Data publikacji:

Jakie klocki dla niemowlaka? Wybieramy pierwsze klocki dla dziecka

Uwielbiane przez wszystkich: od maluchów po starszaków, a nawet dorosłych! Śmiało można nazwać je najlepszą zabawką dla dzieci. Mowa oczywiście o klockach! Klocki to rozwojowa zabawka, która pozwala wyzwolić kreatywność i uczy sprawności manualnej. Jakie klocki dla niemowlaka będą najlepszym wyborem? Sprawdźmy!

Klocki dla niemowlaka: na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Klocki dla maluszka przede wszystkim muszą być bezpieczne. Należy unikać wszelkich małych elementów, które dziecko mogłoby połknąć. Jeśli wybieramy klocki drewniane czy plastikowe, wówczas należy zwrócić uwagę na atesty farb użytych do pokrycia klocków, a także oznaczeń odnośnie plastiku bezpiecznego dla dzieci (HDPE, BPA free). Zabawa klockami pomaga dzieciom rozwinąć koordynację ręka-oko, co jest bardzo ważne, szczególnie u maluchów. Podczas zabaw manualnych dziecko pobudza ten sam ośrodek mózgowy, który odpowiedzialny jest za wykształcanie się mowy. Dlatego właśnie tak często logopedzi zalecają dzieciom ćwiczenia plastyczne i manipulacyjne!
Najmłodsze dzieci, które mają zaledwie kilka miesięcy, zainteresują się miękkimi klockami. Takie klocki zaprojektowane zostały z myślą o dzieciach, których chwyt nie jest jeszcze pewny i mogłyby się uderzyć tradycyjnymi klockami. Czasem dzieci nie do końca kontrolują swoje ruchy, przez co mogą być one nieco chaotyczne. Miękkie klocki z miłej tkaniny posiadają obrazki, a także bezpieczne lusterka. Wszystko po to, by zachęcić malucha do obracania, sprawdzania i dociekania. Takie klocki pobudzają ciekawość i motywują do odkrywania świata!

Najlepsze klocki dla niemowlaka z atestami

Jakie klocki dla niemowlaka będa najlepsze? Atesty to solidne źródło informacji o kupowanym produkcie. Oznaczenie CE to podstawa – powinna mieć je każda zabawka, która trafia na europejski rynek.
Atest FSC to potwierdzenie, że zabawkę wyprodukowano w ekologiczny sposób, z kolei znaczek TUV gwarantuje nam, że zabawka nie zawiera żadnych substancji szkodliwych dla malca. Oznacza to na przykład, że produkt nie jest pomalowany toksycznymi farbami.
Warto też szukać Certyfikatu Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny, które potwierdzają, że zabawka jest bezpieczna dla maluszka. Najlepsze klocki dla niemowlaka mają aż kilka atestów oraz informację o tym, w jakim wieku musi być dziecko, aby mogło się nimi bawić.

Jakość wykonania pierwszych klocków dla niemowlaka

Kupując klocki dla niemowlaka – drewniane, gumowe, piankowe czy plastikowe – liczy się jakość wykonania. Musisz pamiętać również, że najlepsze klocki dla niemowlaka nigdy nie zawierają małych elementów.

Kiedy pierwsze klocki dla niemowlaka?

Zastanawiasz się, kiedy klocki dla niemowlaka nie będą już stanowiły dla niego zagrożenia? Wszystko zależy od materiału, z którego są wykonane.
Dla najmłodszych dzieci, tych trzymiesięcznych, najbezpieczniejsze będą miękkie i gumowe klocki dla niemowlaka. Nieco starszy niemowlak, czyli taki, który już ukończył 6 miesięcy, może otrzymać prezent w postaci plastikowych klocków.
Z kolei klocki dla niemowlaka drewniane będą odpowiednie dopiero przed ukończeniem pierwszego roku życia – wcześniej maluszek często bawi się, leżąc na plecach, więc wypuszczenie zabawki z rąk może być bardzo bolesne.

Pierwsze klocki dla niemowląt – klocki sensoryczne

Kolejną grupą klocków dla tych najmłodszych dzieciaczków są klocki sensoryczne. Są to podobne klocki do tych miękkich, z tą jednak różnicą, że wykonane są z lekkiej gumy. Posiadają one liczne uwypuklenia, zgrubienia, wcięcia. Różnorodna faktura dostarcza dziecku nowych bodźców zmysłowych, co stymuluje pracę mózgu. Jednocześnie klocki te są bezpieczne już od pierwszych dni życia, co sprawia, że są one dobrym pomysłem na prezent dla niemowlaka.

Pierwsze klocki dla dziecka –  a może ekologiczne klocki drewniane?

Klocki drewniane pamiętamy najczęściej z własnego dzieciństwa – pomimo prostoty, potrafią wciągnąć dzieci na długie godziny. Możemy tworzyć z nich wieże, a także budować bardziej skomplikowane konstrukcje. Dzieci uwielbiają tworzyć z tych klocków domy i sklepy oraz odgrywać przy okazji scenki tematyczne. Najmłodsi mierzą się z budowaniem wież, a szczególnie uwielbiają ich burzenie. Nie bez powodu klocki drewniane to zabawka, która jest uznana za jedną z najlepszych. Nie posiada brokatu czy kolorowych światełek, a jednak przyciąga dzieci jak magnes. Do tego jest to zabawka ekologiczna. Czego chcieć więcej?

Klocki Duplo, czyli hit 2-latków i 3-latków!

Klocki Duplo to linia klocków Lego, która stworzona została z myślą o młodszych dzieciach. Tradycyjne zestawy Lego posiadają zbyt małe elementy, by najmłodsi mogli się nimi bawić.
Klocki Duplo posiadają widoczne oznaczenia na opakowaniach. Ich serie zaczynają się już dla półtorarocznych dzieci! Są to klocki szczególnie znane wśród 2-latków i 3-latków. W tym wieku dzieci wpadają w szał łączenia swoich konstrukcji. Do tego dochodzi zabawa ludzikami! Co ciekawe, klocki Duplo posiadają także mniejsze, tematyczne zestawy, np. zestaw budowa (w zestawie znajdziemy budowniczego z kaskiem, łopatę, koparkę, kamień). Dzieci dzięki temu zyskują możliwość rozbudowanej tematycznie zabawy. Łączą zestawy i tworzą własne, niepowtarzalne światy i historie. Duplo to klocki rozwijające wyobraźnię. Łatwo się je łączy i rozłącza, więc dzieci nie mają problemu z samodzielną zabawą.

Polecane klocki dla niemowlaka

Szukasz bezpiecznych pierwszych klocków dla niemowlaka, które jednocześnie będą dla niego doskonałą zabawą? Zobacz najlepsze klocki dla niemowlaka.

B. Toys miękkie klocki

Miękkie klocki dla niemowlaka B. Toys to idealny produkt dla dzieci, które ukończyły 6. miesiąc życia. Nie zawierają żadnych toksycznych substancji, więc malec nie zrobi sobie krzywdy, „ćwicząc” na nich gryzienie. Na ściankach są ciekawe zwierzątka i kształty, więc dziecko może nie tylko budować wieże, ale także się uczyć.

Fisher Price klocki pierwsze słówka

Zestaw Fisher Price składa się z 10 dużych klocków dla niemowlaka, na których znajdują się kolorowe rysunki zwierząt wraz z podpisami. Dziecko może zatem nie tylko poznać świat zwierząt, ale też nauczyć się wypowiadać swoje pierwsze słowa. Warto dodać, że klocki mają aktywizujące elementy, które zapewniają jeszcze większą rozrywkę.

Fisher Price Mega Blocks

To jedne z najprostszych, plastikowych klocków na rynku. Są solidnie wykonane, bardzo kolorowe, a za ich pomocą bardzo łatwo można stworzyć fantazyjne budowle – czyli idealne jako pierwsze klocki dla niemowlaka.

Canpol Babies miękkie klocki sensoryczne

Te gumowe klocki dla niemowlaka to idealny zakup z kilku powodów. Po pierwsze, klocki są mięciutkie, więc dziecku nie stanie się podczas zabawy żadna krzywda. Po drugie, zabawki te mają przeróżne faktury i wytłoczenia, co natychmiast wzbudza ciekawość malca. Po trzecie, poszczególne elementy piszczą przy naciśnięciu, co zachęca dziecko do ich ściskania i ćwiczenia motoryki małej.

Clementoni Clemmy miękkie klocki

To miękkie klocki dla niemowlaka, które z całą pewnością zachwycą nie tylko samo dziecko, ale i jego rodziców. Profesjonalne wykonanie, łatwy sposób łączenia klocków oraz intensywne kolory zachęcają do wspólnej zabawy – i to już od 6. miesiąca życia szkraba.
Zdjęcie: imagesourcecurated / Envato Elements