Na rynku dostępnych jest tak wiele modeli maszyn do szycia, że wybór konkretnego produktu może nie być łatwym zadaniem. Podpowiadamy, na jakie parametry zwrócić uwagę. Sprawdź ranking najlepszych producentów maszyn do szycia i dokonaj słusznego wyboru.
Są łatwe w obsłudze i nawlekaniu. Można o nich powiedzieć, że są niezawodne. To modele najbardziej rozpowszechnione wśród użytkowników. Charakterystyczne jest dla nich posiadanie od kilku do kilkunastu ściegów, które nastawia się pokrętłem, oraz manualne sterowanie.
W mechanicznej maszynie do szycia za tworzenie ściegów odpowiada po prostu mechanika, podczas gdy w przypadku modelu komputerowego jest to zaprogramowany moduł elektroniczny. To doskonała maszyna do szycia dla początkujących krawców oraz wszystkich, którzy chcą zmienić wieloletnią maszynę do szycia, ale nie swoje przyzwyczajenia.
Obecność elektronicznego modułu sprawia, że maszyna do szycia komputerowa ma większe możliwości niż mechaniczna. Jest łatwa i intuicyjna w obsłudze, więc odpowiednia zarówno dla poczatkujących, jak i zaawansowanych. Charakterystyczna jest dla niej duża liczba różnorodnych ściegów. Modele tego typu mogą na różne sposoby obszywać guziki, wyszywać cyfry i litery. Są też oczywiście droższe od mechanicznych odpowiedników.
Parametrów, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru maszyny do szycia, jest kilka.
Chwytacz to miejsce, w które wkłada się nić na szpulce. Łapie on pętelkę nici górnej, która powstała przez pionowy ruch igły i łącząc ją z nicią pobieraną z dołu (z bębenka), tworzy ścieg. Chwytacz ma wpływ na głośność i rodzaj dźwięku maszyny podczas pracy. Model, który posiada chwytacz wahadłowy, pracuje głośniej niż ten z wbudowanym chwytaczem rotacyjnym.
Ten, kto dopiero zaczyna przygodę z szyciem, nie potrzebuje bardzo dużej liczby ściegów. Wystarczy kilka (do kilkunastu) podstawowych. Ważne, aby maszyna posiadała ścieg elastyczny do szycia dzianiny.
Liczby na pokrętle oznaczają milimetry. Wybranie dwójki oznacza, że igła wbijana będzie co dwa milimetry. Regulacja szerokości ściegu to określanie szerokości na przykład zygzaka (parametr nieistotny dla ściegu prostego). Może być płynna lub skokowa. Rekomendowany jest jednak wybór regulacji płynnej.
Bardzo ważne, aby maszyna do szycia miała funkcję zmiany położenia igły.
Funkcja ta sprawia, że łatwiej jest rozpoczynać i (przede wszystkim) kończyć ściegi.
Sprawdź, czy maszyna, którą masz zamiar kupić, posiada manualną czy automatyczną regulację. Polecamy manualną. Możliwość wysokiego podnoszenia stopki jest konieczna podczas szycia bardzo grubych tkanin.
Japońska firma o ponad stuletniej tradycji. Od 1932 roku produkuje maszyny do szycia do użytku domowego. To jeden ze światowych liderów w produkcji nowoczesnych urządzeń. Nawet najtańsze modele są warte uwagi. Te najprostsze cechuje cicha praca, wytrzymałość (trwała obudowa) oraz łatwość obsługi. Maszyny komputerowe oferują multifunkcyjność.
Firma powstała w latach 20. XX wieku w Japonii. Obecnie jest czołowym producentem maszyn do szycia. W 2013 roku marka poinformowała o wyprodukowaniu sześciesięciomilionowego urządzenia – to znaczy, że nikt na świecie nie stworzył więcej urządzeń tego typu. Produkty Janome charakteryzuje precyzja wykonania i solidność. Producent wyszczególnia istotne parametry: regulację docisku stopki, regulację szerokości ściegu, regulację długości ściegu, obszywanie dziurki, rodzaj chwytacza, pozycjonowanie igły, automatyczne obcinanie nici, wyszywanie liter i cyfr, wbudowany górny transport.
Polska firma, która maszyny do użytku domowego zaczęła produkować w 1954 roku. Maszyny do szycia producent zgrupował pod względem poziomu umiejętności szycia konsumenta. To trzy grupy: zaczynam szyć, szyję dobrze, szyję z fantazją. Wieloletnie doświadczenie firmy pozytywnie wpłynęło na jakość oferowanych produktów.
Producent sprzętu domowego użytku od 1851 roku. To jej założyciel, Isaac Singer, jest uważany za wynalazcę maszyny do szycia. Firma oferuje szeroki wachlarz asortymentu. Modele spełniają najwyższe standardy. Liczba parametrów zależy od tego, czy chcesz kupić maszynę mechaniczną czy komputerową. Urządzenia są ciche i trwałe. Dostępne w różnych kolorach.
Firma produkuje maszyny do szycia od 1946 roku. Logo samochodu Toyota zostało przekazane także maszynom, z uwagi na to, że ich jakość była tak dobra. Produkty są solidne. Liczba funkcji pozwala na zadowalające użytkowanie. Wiele modeli nastawionych jest na szycie grubszego materiału lub kilku jego warstw – wpływ ma na to między innymi mocniejszy silnik. Istnieje możliwość szycia i haftowania na tym samym modelu.