Zakładasz własną markę modową i będziesz szyć torby ze skóry? A może planujesz tworzyć akcesoria ze skóry dla siebie? Potrzebna ci będzie maszyna do szycia skóry. Podpowiadamy zatem, na co zwrócić uwagę, wybierając maszynę, którą będziesz szyć skórę.
Maszyna do szycia skóry to inaczej maszyna kuśnierska. Właśnie w takie zaopatrzone są zakłady kuśnierskie. Jaka maszyna do szycia sprawdzi się w wypadku skóry? Musi być solidna, trwała i wytrzymała – tak jak materiał, z którym pracuje.
Skórzane ubrania – kurtki, spodnie, spódnice – oraz akcesoria, takie jak torby i saszetki, ciągle są modne, choć nie każdy we współczesnych czasach chce nosić ubrania i dodatki ze skóry zwierzęcej. Do tej grupy należą zwłaszcza weganie i osoby zwracające uwagę na zrównoważony rozwój planety, które starają się nie używać skór zwierzęcych w życiu codziennym.
Jednak skóra ma wiele właściwości, które sprawiają, że od wieków jest popularnym materiałem. Jest miękka, elastyczna i nie przepuszcza wody. Łatwo dopasowuje się do kształtu ciała, stopy lub innego, który chcemy jej nadać. Jest trwała, wytrzymała i nie przeciera się z tak jak np. wełna.
Skóra, która jest dobrze zaimpregnowana, może posłużyć latami. I ten właśnie aspekt podkreślają osoby o wysokiej świadomości ekologicznej – skoro zwierzę już „oddało” nam swoją skórę, to należy o nią dbać i szanować, po to, by służyła jak najdłużej.
Jaką maszynę do szycia skóry wybrać? Czy sprawdzi się zwykła maszyna do szycia dla początkujących?
Wiele osób poleca ręczne szycie skóry – jest to metoda precyzyjna i dokładna, jednak czasochłonna i wymagająca umiejętności manualnych. Skóra na torby, ubrania i drobne akcesoria jest zazwyczaj cienka i ma około 1 mm grubości lub mniej. Te grubsze – od 2 do 4 mm używane są do szycia cholew butów, pasków, pochew na noże, a z tych najgrubszych, liczących 5 mm i więcej, produkuje się podeszwy do butów.
Oczywiście im cieńsza skóra, tym łatwiej ją zszyć. Można to zrobić w łatwy sposób maszyną kuśnierską, która przeznaczona jest właśnie do szycia skóry, ale też zwykłą maszyną do tkanin – ale pod pewnymi warunkami. Zwykła maszyna do szycia skóry musi być solidna i wytrzymała, np. sprawdzonej marki Singer. Powinna mieć też przede wszystkim możliwość zamocowania specjalnej igły do skóry, a także ceramicznej stopki, która ułatwia przesuwanie się skóry podczas szycia.
Szyjąc skórę – zarówno maszyną do skóry, jak i tą tradycyjną – pamiętaj o kilku przydatnych radach.