoich potrzeb, dzięki temu będzie spełniał swoje zadanie, pozwoli cieszyć się z własnoręcznie wykonanych ubrać czy dekoracji.

Autorka: Dorota Koszutowska