Data publikacji:

Ranking maszyn do szycia

W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie maszynami do szycia. Z powodu długiego zamknięcia w domach wiele osób poszukuje ciekawego sposobu na wypełnienie nudy. Niektórzy wracają do szycia dzięki większej ilości czasu wolnego, a inni szukają nowego hobby i pasji. Nic nie daje takiej radości, jak szycie od podstaw czegoś dla siebie lub swoich bliskich. Jesteś zainteresowany zakupem nowej maszyny do szycia? Sprawdź nasz ranking maszyn do szycia.

ranking maszyn do szycia

Jaka będzie najlepsza maszyna do szycia?

Nasz ranking maszyn do szycia może być dla ciebie inspiracją przy wyborze idealnego urządzenia. Sprawdźmy najpierw jednak, jakie rodzaje maszyn są dostępne na rynku i jaka maszyna do szycia będzie najlepsza.

Wybór maszyn do szycia jest naprawdę ogromny. Różnią się przede wszystkim liczbą funkcji oraz automatyzacją. Jednak na początku musisz zdecydować, jaki rodzaj maszyny będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni. Maszyny do szycia można podzielić na trzy główne rodzaje.

Maszyny mechaniczne

Przypominają tradycyjne maszyny starszego typu. Są proste w budowie i bardzo łatwe w obsłudze. Pokrętła służą do wyboru ściegów oraz ustawiania ich szerokości i długości. Jest to dobra maszyna do szycia dla początkujących. Urządzenia są zaopatrzone w silnik elektryczny, jednak wymagają uruchomienia i regulacji prędkości pracy poprzez naciskanie pedału.

Maszyny elektryczne

Zawierają w sobie trochę więcej elementów elektronicznych, które ułatwiają obsługę i w pewnym stopniu automatyzują szycie. Za tworzenie ściegów odpowiada w nich zaprogramowany moduł elektroniczny. Posiadają ekran LCD, na którym znajdują się informacje o ustawieniach i doborze stopek do ściegu. Wybrać na niej możemy zazwyczaj tylko rodzaj ściegu – jego szerokość gęstość zależy już od ustawień fabrycznych. Do obsługi nie jest potrzebne naciskanie pedału – zastępuje go automat.

Maszyny komputerowe

Są to najnowocześniejsze maszyny do szycia podbijające rankingi. W odróżnieniu od maszyn elektronicznych, pozwalają nie tylko na wybór ściegu, ale też zmianę jego parametrów. Ze względu na ich wbudowaną pamięć mają możliwość przechowywania stworzonych sekwencji wzorów i wprowadzonych ustawień.

Jaką maszynę do szycia wybrać?

Na jakie elementy zwrócić uwagę, wybierając maszynę do szycia z rankingu? Przede wszystkim ważne jest, aby maszyna była zbudowana z metalowych podzespołów. To one zapewniają urządzeniu wieloletnią trwałość i pozwalają na przeszycie grubszego materiału lub kilku warstw tkaniny. Maszyna zbudowana z podzespołów wykonanych z innych materiałów może być bardzo awaryjna.

Bardzo ważnym elementem maszyny jest chwytacz i jego rodzaj. W większości dostępnych obecnie maszyn chwytacz jest rotacyjny – jest on łatwiejszy w obsłudze oraz cichszy w pracy niż chwytacz wahadłowy. 

Przed zakupem maszyny należy zwrócić uwagę na regulację docisku stopki. Manualna regulacja jest wygodniejsza, jeżeli planujemy pracować z materiałami o różnych grubościach. Z kolei funkcja szycia wstecznego nie tylko ułatwi rozpoczęcie, ale przede wszystkim ukończenie ściegów.

Jeszcze jednym, ważnym elementem jest liczba ściegów oraz regulacja ich gęstości i szerokości. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z szyciem, tak naprawdę potrzebujesz maszyny z kilkoma podstawowymi ściegami. Jeśli masz już doświadczenie z szyciem, wybierz maszynę dającą większą możliwość wyboru ściegów.

Maszyny do szycia: ranking

Łucznik Ewa II 2014 – maszyna do szycia do 500 zł

Nasz ranking otwiera mała maszyna do szycia, która świetnie sprawdzi się dla osób początkujących. Polska firma Łucznik to legenda wśród marek oferujących maszyny do szycia. Model Ewa II 2014 posiada 38 programów szycia, w tym również ściegi podstawowe, użytkowe i overlokowe. Poradzi sobie z cienkimi, grubymi oraz elastycznymi materiałami. 

Maszyna posiada funkcję regulacji ściegu oraz szycia wstecz. Wyposażona została w możliwość wysokiego podnoszenia stopki i regulację naprężenia nici. Ma wahadłowy chwytacz nici, co powoduje, że praca tej maszyny może być trochę głośniejsza. Jednak stosunek jej jakości i posiadanych funkcji do ceny sprawia, że jest to jedna z najlepszych maszyn do szycia do rozpoczęcia swojej przygody z szyciem.

Janome Juno E1030 – idealna dla początkujących 

Przez wiele osób jest uznawana za najlepszą maszynę do szycia. Do Polski trafiła dopiero na początku 2019 roku, jednak szybko znalazła swoich wiernych fanów. Jest to maszyna komputerowa z wbudowanym wyświetlacz LCD, który informuje o numerze ściegu, jego długości i szerokości. Nie wymaga korzystania z pedału - maszyna wyposażona jest w przycisk START/STOP, którym rozpoczynamy i kończymy pracę maszyny.

Jest prosta w obsłudze i cicha. Posiada 30 programów ściegowych (w tym overlokowy), oddzielny program na obszywanie dziurek na guziki, możliwość szycia podwójną igłą oraz szycia wstecz.

Singer Heavy Duty 4432 – dla fanów klasyki 

Singer to sprawdzona marka produkująca porządne maszyny do szycia. Model z rankingu posiada 32 ściegi, w tym wiele ściegów ozdobnych i overlok. Wśród nich znajdziemy również ściegi kryte, którymi można w niewidoczny sposób podszyć materiał od prawej strony bez widocznych nitek. Maszyna bez problemu poradzi sobie również z szyciem tkanin elastycznych. Ściegi wybiera się za pomocą pokrętła wyboru.

Singer Heavy Duty posiada również możliwość wyłączenia ząbków oraz funkcję szycia wstecz. Wyposażony jest w chwytacz rotacyjny oraz automatyczny nawlekacz igły, co bardzo ułatwia korzystanie z maszyny. Oświetlenie LED oraz wąskie ramię sprawia, że praca na tym urządzeniu jest samą przyjemnością!

Minerva MC250C (MC90+) – gdy liczy się jakość 

Ta maszyna komputerowa zamykająca ranking najlepszych maszyn do szycia świetnie sprawdzi się dla bardziej doświadczonych użytkowników lub osób, dla których szycie to nie tylko pasja. Posiada aż 197 ściegów i możliwość ich regulacji, a także przycisk obcinania nici. Możesz wybierać między ściegami prostymi, elastycznymi, ozdobnymi, a nawet literami i cyframi.

Zaletą tej maszyny jest możliwość zapamiętania kombinacji ściegów. Inne udogodnienia, w które została wyposażona, to między innymi: pozycjonowanie igły, automatyczne ryglowanie, regulacja docisku stopki oraz możliwość wyłączenia transportu. Do maszyny można też dokupić wiele akcesoriów, takich jak stopka do szycia jeansu lub stolik powiększający pole pracy przy maszynie.

Autorka: Patrycja Hendzel