Data publikacji:

Jaka mata piankowa dla niemowlaka? 

Chcąc wybrać akcesoria dla niemowlaka, nie zawsze wiemy, jakie potrzeby ma tak małe dziecko i co będzie dla niego odpowiednie. Mata piankowa jest jednym z produktów, który świetnie sprawdzi się w przypadku maluszka. Maty piankowe dla niemowląt są bezpieczne i wielofunkcyjne. Warto wiedzieć, jaka mata piankowa dla niemowlaka będzie najlepsza oraz na co zwrócić uwagę przy jej zakupie. Można ją wybrać już dla bardzo małego dziecka. 
jaka mata piankowa dla niemowlaka

Jaka mata dla niemowlaka?

Choć mata piankowa dla niemowlaka nie jest obowiązkowym elementem dziecięcej wyprawki, ze względu na swoje funkcje i zastosowanie powinna znaleźć się w centrum zainteresowania. Dlaczego mata? Ponieważ prędzej czy później nastąpi moment, kiedy trzeba będzie położyć maluszka na podłodze – dla zabawy, wygody, ale też bezpieczeństwa. Sprawdzi się to szczególnie, gdy niemowlak stanie się bardziej ruchliwy i zaciekawiony otoczeniem. Podłoże ma dość istotne znaczenie.  

Maluch powinien „czuć” swoje ciało, aby w komfortowych warunkach ćwiczyć akrobacje – podnosić główkę, obracać się, podpierać się, siedzieć i tak dalej. Powierzchnia powinna więc być płaska, o średniej twardości.  

Przeczytaj także, jaki klocki dla niemowląt wybrać

Maty piankowe dla niemowląt – zalety

Wybór mat dla małych dzieci jest bardzo duży. Decydując się na matę piankową, można mieć pewność, że spełnia wszystkie najważniejsze funkcje. Przede wszystkim jest idealna pod względem grubości i twardości. Maluszek nie przybywa bezpośrednio na podłodze, a jednocześnie mata pozwala na osiąganie kolejnych postępów. Co więcej, nie zwija się, co jest problematyczne w przypadku koca, cienkiej kołderki czy nawet niektórych mat edukacyjnych. Marszczenie materiału powoduje bowiem, że maluszek zaciska piąstki, gdy nadmiar tkaniny zbierze się pod jego rączką.  

Dużą zaletą maty piankowej dla niemowlaka jest również łatwość w utrzymaniu jej w czystości. Produkt nie zbiera roztoczy i kurzu, co jest ważne szczególnie dla alergików. Nade wszystko jednak mata piankowa dla niemowlaka zapewnia mu bezpieczeństwo. Nawet jeśli mały akrobata przewróci się, mata skutecznie zamortyzuje upadek.  

Mata dla niemowlaka piankowa – jaką wybrać? 

Kupując matę piankową, trzeba zwrócić uwagę, aby był to produkt jakościowo dobry. Warto wybrać pewne źródło zakupu i sprawdzić, czy gadżet jest wolny od substancji szkodliwych, między innymi ftalanów. Substancje te, poprawiające trwałość wyrobów plastikowych, w kontakcie z ciepłem, śliną czy skórą mogą bowiem przenikać do organizmu.  

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Idealna piankowa mata dla niemowlaka nie powinna być zbyt śliska ani pstrokata. Szorstka powierzchnia ułatwia opanowywanie kolejnych sprawności fizycznych, na przykład czworakowanie. Ujednolicone kolory nie dostarczają maluszkowi dodatkowych bodźców i pozwalają na skupianie uwagi na pojedynczych elementach.  

Mata piankowa puzzle dla niemowlaka 

Jednym z rodzajów maty piankowej jest mata piankowa puzzle. Poszczególne elementy powinny być jakościowo dobrze wykonane i ściśle do siebie przylegać. Matę piankową dla niemowlaka składa się jak puzzle, więc ostateczny układ, rozmiar oraz wzór może być maksymalnie dostosowany do potrzeb dziecka i opiekuna. Rodzic decyduje więc, czy na daną chwilę wykorzysta kilka części maty, czy wszystkie. Ponadto jest to wygodna opcja przy wyjściu z domu i konieczności zabrania ze sobą części maty lub przy szybkim sprzątaniu. 

Piankowa mata dla niemowlaka jest na tyle uniwersalna, że nawet jeśli dziecko z niej „wyrośnie”, pozwala na dalsze użytkowanie na różny sposób. 

Autor: Anna Chmielewska